Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Piz Corvatsch

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Wznoszący się na wysokość 3451 m n.p.m. masyw górski w paśmie Bernina, położony w Engadynie, w szwajcarskim kantonie Gryzonia. W zimie na stokach masywu funkcjonuje popularny ośrodek narciarski, jeden z najwyżej położonych w Szwajcarii.

PIZ CORVATSCH
(3451 m)
widok na szczyt z Silvaplany
fot. PL

Piz Corvatsch, oddalony 7,7 km (w linii prostej) na północny zachód od najwyższego szczytu pasma Bernina, Piz Bernina (4049 m), leży po południowo-wschodniej stronie doliny Innu, nad jeziorami Silvaplana i Sils . Jest najwyższym masywem pasma oddzielającym dolinę Innu od doliny Val Roseg . Składa się z trzech szczytów: głównego wierzchołka, znanego jako Piz Corvatsch (3451 m), nieco niższego, Piz Murtèl (3433 m) oraz nie mającego nazwy, wznoszącego się na wysokość 3303 m wierzchołka, na który można wyjechać kolejką linową. Górna stacja tej kolejki, położona na wysokości 3298 m, oznaczona jest markerem , pośrednia stacja - markerem , a dolna, oznaczona markerem , znajduje się w miejscowości Surlej , części Silvaplany .

W lecie cały omawiany masyw jest terenem, przez który biegną liczne szlaki turystyki pieszej; dla doświadczonych i odpowiednio wyposażonych turystów dostępny jest nawet główny wierzchołek, Piz Corvatsch, zwłaszcza jeśli skorzysta się ze wspomnianej wyżej kolejki linowej (droga prowadzi od jej górnej stacji przez Piz Murtèl). W zimie na stokach masywu działa popularny ośrodek narciarski Corvatsch-Furtschellas, położony na wysokości 1870-3303 m, z trasami o łącznej długości 120 km i kilkunastoma wyciągami. W pobliże szczytu można się dostać także z miejscowości Sils im Engadin / Segl - kolejką, której dolna, pośrednia i górna stacja oznaczone są odpowiednio markerami -.

PIZ CORVATSCH
(3451 m)
widok na szczyt z okolic przełęczy Diavolezza (2978 m)
fot. PL