Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Bantry

Irlandia, Cork (➤ mapka)(➤ mapka)
Małe (liczące mniej niż 3 tys. mieszkańców) miasto w Irlandii, położone na południowo-zachodnim wybrzeżu hrabstwa Cork, nad zatoką Bantry Bay , 84 km na południowy zachód od miasta Cork (mapka(➤ mapka)).

Bantry Bay - to głęboka i długa zatoka Atlantyku, ciągnąca się ok. 30 km na południowy zachód między półwyspami Beara (Beara Peninsula) na północnym zachodzie i Sheep's Head na południowym wschodzie. Miasto Bantry leży po południowej stronie zatoki.

Niegdyś Bantry było portem rybackim, dziś główną gałęzią gospodarki jest turystyka. W lecie miasto organizuje dwa wydarzenia kulturalne (Festiwal Muzyki Kameralnej West Cork i Festiwal Literacki West Cork), do dyspozycji turystów jest przystań jachtowa oraz małe statki wycieczkowe kursujące między miastem a wyspą Whiddy (Whiddy Island). Bodaj największą atrakcją jest dostępna dla zwiedzających posiadłość (zbudowany na początku XVIII wieku dom z ogrodami) znana jako Bantry House. Z Cork można dojechać do Bantry drogą N71 lub (krócej) drogą N22 i następnie drogami lokalnymi.