Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

zamki i pałace


Na tej stronie zamieszczamy krótkie informacje o zespołach zamkowych i pałacowych, dworach, rezydencjach, zabytkowych posiadłościach, itp., mających charakter atrakcji turystycznych i zazwyczaj udostępnionych dla zwiedzających. Jeśli w witrynie a41.pl istnieje odpowiednia osobna strona poświęcona danemu obiektowi, dodajemy stosowny odsyłacz.

Buckingham Palace (Londyn) WIELKA BRYTANIA

Pałac Buckingham, oficjalna rezydencja królewska
fot. JD
Buckingham Palace - to londyńska rezydencja królewska, jedna z najważniejszych atrakcji Londynu, położona na wschód od St James's Park, a na południe od Green Park, dwóch z tzw. królewskich parków Londynu. Pałac, uważany za największy na świecie pałac królewski, jest oficjalną rezydencją władców Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii od 1837 roku, gdy na tron brytyjski wstąpiła królowa Wiktoria.

więcej informacji


Hofburg (Wiedeń) AUSTRIA

dziedziniec główny
fot. MM1
Hofburg - to kompleks pałacowy, od XIII wieku do 1918 roku pełniący prawie nieprzerwanie funkcję głównej rezydencji Habsburgów w Wiedniu. Obecnie, od 1945 roku, jedno ze skrzydeł kompleksu pełni funkcję siedziby prezydenta Austrii. Pałac jest też siedzibą Austriackiej Biblioteki Narodowej (Österreichische Nationalbibliothek) i kilku muzeów.

więcej informacji


Schloss Neuschwanstein (Schwangau) NIEMCY

SCHLOSS NEUSCHWANSTEIN
fot. JD
Schloss Neuschwanstein - to wyglądający jak zamek z bajki albo dekoracja teatralna najsłyniejszy z trzech królewskich zamków Ludwika Wittelsbacha, syna Maksymiliana, panującego w Bawarii jako Ludwik II Bawarski (zwany też Ludwikiem Szalonym) w latach 1864-1886 (dwoma pozostałymi są Linderhof i Herrenchiemsee). Zamek zaczęto wznosićw 1869 roku na na skalnym wzgórzu, gdzie wcześniej stały dwie niewielkie twierdze, zwane Vorderschwangau i Hinterschwangau, o których pierwsze wzmianki (odnoszące się do Castrum Swangowe) pochodzą z końca XI wieku.

Budowa nie została ukończona za życia Ludwika II, a wkrótce po jego śmierci w roku 1886 zamek został udostępniony turystom, których liczba, poczynając od ostatniej dekady XIX wieku, zaczęła szybko rosnąć.

SCHLOSS NEUSCHWANSTEIN
widok z pieszego mostu Marienbrücke
fot. JD
Najlepiej wygląda z pewnej odległości - bodaj najlepszy widok jest z długiego na 30 metrów, łączącego brzegi wąwozu, którym 90 metrów niżej płynie rzeka Pöllat, drewnianego mostu Marienbrücke, zwanego tak od imienia matki króla.

Planując wycieczkę do zamku warto mieć na uwadze, że prowadzi do niego dość długie strome podejście, że z powodu jego ogromnej popularności nie ma możliwości uniknięcia długich kolejek po bilety wstępu, że zwiedza się (wyłącznie z przewodnikiem) zaledwie kilkanaście pomieszczeń, na obejrzenie których ma się 35 minut, i że wreszcie we wnętrzach nie można robić zdjęć. Wszystko to jednak nie zniechęca turystów, których liczbę oblicza się ostatnio na 1,5 mln rocznie, i dla których (zwłaszcza dla turystów z zagranicy) Schloss Neuschwanstein jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych nie tylko Hohenschwangau i nie tylko Bawarii, lecz całych Niemiec.

Punktem wyjściowym do zwiedzania zamku jest miejscowość Schwangau lub (lepiej) Hohenschwangau.Château de Blois (Blois) FRANCJA

widok z przeciwległego brzegu Loary
fot. PL
Château de Blois - to będący główną atrakcją turystyczną miasta Blois zamek hrabiów Blois, zbudowany w XIII wieku, później wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. Cześć pomieszczeń zamkowych jest dostęna dla zwiedzających.

więcej informacjiPalace of Westminster (Londyn) WIELKA BRYTANIA

Pałac Westminsterski (budynek Parlamentu)
z prawej most Westminsterski (Westminster Bridge)
fot. JD
Palace of Westminster - to neogotycki pałac stojacy między kolegiatą św. Piotra a Tamizą. Jest siedzibbą brytyjskiego parlamentu. Budynek, wraz z kolegiatą św. Piotra i kościołem św. Malgorzaty, został w 1987 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNSESCO.

więcej informacji


Château de Larochette (Luksemburg) LUKSEMBURG


CHÂTEAU DE LAROCHETTE
fot. JD
Château de Larochette (nazwa niemiecka: Burg Fels; nazwa luksemburska: Buerg Fiels) - to częściowo zniszczony zamek stojący na cyplu skalnym wznoszącym się na wysokość ok. 150 m nad rzeką Ernz Blanche (Weiße Ernz, Wäiss Iernz), przepływającą przez miejscowość Larochette, położoną w kantonie Mersch w Luksemburgu.

Zamek, pochodzący z XI wieku, pod koniec XVI wieku został zniszczony przez pożar. W 1979 roku został przejęty przez państwo i częściowo odrestaurowany. Jest otwarty dla zwiedzających w okresie od Wielkanocy do końca października. (➤ mapka)(➤ mapka).
Festung Hohensalzburg (Salzburg) AUSTRIA

Festung Hohensalzburg - to zamek stojący na szczycie wzgórza Festungsberg, położonego na południowy wschód od historycznego centrum miasta. Zamek, pochodzący w obecnym kształcie z XV_XVI wieku, jest jednym z największych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie.

więcej informacjiChâteau de Chambord (Chambord) FRANCJA

fasada południowo-wschodnia
fot. PL
Château de Chambord - to XVI-wieczny zamek, największy i być może najsłynniejszy w Dolinie Loary we Francji, zbudowany na polecenie króla Franciszka I Walezjusza.

więcej informacjiPalais des Papes (Awinion) FRANCJA

Pałac Papieski w Awinionie (nazwa francuska: Palais des Papes) - to XIV-wieczny ufortyfikowany pałac, będący przez pewien czas siedzibą papieży (oraz antypapieży), uważany za jedno z najwybitniejszych dzieł architektury gotyckiej w skali światowej.

więcej informacji


Zamek Królewski na Wawelu (Kraków) POLSKA

widok od strony ulicy św. Idziego
fot. AL
Zamek Królewski na Wawelu jest jednym z najważniejszych zabytków Krakow i Polski. Zalążek zabudowań zamkowych istniał na wzgórzu wawelskim już w XI wieku. Obecny kształt zamku pochodzi z pierwszej połowy XVI wieku.

Część pomieszczeń zamkowych jest dostępna dla zwiedzających.

więcej informacji


Windsor Castle (Windsor) WIELKA BRYTANIA

Windsor Castle - to zamek zbudowany w końcu XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę, później rozbudowywany, od czasów Henryka I pełniący funkcję rezydencji królów Anglii, obecnie także będący jedną z trzech oficjalnych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej.

Dziś zamek jest częściowo udostępniony dla zwiedzających i stanowi główną atrakcję turystyczną miasta Windsor oraz jedną z największych atrakcji turystycznych Anglii.

więcej informacji


Palais Royal de Bruxelles (Bruksela) BELGIA

Pałac Królewski w Brukseli (nazwa francuska: Palais Royal de Bruxelles, nazwa holenderska: Koninklijk Paleis van Brussel, nazwa niemiecka: Königlicher Palast von Brüssel) jest oficjalnym pałacem belgijskiej rodziny królewskiej w Brukseli.

więcej informacjiZamek w Malborku (Malbork) POLSKA

widok z lewego brzegu Nogatu
fot. PL
Zamek w Malborku - to ceglany gotycki zamek krzyżacki, jeden z największych średniowiecznych zespołów rezydencjonalno-obronnych w Europie, w latach 1309-1457 siedziba Wielkiego Mistrza zakonu i stolica państwa krzyżackiego.

Zamek (wraz z mieszczącym się w nim muzeum) jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Polski.

więcej informacji


Tower of London (Londyn) WIELKA BRYTANIA

Middle Tower (wejście główne do twierdzy od Lower Thames Street)
fot. JD
Tower of London jest jednym z czterech zabytków Londynu wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNSESCO. Twierdza, zbudowana w drugiej połowie XI wieku przez Wilhelma Zdobywcę, pełniła tę drugą funkcję do czasów Jakuba I, pierwszego wladcy z dynastii Stuartów, później dwór został przeniesiony do Pałacu Westminsterskiego.

Dziś twierdza jest udostępniona zwiedzającym: eksponowane są m.in. zbroje, broń, a także przechowywane w skarbcu królewskim klejnoty i insygnia koronacyjne.

więcej informacji


Pałac Schönbrunn (Wiedeń) AUSTRIA

fasada pałacu od strony ogrodów
fot. MM1
Pałac Schönbrunn (Schloss Schönbrunn) - to dawny letni pałac Habsburgów, z towarzyszącym ogrodem, odpowiednik Wersalu w Paryżu. Jedna z największych atrakcji tusytycznych Wiednia.

więcej informacji


Luwr (Paryż) FRANCJA

fot. PL
Luwr (Louvre, Musée du Louvre) - to dawny pałac królów Francji, dziś muzeum sztuki, jedno z największych i najważniejszych muzeów na świecie. Da najsłynniejszych eksponatów należą m.in. kodeks Hammurabiego, Nike z Samotraki, Wenus z Milo czy Mona Lisa Leonarda da Vinci.

więcej informacjiPalazzo Ducale (Mantua) WŁOCHY

zamek-pałac Gonzagów
fot. AL
Palazzo Ducale - to kompleks budynków z dziedzińcami, placami i ogrodami, w latach 1328-1708 rezydencja książęcego rodu Gonzagów, dziś siedziba muzeum.

więcej informacji


Zamek Świętego Anioła (Rzym) WŁOCHY

(Castel Sant'Angelo)
fot. AL
Zamek Świętego Anioła (Castel Sant'Angelo) powstał na prawym brzegu Tybru jako mauzoleum dynastyczne na rozkaz Hadriana, pod koniec życia cesarza. Później budynek został włączony w system fortyfikacji miejskich, a w VI wieku przez papieża Grzegorza I Wielkiego przemianowana na Zamek Świętego Anioła.

więcej informacji


Castelgrande (Bellinzona) SZWAJCARIA


Castelgrande, widok z Castello di Montebello
fot. PL
Castelgrande - to jeden z trzech zamków tworzących dawne fortyfikacje Bellinzony (stolicy kantonu Ticino), najbardziej wysunięty na północny zachód, najbliżej Ticino, położony na skalistym wzgórzu o bardzo stromych zboczach od północy i od południa, ale rozległym płaskim wierzchołku.


więcej informacji


Château de la Napoule (Mandelieu-la-Napoule) FRANCJA

widok z z okolic Pointe de l'Esquillon w gminie Théoule-sur-Mer
fot. AL
Château de la Napoule - to dawna, wzniesiona w XIV wieku forteca hrabiów Villeneuve. Zniszczona podczas Rewolucji Francuskiej, odbudowana w XIX wieku, dziś udostępniona publiczności.

więcej informacjiHrad Loket (Loket) CZECHY

HRAD LOKET
fot. PL
Hrad Loket (nazwa niemiecka: Burg Elbogen) - to średniowieczny gotycki (z zachowanymi elementami architektury romańskiej) zamek stojący na skale na wysokości 427 m n.p.m. w miejscowości Loket, ok. 12 km na zachód od Karlowych Warów, w Czechach.

Otoczony z trzech stron rzeką Ohrza (Ohře, Eger) zamek, wzniesiony prawdopodobnie w pierwszej połowie XIII wieku, za panowania Wacława I z dynastii Przemyślidów (według części źródeł zamek pochodzi z drugiej połowy XII wieku), później kilkakrotnie przebudowywany, zniszczony w pożarze w 1725 roku, odbudowany, przez pewien czas pełniący funkcję więzienia, jest jednym z najstarszych zamków w Czechach. Dziś mieści się w nim muzeum. Zamek stanowi tło organizowanego corocznie w miejscowości Loket (w odkrytym amfiteatrze) festiwalu operowego.(➤ mapka)(➤ mapka).Château de Lourmarin (Lourmarin) FRANCJA

CHÂTEAU DE LOURMARIN
fot. AL
Château de Lourmarin - to zamek zbudowany w XV wieku przez Foulquesa d'Agoult na fundamentach wcześniejszej fortecy z XII wieku; restaurowany w 1920 roku. Zob. Lourmarin.Château de Baux (Les Baux-de-Provence) FRANCJA

CHÂTEAU DE BAUX
fot. PL
Château de Baux - to widowiskowe ruiny zamku i murów obronnych w miejscowości Les Baux-de-Provence. Zob. Les Baux-de-Provence.Alkazar (Sewilla) HISZPANIA

fot. JD
Alkazar - to pałac królewski o początkach sięgających czasów kalifatu Almohadów. Po zdobyciu Sewilli przez Ferdynanda III Świętego stał się rezydencją nowych władców miasta. Pałac, wielokrotnie później przebudowywany i rozbudowywany, jest uważany za jeden z najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii.

więcej informacjiPalais du Prince (Monaco) MONAKO

Monako
fot. PL
Pałac Książęcy w Monako (Palais du Prince) - to pałac będący siedzibą panującego władcy i rządu Monako. Stoi po północno-zachodniej stronie Place du Palais, dużego placu, z którego rozciągają się wspaniałe widoki. Część pomieszczeń jest udostępniona dla zwiedzających.

więcej informacji


Castello di Motebello (Bellinzona) SZWAJCARIA


Castello di Montebello
w głębi wyżej Castello di Sasso Corbaro
fot. PL
Castello di Montebello - to jeden z trzech zamków tworzących dawne fortyfikacje Bellinzony (stolicy kantonu Ticino). Zamek Montebello znajduje się między zamkiem Castelgrande (z którym jest połączony murami obronnymi) a Castello di Sasso Corbaro. Na terenie zamku działa otwarte w 1974 roku muzeum historyczne i archeologiczne.


więcej informacji


Schloss Hohenschwangau (Schwangau) NIEMCY

SCHLOSS HOCHENSCHWANGAU
fot. JD
Schloss Hohenschwangau - to pałac zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1833-1837 przez ówczesnego następcę tronu Maksymiliana Wittelsbacha (późniejszego króla Bawarii Maksymiliana II) na ruinach wcześniej tu stojącej średniowiecznej twierdzy znanej pod nazwą Schwanstein; po koronacji Maksymiliana na króla Bawarii w 1848 roku zamek został jeszcze rozbudowany. Zamek pełnił funkcję letniej rezydencji władcy, jego żony Marii Fryderyki oraz synów - Ludwika (późniejszego króla Ludwika II) i Ottona (późniejszego króla Ottona I). Po śmierci Maksymiliana rezydowała w zamku Maria Fryderyka, a przez pewien czas także Ludwik, nadzorujący budowę zamku Neuschwanstein.

Dziś Schloss Hohenschwangau jest własnością fundacji (Wittelsbacher Ausgleichsfonds), powołanej w 1923 roku dla rozwiązania sporów majątkowych między rodziną Wittelsbachów a Bawarią, i - jako muzeum - jest dostępny dla turystów (zwiedzanie tylko z przewodnikiem). Z otaczających zamek ogrodów rozciągają się piękne widoki.

Punktem wyjściowym do zwiedzania zamku jest miejscowość Schwangau lub (lepiej) Hohenschwangau.Schloss Linderhof (Ettal) NIEMCY

widok od północy
fot. JD
Schloss Linderhof - to neobarokowy pałac zbudowany w latach 1870-1886 przez króla Ludwika II Bawarskiego Dziś pałac jedną z najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji Bawarii

więcej informacjiMarksburg (Braubach) NIEMCY

MARKSBURG
fot. JD
Marksburg - to dobrze zachowany (nigdy nie zniszczony) średniowieczny zamek, stojący w pobliżu miasta Braubach, w powiecie Rhein-Lahn w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz). Stojący na stromym, wysokim na 160 m wzgórzu zamek, o początkach sięgających prawdpodobnie XII wieku, później wielokrotnie przebudowywany, był pierwotnie siedzibą rodu Eppsteinów, później m.in. Katzenelnbogenów, a także książęcego rodu Nassau. Dziś pełni funkcje muzeum (zwiedzanie z przewodnikiem), przyciągającego w sezonie letnim kilka tysięcy odwiedzających dziennie.

Zamek, uważany za jeden z ważniejszych przykładów architektury gotyckiej w Niemczech, zakupiony w 1900 roku przez Towarzystwo na Rzecz Zachowania Niemieckich Zamków (Deutsche Burgenvereinigung) i odrestaurowany, jest jedną z głównych atrakcji zespołu zamków i rezydencji należących do długiego na 65 km odcinka doliny środkowego Renu (między Bingen a Koblencją) znanego jako Kulturlandschaft Oberes Mittelrheintal, od 2002 roku figurującego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. (➤ mapka)(➤ mapka)Castello di Mesocco (Mesocco) SZWAJCARIA

CASTELLO DI MESOCCO
widok z drogi 13
fot. PL
Castello di Mesocco - to rozległe pozostałości zamku będącego, obok stojącego u stóp zamku kościoła Santa Maria del Castello, najważniejszym zabytkiem miejscowości Mesocco, położonej w kantonie Gryzonia w dystrykcie Region Moesa, na południe od San Bernardino Pass, ważnej przełęczy drogowej w Alpach Lepontyńskich.

Zamek był pierwotnie, od XII wieku, siedzibą rodziny von Sax, później pozostawał w rękach innych właścicieli. Zob. Mesocco.Château de Tourbillon (Sion) SZWAJCARIA

widok z przełęczy między wzgórzami Tourbillon i Valère
fot. AL
Château de Tourbillon - to średniowieczna twierdza, zbudowana w końcu XIII wieku z inicjatywy ówczesnego biskupa Sionu; dziś ruina.

więcej informacji


Alhambra (Grenada) HISZPANIA

Pałac Nasrydów, Patio de los Arrayanes
fot. JD
Alhambra - to warowny kompleks zbudowany za panowania dynastii Nasrydów w XIII i XIV wieku, później rozbudowywany i przebudowywany, obejmujący Pałac Nasrydów, twierdzę Alcazaba, pałac Karola V, ogrody pałacowe, a także położoną poza murami letnią rezydencję władców znaną jako Generalife.

więcej informacjiZamek Orawski (Orawskie Podzamcze) SŁOWACJA

widok na górne piętro zamu z parkingu w Orawskim Podzamczu
fot. AL
Zamek Orawski - to budowla zajmująca wysokie skaliste wzgórze nad Orawą, uważana za jeden z najwspanialszych zamków na Słowacji.

więcej informacji


Schloss Herrenchiemsee (Chiemsee) NIEMCY

SCHLOSS HERRECHIEMSEE
pałac Ludwika II Bawarskiego
fot. JD
Schloss Herrenchiemsee - to wzniesiony na polecenie króla Ludwika II Bawarskiego jeden ze zbudowanych przez niego zamków-pałaców. Leży na największej z wysp na Jeziorze Chiemsee, Herrenchiemsee, o powierzchni 2,3 km 2, należącej do gminy Chiemsee w powiecie Rosenheim. Pałac, pomyślany jako niemal wierna replika pałacu w Wersalu, otoczony ogrodami, nigdy nie został ukończony, a sam król mieszkał tu bardzo krótko. Dziś część pomieszczeń jest otwarta dla publiczności (trwające ok. pół godziny zwiedzanie tylko z przewodnikiem, nie można robić zdjęć); można też zwiedzić mieszczące się w pałacu muzeum poświęcone osobie króla.Château de Morges (Morges) SZWAJCARIA

CHÂTEAU DE MORGES
fot. AL
Château de Morges - to zamek zbudowany przez Ludwika I, hrabiego Sabaudii; Dziś mieści trzy małe muzea. Zob. Morges.Zamek Królewski (Budapeszt) WĘGRY

widok z okolic Parlamentu
fot. JD
Zamek Królewski w Budapeszcie - to rozległy kompleks budynków i dziedzińców położony na Górze Zamkowej. Dziś siedziba kilku muzeów.

więcej informacjiBlenheim Palace (Oxfordshire) WIELKA BRYTANIA

BLENHEIM PALACE
widok od strony ogrodów
fot. JD
Blenheim Palace - to ogromna posiadłość wiejska położona w pobliżu miejscowości Woodstock w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Został zbudowany w latach 1705-1722 dla Johna Churchilla, wybitnego dowódcy wojskowego wsławionego zwycięstwami nad Francją i Bawarią podczas wojny o sukcesję hiszpańską, w tym zwycięstwem w bitwie pod Blenheim w 1704 roku, i od tego czasu jest do dnia dzisiejszego rezydencją książąt Marlborough - siedzibą rodu Churchill, a poźniej Spencer-Churchill. W Pałacu Blenheim urodził się premier Wielkiej Brytanii, Winston Churchill.

Pałac został zaprojektowany w stylu angielskiego baroku. Jest jedyną budowlą w Angliii mającą tytuł pałacu, mimo że nie jest ani rezydencją królewską, ani rezydencją biskupią. Od 1987 roku figuruje na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.(➤ mapka)(➤ mapka).Pałac Hellbrunn (Salzburg) AUSTRIA

fot. PL
Pałac Hellbrunn (Schloss Hellbrunn) - to barokowy pałac położony ok. 5 km na południowy wschód od historycznego centrum Salzburga. W jednym ze znajdujących się w ogrodach Hellbrunn budynków mieści się dziś muzeum etnograficzne.

więcej informacji


Residenz (Monachium) NIEMCY

widok od strony ogrodów Hofgarten
fot. PL
Residenz - to pałac Wittelsbachów wzniesiony w latach 1570-1620. Od 1920 roku pełni funkcje reprezentacyjne, kulturalne i muzealne.

więcej informacji


Zamek Królewski (Warszawa) POLSKA

na pierwszym planie kolumna Zygmunta III Wazy
fot. PL
Zamek Królewski w Warszawie. Dawny zamek królów Polski, zniszczony podczas drugiej wojny światowej, odbudowany. Część pomieszczeń zamkowych i przyległe ogrody są udostępnione dla zwiedzających.

więcej informacjiCastello di Venere (Erice) WŁOCHY

CASTELO DI VENERE
Erice
fot. PL
Castello di Venere - to pozostałości zamku zachowane w Erice na Sycylii. Więcej informacji o Erice i o zamku, zob. Erice.Burg Reifenstein (Vipiteno / Sterzing) WŁOCHY

BURG REIFENSTEIN
widok na zamek z drogi SS12
fot. JP
Burg Reifenstein (nazwa włoska: Castel Tasso) - to zamek położony we Włoszech, w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, w gminie Freienfeld (Campo di Trens), na południowy wschód od miejscowości Vipiteno / Sterzing, naprzeciwko innego zamku Sprechenstein (Schloss Sprechenstein / Castel Pietra), stojącego o przeciwnej stronie doliny (➤ mapka)(➤ mapka).

Zbudowany na skalistym wzgórzu zamek, którego historia sięga początków XII wieku, przechodził w swej historii wielokrotnie z rąk do rąk, lecz nie był nigdy zdobyty ani zniszczony i dlatego uchodzi za najlepiej zachowany kompleks zamkowy w Południowym Tyrolu i jeden z najcenniejszych zabytków regionu. Od 1813 roku właścicielem zamku jest arystokratyczna rodzina Thurn und Taxis.

Zamek można zwiedzać. Dostępne dla turystów są m.in. tzw. "Zielona Sala" (Grüner Saal) z gotyckim wystrojem i wyposażeniem, kilka innych komnat zamkowych, oryginalna średniowieczna kuchnia i łazienka, a także mała kaplica św. Zenona, w której znaleziono kiedyś osiem drewnianych trumien (z IV-VIII wieku), z których dwie można zobaczyć w jednej z sal zamkowych (pozostałe są przechowywane w Muzeum Archeologicznym w Bolzano - Museo archeologico dell'Alto Adige). Wycieczki z przewodnikiem organizowane są od Wielkanocy do początku listopada.Pałac w Wilanowie (Warszawa) POLSKA

Pałac w Wilanowie - to zespół pałacowo-parkowy, stanowiący punkt końcowy tzw. Traktu Królewskiego, zaczynającego się na placu Zamkowym.

Park w Wilanowie zajmuje teren o powierzchni prawie 90 hektarów. Poza pałacem stanowiącym najważniejszy element zespołu na terenie parku znajduje się parędziesiąt mniejszych budynków uznanych za zabytki. W sezonie letnim organizowane są w Wilanowie różnego rodzaju imprezy kulturalne.

więcej informacji


Castel Beseno (Besenello) WŁOCHY

widok z drogi SS12
fot. PL
Castel Beseno - to pochodząca z XVI wieku ogromna twierdza, położona w gminie Besenello, w prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga. Zamek jest dziś jednym z oddziałów zespołu muzealnego znanego jako Museo provinciale del Castello del Buonconsiglio.

więcej informacjiFort Amber (Dźajpur) INDIE

widok ogólny
fot. ALW
Fort Amber - to kompleks radźpuckich fortyfikacji i pałaców, położony ok. 10 km na północny wschód od Dźajpuru.

więcej informacji


Zamek w Niedzicy (Niedzica) POLSKA

widok od strony Zalewu Czorsztyńskiego
fot. AL
Zamek w Niedzicy. Pierwsze wzmianki o zamku, zbudowanym prawdopodobnie w początkach XIV wieku, zapewne w miejscu jakiejś wcześniejszej warowni, sięgają 1325 roku. Dziś zamek (odrestaurowany i częściowo odbudowany) jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

więcej informacji


Château de Beaufort (Beaufort) LUKSEMBURG


BEAUFORT
ruiny zamku
fot. JD
Château de Beaufort - to ruiny średniowiecznego zamku stojącego na niewysokim wzgórzu na zachód od centrum miejscowości Beaufort, w kantonie Echternach w Luksemburgu. Historia zamku sięga, o ile wiadomo, XI wieku, chociaż pierwsza wzmianka (wskazująca, że pierwszym właścicielem zamku był Wauthier de Wiltz et Beaufort) pochodzi z 1192 roku. W następnych stuleciach zamek miał wielu właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany i roznbudowywany. W drugiej połowie XVIII wieku został opuszczony i popadł w ruinę. W połowie XIX wieku ruiny zostały uznane za zabytek. Dziś są własnością państwa i są dostępne dla zwiedzających.

W pobliżu ruin, na zachód od nich, stoi renesansowy zamek-pałac zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku przez barona Johanna van Becka (1588-1648), od 1642 roku gubernatora prowincji Luksemburga z nadania Ferdynanda III Habsburga (po śmierci barona van Becka budowę pałacu ukończył w 1649 roku jego syn); ten pałac nie jest jednak otwarty dla turystów. (➤ mapka)(➤ mapka).
Topkapi (Stambuł) TURCJA

wejście do pałacu
fot. JD
Topkapi (Topkapı Sarayı) - przez prawie 400 lat rezydencja władców Imperium Osmańskiego. Budowę połacu rozpoczął Mehmed II wkrótce po zdobycu Konstantynopola w 1453 roku; później cały zespół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, pozostając siedzibą władców imperium do połowy XIX wieku. Obecnie zespół pałacowy Topkapi funkcjonuje jako muzeum.

więcej informacjiZamek w Trenczynie (Trenczyn) SŁOWACJA

ZAMEK W TRENCZYNIE
widok z placu Mierové námestie
fot. AL
Zamek w Trenczynie (Trenčiansky hrad) - to ogromny (trzeci pod względem wielkości w Słowacji) zamek położony na wzgórzu nad centrum miasta Trenczyn. Teren Zamku częściowo można zwiedzać indywidualnie, częściowo tylko w ramach wycieczek z przewodnikiem. Więcej informacji można znaleźć na stronie Trenczyn.Castello Sforzesco (Mediolan) WŁOCHY

Castello Sforzesco - to budowla z połowy XV wieku, zbudowana przez Francesca I Sforzę, później wielokrotnie rozbudowywana i przebudowywana obecnie pełniąca funkcje muzealne.

więcej informacji


Burg Heinfels (Heinfels) AUSTRIA

BURG HEINFELS
widok z drogi 100 (E66) prowadzącej z Lienzu do granicy z Włochami
fot. PL
Burg Heinfels - to rozległe założenie zamkowe położone na wysokości 1130 m n.p.m. na strategicznym wzgórzu nad miejscowością Heinfels, w dolinie Val Pusteria / Pustertal we wschodniej cześci austriackiego Tyrolu, niedaleko granicy z Włochami. Zamek, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z połowy XIII wieku, został zbudowany, jak przez długi czas uważano, w V wieku n.e. przez Hunów (według nowszych badań nieco poźniej, przez Awarów); później był kilkakrotnie rozbudowywany (m.in. na przełomie XIV i XV wieku). Należał do różnych właścicieli. Dziś jest własnością prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania, natomiast jego widoczna z daleka sylwetka jest jednym z charakterystycznych elementow krajobrazu doliny Pustertal. (➤ mapka)(➤ mapka).Schloss Sprechenstein (Vipiteno / Sterzing) WŁOCHY

SCHLOSS SPRECHENSTEIN
widok na zamek z drogi SS12
fot. PL
Schloss Sprechenstein (nazwa włoska: Castel Pietra) - to zamek położony we Włoszech, w prowincji Bolzano, w regionie Trydent-Górna Adyga, w pobliżu miejscowości Vipiteno / Sterzing, po północnej stronie autorstrady A22, naprzeciwko zamku Reifenstein (Burg Reifenstein / Castel Tasso). Zamek, o historii sięgającej XIII wieku, jest własnością prywatną i nie jest dostępny dla zwiedzających.
Castello di Sasso Corbaro (Bellinzona) SZWAJCARIA


Castello di Sasso Corbaro
fot. PL
Castello di Sasso Corbaro - to jeden z trzech zamków tworzących dawne fortyfikacje Bellinzony (stolicy kantonu Ticino). Dziś w zamku działa muzeum etnograficzne.


więcej informacji


İshak Paşa Sarayı (Ağrı) TURCJA

İshak Paşa Sarayı - to częściowo zachowany, a częściowo zniszczony kompleks pałacowy zbudowany w latach 1685-1784 w pobliżu miejscowości Doğubeyazıt, w prowincji Ağrı, we wschodniej Turcji.

więcej informacji


Schloss Tarasp (Tarasp) SZWAJCARIA

SCHLOSS TARASP
widok z okolic miejscowości Ftan
fot. PL
Schloss Tarasp - to pochodzący z XI wieku zamek, odnowiony na przełomie XIX i XX wieku zamek, będacy dziś własnością prywatną, może być zwiedzany wyłącznie z przewodnikiem. więcej informacji można znaleźć na stronie Tarasp.Château de Vianden (Vianden) LUKSEMBURG


VIANDEN
widok z okolic zamku w kierunku miasta
fot. JD
Château de Vianden (nazwa niemiecka: Burg Vianden; nazwa luksemburska: Buerg Veianen) - to zamek położony w pobliżu miasta Vianden, stolicy luksemburskiego kantonu Vianden. Zamek, jeden z największych zamków obronnych na zachód od Renu, jest dostępny dla zwiedzających indywidualnie lub z przewodnikiem. Więcek informacji można znaleźć na stronie Vianden.

Schloss Lenzburg (Lenzburg) SZWAJCARIA


Schloss Lenzburg - to potężny (składający się z siedmiu zespołów zabudowań otaczających dziedziniec wewnętrzny) zamek, znajdujący się w miejscowości Lenzburg w szwajcarskim kantonie Argowia, ok. 10 km na wschód od Aarau, stolicy kantonu. Zamek stoi na wysokim na 508 m n.p.m. naturalnym wzgórzu zwanym Schlossberg i jest jednym z najstarszych i najważniejszych zamków tego rodzaju w Szwajcarii. Został zbudowany przez hrabiów Lenzburg prawdopodobnie na początku XII wieku. Później, przebudowywany i rozbudowywany, przechodził wielokrotnie z rąk do rąk. W 1804 roku stał się własnością kantonu Argowia, następnie ponownie przeszedł w ręce prywatne, ale od 1956 roku jest własnością wspieranej przez kanton i miasto Lenzburg Fundacji Zamku Lenzburg. W latach 1978-1986 został odrestaurowany i dziś jest siedzibą muzeum historycznego (Museum Schloss Lenzburg), stanowiącego część Museum Aargau (obejmującego także inne zamki, klasztor Königsfelden, i in.).
Schloss Kyburg (Kuburg) SZWAJCARIA


Schloss Kyburg - to położony ok. 8 km na południe od miejscowości Winterthur w kantonie Zurych zamek o historii sięgającej XI wieku, pochodzący w obecnym kształcie z XIII-XIV wieku, później wielokrotnie przebudowywany, od 1917 roku stanowiący własność kantonu, a od 1999 roku zarządzany przez stowarzyszenie Verein Museum Schloss Kyburg. Zamek jest dostępny dla zwiedzających w sezonie letnim.
Castel Thun (Vigo di Ton) WŁOCHY

CASTEL THUN
fot. PL
Castel Thun - to duży kompleks zamkowy o historii sięgającej XIII wieku, pierwotnie zwany Castel Belvesiono (od nazwy wzgórza wznoszącego się nad miejscowością Vigo di Ton, w dolinie Val di Non), obecną nazwę biorący od zniemczonego nazwiska właścicieli, przedstawicieli jednej z linii potężnego rodu Thun (pierwotnie Tono). Obecny kształt zamku pochodzi z XVI-XVII wieku.

Zamek jest dziś własnością prowincji Trydent i jest udostępniony dla zwiedzających jako jedna z siedzib Museo provinciale del Castello del Buonconsiglio - muzeum, do którego należą też zamki w Trydencie, Stenico, Besenello (Castel Beseno) i Caldes. Do najsłynniejszych elementów kompleksu należą tzw. Brama Hiszpańska z połowy XVI wieku i XVII-wieczna sala biskupia. (➤ mapka)(➤ mapka).Castel Trostburg (Waidbruck) WŁOCHY

ZAMEK TROSTBURG
widok z drogi SS242
fot. JP
Castel Trostburg (także: Castel Forte) - to zamek w dolinie Valle Isarco (Eisacktal) stojący na skalnym cyplu na wysokości 627 m n.p.m. ponad miejscowością Ponte Gardena, gdzie od doliny Valle Isarco odgałęzia się Val Gardena (➤ mapka)(➤ mapka).

Pierwsza wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku. Przez pewien czas należał do rodziny Wolkenstein, której bodaj najbardziej znanym przedstawicielem był żyjący na przełomie XIV i XV wieku słynny niemiecki minstrel Oswald von Wlkenstein. Obecnie zamek, podupadający już od XVII wieku, ale w drugiej połowie XX wieku wykupiony przez grupę osób prywatnych w celu uratowania go przed zniszczeniem i odrestaurowany, jest siedzibą Südtiroler Burgeninstitut (Associazione dei castelli dell’Alto Adige). Zamek można zwiedzać (wycieczki z przewodnikiem); od 2005 roku funkcjonuje tu też muzeum (Südtiroler Burgenmuseum), gdzie można m.in. obejrzeć modele 86 zamków Południowego Tyrolu.Burg Reinegg (Sarntal) WŁOCHY

SARNTAL
Burg Reinegg
fot. PL
Burg Reinegg (także: Reineck; nazwa włoska: Castel Regino) - to średniowieczny, pochodzący z XIII wieku zamek stojący w pobliżu centrum Sarnthein, głównej miejscowości gminy Sarntal (➤ mapka)(➤ mapka).

Objęty ochroną zabytków zamek jest własnością prywatną i nie jest dostępny dla zwiedzających.Bantry House (Bantry) IRLANDIA

BANTRY
Bantry House
fot. JD
Bantry House - to zabytkowy dom z ogrodami w miejscowości Bantry w hrabstwie Cork w Irlandii, nad zatoką Bantry Bay, na południowo-zachodnich krańcach Irlandii (➤ mapka)(➤ mapka).

Dom został zbudowany na początku XVIII wieku; od połowy XVIII wieku jest własnością rodziny White (wcześniej Earls of Bantry). Od połowy lat 40. XX wieku dom i ogrody są udostępnione zwiedzającym.

Więcej informacji o miejscowości Bantry można znaleźć na stronie Bantry.Heidelberger Schloss (Heidelber) NIEMCY

Heidelberger Schloss
fot. PL
Heidelberger Schloss - to pozostałości (częściowo ruiny) ogromnego kompleksu zamkowo-pałacowego położonego na zalesionych zboczach wzgórza Königstuhl górującego nad Heidelbergiem w Badenii-Wirtembergii, niegdyś będącego zamkiem obronnym, a później rezydencją władców Palatynatu Reńskiego, w XIX wieku symbolem niemieckiego romantyzmu, dziś jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie i w całych Niemczech.

więcej informacji


Schloss Kapfenburg (Lauchheim) NIEMCY

SCHLOSS KAPFENBURG
fot. JP
Schloss Kapfenburg - to dawny zamek Zakonu Krzyżackiego położony w powiecie Ostalb w Badenii-Wirtembergii, wznoszący się na zboczu wzgórza Albtrauf, 130 m powyżej miasta Lauchheim.

Historia zamku, pierwotnie będącego własnością Hohenstaufów, później hrabiów Oettingen, sięga XII wieku. W 1364 roku zamek został nabyty przez Zakon Krzyżacki. Później wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, po likwidacji Zakonu Krzyżackiego przez Napoleona w 1806 roku przeszedł w ręce władców Wittembergii.

Dziś Zamek Kapfenburg jest własnością państwa. Mieści m.in. regionalne muzeum historyczne, jest też siedzibą instytucji muzycznej (Stiftung Internationale Musikschulakademie Kulturzentrum Schloss Kapfenburg). Część pomieszczeń zamkowych jest dostępna dla zwiedzających (wycieczki z przewodnikiem).