Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Nieborów
Polska, województwo łódzkie (➤ mapka)
Nieborów - to miejscowość położona 80 km na zachód od Warszawy, ok. 10 km na południowy wschód od Łowicza. Miejscowość jest znana z pięknego zespołu pałacowo-parkowego z XVII wieku. Mniej więcej w połowie drogi (nr 70) między Nieborowem a Łowiczem leży Arkadia, romantyczny park krajobrazowy w stylu angielskim z XVIII wieku (➤ mapka).

Pałac w Nieborowie, widok od strony parku, fot. AL
Pałac w Nieborowie został zbudowany w XVII wieku przez Tylmana z Gameren dla prymasa Michała Radziejowskiego. W II połowie XVIII wieku pałac stał się własnością Radziwiłłów, a po II wojnie światowej został przejęty przez państwo. W pałacowym muzeum (pałac w Nieborowie jest dziś oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie) przechowywane są cenne dzieła sztuki z kolekcji zgromadzonej przez Radziwiłłów. Za pałacem rozciąga się park w stylu francuskim, a dalej park w stylu angielskim, ze stawem. W jednym z budynków od strony podjazdu można obejrzeć próbki słynnej ceramiki nieborowskiej, wytwarzanej od 1881 roku w założonej przez Michała Piotra Radziwiłła manufakturze.

Leżący w pobliżu Nieborowa romantyczny park krajobrazowy w stylu angielskim został stworzony w drugiej połowie XVIII wieku przez Helenę, żonę Michała Radziwiłła, ówczesnego właściciela Nieborowa. W parku oprócz rzeki, stawów, drzew i krzewów można zobaczyć stylizowane ("antyczne" i "gotyckie") budowle, z których część zachowała się w niezłym stanie. Park można zwiedzać od maja do września od godz. 10:00 do zmierzchu.

Arkadia, tzw. świątynia Diany, fot. AL
Nieborów i Arkadia w sieci
Nieborów is a village in central Poland, located 80 km west of Warsaw, known for its beautiful palace (a former home of the Radziwill family) and park of the seventeenth century, as well as for romantic landscape park in the English style of the eighteenth century, situated in nearby Arkadia.

Inne strony

Galeria zdjęć

Pałac w Nieborowie od strony podjazdu, fot. AL
Nieborów, ceramika z manufaktury Michała Radziwiłła, fot. AL

Nieborów, ceramika z manufaktury Michała Radziwiłła, fot. AL
Arkadia, fot. AL

Arkadia, fot. AL
Arkadia, fot. AL

Arkadia, fot. AL
Arkadia, fot. AL