Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Sass de Putia / Peitlerkofel
Włochy, Południowy Tyrol (➤ mapka)(➤ mapka)
Sass de Putia / Peitlerkofel (2,875 m) is a mountain located in the Dolomites, South Tyrol, Italy, between Val Badia and Val di Funes / Villnöss valley.


Sass de Putia (2875 m) - to szczyt w Dolomitach, w grupie Plose-Putia, w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga. Dobry punkt widokowy, popularny cel wycieczek.

SASS DE PUTIA / PEITLERKOFEL
(2875 m)
widok z przełęczy drogowej Passo delle Erbe / Würzjoch (1987 m)
fot. PL

Szczyt Sass de Putia (nazwa niemiecka i ladyńska: Peitlerkofel) leży w parku krajobrazowym Puz Odle (Parco Naturale Puz Odle), na południe od przełęczy Passo delle Erbe (1987 m), łączącej doliny Val di Funes i Val Badia. Dzięki położeniu w pewnym oddaleniu od innych masywów górskich wierzchołek Sass de Putia jest bardzo dobrym punktem widokowym, oferującym rozległą panoramę we wszystkich kierunkach.

Szczyt jest dostępny turystycznie z przełęczy Passo delle Erbe, z której najpierw trzeba, obchodząc szczyt od zachodu, dojść na położoną na południe od niego przelęcz Forcella di Putia (2357 m), a następnie skierować się na północ. Na ostatnim odcinku drogi na szczyt jest łatwa via ferrata (liny). Wejście na wierzchołek z Passo delle Erbe zajmuje ok. 3 godzin. Markerem oznaczony jest szczyt Kleiner Peitler (2813 m), również stosunkowo łatwo dostepny; ścieżka na Kleiner Peitler odchodzi od drogi na główny wierzchołek Sass de Putia w punkcie oznaczonym markerem .