Galeria zdjęć
Polanica-Zdrój leży w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, dopływu Nysy Kłodzkiej, na wysokości ok. 370–560 m n.p.m., między Górami Stołowym na północnym zachodzie, Górami Bystrzyckimi na południu i Kotliną Kłodzką na wschodzie. Pierwsza wzmianka o miejscowości (pod nazwą Heyde) pochodzi z połowy XIV wieku. W połowie XVII wieku jezuici, będący od końca XVI wieku współwłaścicielami dóbr kłodzkich, odbudowując Polanicę zniszczoną pod koniec wojny trzydziestoletniej, wybudowali pierwszy ośrodek uzdrowiskowy korzystający ze znanych już wówczas leczniczych właściwości wód pochodzących z tutejszych studni. Od połowy XVIII wieku do miejscowości, należącej już wówczas do Prus, zaczęli przyjeżdżać pierwsi kuracjusze. Doprowadzenie w 1890 roku do Polanicy linii kolejowej z Kłodzka było początkiem szybkiego przekształcenia miejscowości z niewielkiej wsi w modny kurort. Już pierwszej dekadzie XX wieku powstała nowoczesna pijalnia wód mineralnych, powstał też pierwszy luksusowy hotel dla kuracjuszy, znany dzisiaj jako Wielka Pieniawa, oraz park zdrojowy.
Podczas wojen światowych w Polanicy funkcjonowały szpitale wojskowe. Od 1945 roku miejscowość należy do Polski i ma status miasta. Jego centrum leży na południowo-wschodnim brzegu Bystrzycy Dusznickiej (markerem oznaczony jest placyk uchodzący za polanicki rynek). W pobliżu centrum, ale na przeciwległym brzegu rzeki (w pobliżu dawnego dworu jezuickiego z początków XVIII wieku, później wielokrotnie przebudowywanego, dziś mieszczącego zakład wychowawczy sióstr józefitek), stoi wybudowany w 1910 w stylu neobarokowym kościół p.w. Wniebowzięcia NMP
Od 1974 roku Polanica-Zdrój jest siedzibą zespołu uzdrowisk (Uzdrowiska Kłodzkie S.A. – Grupa PGU), obejmującego obiekty sanatoryjno-uzdrowiskowe w Polanicy-Zdroju, Dusznikach-Zdroju i Kudowie-Zdroju. Leczy się tu m.in. choroby układu krążenia i przewodu pokarmowego. Miejscowość dysponuje rozbudowaną infrastrukturą noclegową i gastronomiczną, a także rekreacyjną (baseny, korty tenisowe, teatr, itp). Jest też dobrym punktem wyjścia do wycieczek pieszych szlakami turystycznymi w Górach Stołowych i Górach Bystrzyckich.
Informacje dodatkowe
- Od 1963 roku corocznie rozgrywany jest w Polanicy-Zdroju prestiżowy międzynarodowy turniej szachowy poświęcony pamięci Akiby Rubinsteina. Oznaczony (na mapce zamieszczonej wyżej) markerem pomnik Rubinsteina znajduje się w Parku Szachowym.