Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Amman
Jordania, Amman (➤ mapka)(➤ mapka)
Amman is the capital and largest city of Jordan, with a population of about 4,000,000. It is the country's political, economic, and cultural centre, as well as a major tourist destination.


strona w przygotowaniu

Stolica i największe miasto Jordanii, liczące ok. 4 mln mieszkańców. Jest największym miastem w regionie znanym jako Lewant (obejmującym dzisiejszą Syrię, Jordanię, Liban i Izrael) i piątym pod względem wielkości miastem w krajach arabskich. Jest też glównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Jordanii, a także ważnym ośrodkiem turystycznym.

AMMAN
fot. ALW

Tereny, na których leży dzisiejszy Amman, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W III wieku p.n.e. zostały podbite porzez władcę Egiptu, Ptolemeusza II Filadelfosa, a istniejąca w miejscu dzisiejszego Ammanu osada została nazwana Filadelfią i pod tą nazwą była znana również później, w czasach rzymskich i bizantyńskich. W VII wieku miasto przeszło w ręce Arabów i miało okres świetności, później jednak podupadło i ostatecznie zostało porzucone, a jego współczesna historia sięga końca XIX wieku, gdy zaczęła się tu osiedlać ludność czerkieska wysiedlona z Kaukazu przez Rosję. Drugi okres rozwoju zaczął się na począku XX wieku, do czego przyczyniło się w znacznym stopniu doprowadzenie do miasta linii kolejowej (łączącej Damaszek z Medyną) sprzyjające rozwojowi handlu. W 1921 roku Amman został stolicą tzw. Transjordanii, emiratu utworzonego we wschodniej części terytorium mandatowego Palestyny, pozostającego pod administracją Wielkiej Brytanii, a w 1946 stolicą niepodległego Królestwa Transjordanii, od 1949 roku znanego jako Jordania (oficjalnie: Jordańskie Królestwo Haszymidzkie).

Miasto leży na płaskowyżu na wschód od rzeki Jordan, na wysokości 700-1100 m n.p.m. Zajmuje obszar o powierzchni 1680 km2, ale najważniejsze zabytki Ammanu znajdują się na terenie stosunkowo niewielkiego historycznego centrum miasta.

AMMAN
meczet Abdullaha I
fot. ALW
Należą do nich położone na Jabal Al-Qal'a - jednym z siedmiu wzgórz, na których pierwotnie rozciągał się Amman - pozostałości cytadeli wzniesionej w VIII wieku, pod panowaniem arabskim, otoczonej kilkusetmetrowym murem, ruiny pałacu Umajjadów , zniszczonego w 749 roku przez trzęsienie ziemi, oraz pozostałości świątyni Herkulesa , wzniesionej za panowania Marka Aureliusza. Warto także, zwiedzając rejon cytadeli, pamiętać o założonym w 1951 roku Jordańskim Muzeum Archeologicznym , stojącym niedaleko pozostałości świątyni Herkulesa, z kolekcją artefaktów ze stanowisk archeologicznych w Jordanii pochodzących z z okresu od czasów prehistorycznych do XV wieku.

W odległości niecałych 500 m na południowy wschód od cytadeli znajduje się kilka zabytków z czasów rzymskich: amfiteatr z II wieku n.e. mogący pomieścić kilka tysięcy widzów, zbudowany w tym samym czasie odeon z widownią na 500 osób, oraz pozostałości nimfeum . Markery i oznaczają odpowiednio: Muzeum Etnograficzne i Muzeum Sztuki Ludowej.

Do innych ważniejszych muzeów w Ammanie należą: oznaczone markerem , otwarte w 2104 muzeum archeologiczne w dzielnicy Ras Al-Ein oraz Jordańskie Narodowe Muzeum Sztuki ; marker oznacza stojącą w miejscu kościoła bizantyńskiego z VI wieku galerię sztuki i centrum kultury znaną jako Darat al-Funun.

Marker oznacza meczet Abdullaha I, z charakterystyczną niebieską kopułą, otwarty dla zwiedzających.

AMMAN
fot. ALW

więcej informacji w przygotowaniu