Galeria zdjęć
Kudowa-Zdrój (krócej zwana Kudową) leży nad potokiem Bystra, na wysokości 370-420 m n.p.m., na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego. Kudowa leży na terenach pierwotnie należących do Królestwa Czech. W 1742 roku wraz z całym hrabstwem Kłodzkim przeszła do Prus, a w 1871 roku znalazła się w granicach Niemiec. Po drugiej wojnie światowej miejscowość zaludnili osadnicy polscy, mieszkańcy niemieccy zostali wysiedleni (pozostała mała grupa), a czescy w większości wyjechali do ówczesnej Czechosłowacji.
Kudowa jest jednym z najstarszych uzdrowisk europejskich. Po raz pierwszy istnienie na terenie Kudowy źródła wód mineralnych odnotowano pod koniec XVI wieku. W pierwszej połowie XVII wieku powstały tu pierwsze urządzenia do kąpieli, a w 1772 roku uruchomiono w Kudowie pierwszą pjalnię wód. Podczas wojen napoleońskich infrastruktura uzdrowiskowa Kudowy, rozbudowana w ostatnich dekadach XVIII wieku, nie funkcjonowała, wkrótce potem jednak uzdrowisko, rozbudowane przez nowych właścicieli, wznowiło działalność.
W 1850 roku ukazało się przygotowane przez Adolfa Ferdinanda Duflosa, profesora Uniwersytetu we Wrocławiu, pierwsze naukowe opracowanie wód mineralnych Kudowy, która odtąd była już oficjalnie określana jako uzdrowisko. Kolejne zmiany własnościowe zahamowały na pewien czas rozwój miasta, po doprowadzeniu jednak do Kudowy, w 1905 roku, linii kolejowej z Kłodzka, rozpoczął się okres szybkiego rozwoju uzdrowiska.
Dziś w Kudowie wykorzystywane są szczawy wodorowęglanowo–sodowo–wapniowe, żelaziste i borowe pozyskiwane z trzech źródeł, z których dwa są umieszczone w budynku Pijalni Wód Mineralnych , a jedno znajduje się w Parku Zdrojowym , między pijalnią a Stawem Zdrojowym . Stosuje się je do kuracji pitnej, kąpieli mineralnych i suchych kąpieli. Borowina jest wykorzystywana do kąpieli i okładów.
W Kudowie leczy się choroby przewodu pokarmowego, choroby endokrynologiczne, choroby reumatologiczne, choroby układu krążenia, choroby układu krwiotwórczego, choroby ortopedyczno-urazowe, a także otyłość. Markerem oznaczony jest zbudowany na początku XX wieku budynek Sanatorium "Polonia", markerem - sanatorium "Zameczek".
Jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Kudowy jest odbywający suę od 1962 roku w sierpniu Festiwal Moniuszkowski, organizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne w Kudowie-Zdroju.
Kudowa-Zdrój może być dobrym punktem wyjścia do jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe, np. do rezerwatu Błędne Skały albo na szczyt Szczelińca Wielkiego.