Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Parc Nacional d'Aigüestortes
i Estany de Sant Maurici
Hiszpania, Katalonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Aigüestortes i Estany de Sant Maurici National Park (Catalan: Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici), is a national park, located in the Pyrenees, in the comarques of Alta Ribagorça and Pallars Sobirà (province of Lleida, Catalonia, Spain). The park, created in 1955, comprises an area of more than 400 km2, with peaks exceeding 3,000 m in height and many lakes.


Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici - to założony w 1955 roku, jedyny w Katalonii park narodowy, położony w Pirenejach, w prowincji Lleida, ok. 140 km od Lleidy , ok. 20 km (w linii prostej, drogą dostępną dla samochodów ok. 55 km) od miejscowości Vielha , stolicy powiatu (comarca) Val d'Aran (➤ mapka)(➤ mapka). Jedna z największych atrakcji turystycznych Katalonii, przyciągająca każdego roku setki tysięcy turystów. Dojazd drogą N-230 i następnie, od miejsca oznaczonego markerem , drogą L-500 do miejscowości Boí lub drogą C-13 i następnie, od miejsca oznaczonego markerem , drogą LV-5004 do miejscowości Espot ; w Boí znajduje się wejście zachodnie do parku, w Espot - wejście wschodnie (➤ mapka)(➤ mapka).

ESPOT
fot. AL
Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici (po hiszpańsku: Parque nacional de Aiguas Tortas y Lago de San Mauricio) został założony w 1955 roku jako piąty park narodowy w Hiszpanii, drugi w Pirenejach (po parku Ordesa i Mont Perdut), jedyny w Katalonii. Nazwa "Aigüestortes" odnosi się do meandrów rzeki Riu de Sant Nicolau , głównej rzeki zachodniej cześci parku, wypływającej ze stawu znanego jako Estany Long i wpadającej do Noguera de Tor , dopływu Noguera Ribagorça, zaś nazwa "Sant Maurici" - do nazwy najpopularniejszego miejsca wschodniej części parku, Stawu św. Maurycego (Estany de Sant Maurici ), z którego wypływa Riu Escrita , wpadająca do rzeki Noguera Pallaresa . Obie cześci parku leżą po południowej stronie głównej grani Pirenejów, ale, oddzielone grzbietem łączącym szczyty Pic del Portarró (2734 m) i Agulla del Portarró (2675 m), różnią się zarówno pod względem krajobrazu, jak klimatu (część zachodnia, bardziej płaska, jest pod większym wpływem klimatu atlantyckiego, część wschodnia - pod wpływem klimatu kontynentalnego). Dolina rzeki Sant Nicolau, Vall de Sant Nicolau, geograficznie należąca od rejonu doliny Vall de Boí, również z administracyjnego punktu widzenia należy prawie w całości (91%) do gminy Vall de Boí w powiecie Alta Ribagorça. Część wschodnia, tzn. dolina rzeki Escrita, geograficznie będąca częścią doliny Vall d'Aneu, należy do gminy Espot w powiecie Pallars Sobirà. Obie doliny łączy wysoka na 2427 m n.p.m. przełęcz Portarró d'Espot , zwana też krócej Portarró; przebiega przez nią jedna z najpopularniejszych tras turystycznych w parku.

Cały park ma powierzchnię 408,52 km2, z czego 141,19 km2 to jego strefa wewnętrzna, zaś 267,33 km2 - to otaczająca ją strefa buforowa (otulina). Park, jako całość, leży w powiatach Val d'Aran, Alta Ribagorça, Pallars Sobirà i Pallars Jussà; wewnetrzna strefa parku leży w gminach Vall de Boí w powiecie Alta Ribagorça oraz Espot w powiecie Pallars Sobirà. Dwa główne wejścia do parku znajdują się w Boí po stronie zachodniej i w Espot po stronie wschodniej; w obu miejscowościach działają punkty informacji turystycznej.

Na terenie parku znajdują się cztery pirenejskie szczyty o wysokości przekraczającej 3000 m n.p.m. i kilkadziesiąt, których wysokość przekracza 2500 m. Najwyższym szczytem w parku jest oznaczony markerem Pic de Comaloforno (3029 m), ale najbardziej znanymi są bliźniacze szczyty Gran Encantat (2748 m) i Petit Encantat (2734 m), położone na południowy wschód od Stawu św. Maurycego (widok od strony stawu w stronę Els Encantat jest bodaj najpopularniejszym motywem parku prezentowanym na pocztówkach, w folderach turystycznych, itp.). W wewnętrznej strefie parku znajduje się ok. 80 stawów, z których, poza już wymienionymi (Estany Llong i Estany Sant Maurici) najbardziej znanymi są m.in. Estany de Llebreta, Estany Gran d'Amitges , a także bardzo glęboki staw Estany Negre de Peguera , położony na wschód od jednego z bardziej znanych szczytów parku, Pic de Peguera (1983 m), na wysokości 2330 m n.p.m.; w całym parku stawów o powierzchni powyżej pół hektara jest prawie 200.

Wstep do parku jest bezpłatny. Samochód trzeba zostawić na jednym z parkingów w pobliżu zachodniego lub wschodniego wejścia do parku. W lecie główną atrakcją parku są szerokie możliwości uprawiania turystyki pieszej, poczynając od łatwych spacerów, poprzez dłuższe i wymagające lepszej kondycji wycieczki lub poważniejsze wyprawy górskie, do wspinaczki. Przykładem łatwej i niezbyt długiej wycieczki w zachodniej części parku może być spacer od Estany Llebreta wzdłuż rzeki Sant Nicolau do Estany Llong, a w części wschodniej - wycieczka znad Estany Sant Maurici do Estany Gran d'Amitges lub do Estany Negre de Peguera. Niektóre drogi są dostępne dla rowerów górskich. W zimie można uprawiać narciarstwo przełajowe. W lecie na terenie parku i w okolicach działa wiele schronisk górskich.

Aigüestortes i Estany de Sant Maurici National Park (Catalan: Parc Nacional d'Aigüestortes i Estany de Sant Maurici), is a national park, located in the Pyrenees, in the comarques of Alta Ribagorça and Pallars Sobirà (province of Lleida, Catalonia, Spain). The park, created in 1955, comprises an area of more than 400 km2, with peaks exceeding 3,000 m in height and many lakes.


Inne strony