strona w przygotowaniu
Thira [Θήρα] (także: Santoryn [Σαντορίνη]) - to licząca ponad 15 tys. mieszkańców wyspa grecka o powierzchni ok. 73 km2, położona w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego , ok. 230 km (w linii prostej) od Aten (➤ mapka(➤ mapka)). Wyspa należy do jednostki regionalnej Thira w regionie Wyspy Egejskie Południowe. Jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Grecji.
Wyspa Thira (w literaturze polskojęzycznej używa się też nazw "Santoryn" lub "Santorini" - zob. niżej) jest największą wyspą małego archipelagu o tej samej nazwie należącego do archipelagu Cyklad, położonego ok. 110 km na północ od wybrzeża Krety. Wyspa jest najbardziej na południe wysuniętym elementem Cyklad. Thira ma powierzchnię ok. 73 km2 i jest zamieszkała przez ponad 15 tys. osób. Do gminy Thira należą, oprócz wyspy Thira, jedna zamieszkała wyspa Thirassia oraz cztery niezamieszkałe: Nea Kameni, Palea Kameni, Aspronisi i Christiana; cała gmina ma powieerzchnię 90,623 km2. Archipelag jest pozostałością kaldery wulkanicznej utworzonej w wyniku silnej erupcji, do której doszło ok. 1600 roku p.n.e., i która, być może, była przyczyną upadku kultury minojskiej na Krecie.
Dziś turystyka jest (obok przemysłu winiarskiego opartego na rodzimej odmianie winogron Assyrtiko) główną gałęzią gospodarki wyspy gminy. Markerem oznaczone jest lotnisko, położone niecałe 6 km od centrum Firy, głównego miasta Thiry; markery i oznaczają odpowiednio dwa porty na wyspie: nowy (Athinios [Όρμος Αθηνιού Θήρας]) z przystanią promową, oraz stary, przyjmujący mniejsze jednostki. Duże statki wycieczkowe zostają zakotwiczone w pobliżu brzegu, a osoby przybywające w ten sposób są przewożone na wyspę łodziami. Poza główną miejscowością wyspy, Firą, oraz wspomnianym stanowiskiem archeologicznym Akrotiri, do głównych miejscowości i ważniejszych atrakcji wyspy należą miejscowości Oia (ok. 10 km od Firy, można dojść w ciągu ok. 3 godzin widowiskową ścieżką wzdłuż brzegu kaldery), znana z pięknych zachodów słońca, Perissa (plaże) oraz Kamari (czarna żwirowa plaża). Warto także odwiedzić drugie ważne (obok Akrotiri) stanowisko archeologiczne na wyspie, znane jako Thera ([Αρχαία Θήρα]) oraz klasztor Moni Profiti Ilia ([Ιερά Μόνη Προφήτου Ηλία Θήρας]). Można także skorzystać z licznych ofert wycieczek na pobliskie wyspy, w tym Nea Kameni , Palea Kameni i Thirasię .
Fira
Fira [Φηρά], licząca ok. 2 tys. mieszkańców, jest głównym miastem wyspy, niezwykle malowniczo położonym na skraju wysokiej na ok. 300 m kaldery (nazwa "Fira" pochodzi od alternatywnej wymowy tradycyjnej nazwy "Thira"). Markerem oznaczony jest główny plac miejscowości, Plateia Theotokopoulou ([πλατεία Θεοτοκόπουλου]). Do Firy można dojechać z południa, z portu Athinios lub z z południowego wschodu z lotniska. Mniejsze statki dopływają do starego portu , skąd można się dostać do Firy kolejką linową (markerem oznaczona jest górna stacja), na ośle, albo pieszo.
Oia
Oia [Οία] liczy ok. 1500 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XI wieku i dotyczą okresu poprzedzającego panowanie weneckie. Najlepszy okres Oia przeżywała pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku, gdy jej mieszkańcy dysponowali łącznie 130 żaglowcami obsługującymi szlaki handlowe. Później jednak miasto podupadło, z powodu załamania się handlu morskiego przejętego przez konkurencję (w tym przez szbko rozwijający się Pireus), upadku rolnictwa i emigracji. W 1956 roku miasto nawiedziło silne trzęsienie ziemi, a po nim kolejna fala emigracji, po której w mieście zostało zaledwie paręset osób.
Informacje dodatkowe
W literaturze polskojęzycznej używa się najczęściej, jako nazwy wyspy Thira, nazwy "Santoryn", w literaturze anglojęzycznej - "Santorini". Naza ta została nadana wyspie w XIII wieku i pochodzi od imienia świętej Ireny (Santa Irini), której była niegdyś poświęcona katedra w miejscowości Perissa; oficjalną nazwą wyspy jest jednak dawna nazwa grecka - Thira.
więcej informacji w przygotowaniu