Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Bath
Wielka Brytania, Somerset (➤ mapka)(➤ mapka)
Bath is a city in the county of Somerset, England, with a population around 90,000, known for its hot springs and Roman period baths, as well as for its rich historic heritage.


Miasto w Anglii (ponad 90 tys. mieszkańców) położone w dolinie rzeki Avon, w hrabstwie Somerset, 185 km na zachód od Londynu (mapka(➤ mapka)). Uzdrowisko znane już w czasach rzymskich, odkryte ponownie w epoce gregoriańskiej i przekształcone w modny ośrodek wypoczynkowy, dziś jeden z najpopularniejszych w Anglii ośrodków turystycznych, w 1987 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odwiedzany rocznie przez ok. 4,5 mln gości z całego świata.

Bath, największe miasto w hrabstwie Somerset, leży w miejscu, gdzie znajdują się źródła wód geotermalych, którym od dawna, już w okresie przedrzymskim, przypisywano własności lecznicze. Rzymianie, prawdopodobnie na początku drugiej połowy I wieku n.e., wybudowali tu termy, znane jako Aquae Sulis, dobrzez zachowane do do dzisiaj i będące jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Drugą taką atrakcją jest Bath Abbey - gotycki kompleks sakralny zbudowany w latach 1499-1616 na ruinach wcześniej istniejącej świątyni o historii sięgającej VII wieku.

BATH
Bath Abbey
kościół św.św. Piotra i Pawła
fot. JD

W epoce gregoriańskiej miasto stało się modną, jedną z najpopularniejszych w Anglii miejscowością wypoczynkową, w dużej mierze za sprawą działającego tu słynnego dandysa, Richarda Beau Nasha (1674-1762), zarabiającego na życie uprawianiem hazardu, uważanego za arbitra elegancji i pełniącego w Bath nieoficjalne stanowisko "mistrza ceremonii". Pochodząca z tego okresu dobrze zachowana architektura (w dużej części zaprojektowana przez słynnego architekta, Johna Wooda (1704-1754), znanego jako John Wood, the Elder, i jego syna, również Johna (John Wood, the Younger, 1728-1782) jest również jedną z atrakcji przyciągających turystów do Bath; do najbardziej znanych budynków należą Royal Crescent, Circus, Pump Room i Assembly Rooms.

BATH
Pulteney Bridge
kamienny trzyprzęsłowy most łukowy na rzece Avon
fot. JD

Uważane za jedną z największych atrakcję turystyczną Bath, dostępne dla zwiedzających łaźnie rzymskie leżą w centrum miasta; markerem oznaczone są położone w pobliżu nowoczesne, otwarte w 2006 roku termy znane jako Thermae Bath Spa. Marker oznacza kościół świętych Piotra i Pawła należący do kompleksu Bath Abbey; z wieży kościoła rozciąga się rozległy widok na miasto i okolice. Po zwiedzeniu kościoła warto przejść w stronę Parade Gardens (dla mieszkańców wejście bezpłatne, turystów obowiązuje niewielka opłata), a następnie w stronę przerzuconego przez rzekę Avon kamiennego krytego mostu znanego jako Pulteney Bridge , zaprojektowanego przez Roberta Adama i otwartego w 1773 roku.

Za mostem zaczyna się Great Pulteney Street , biegnąca na północny wschód typowa gregoriańska ulica, dochodząca do Holburne Museum , muzeum sztuki eksponującego przedmioty oraz obrazy zgromadzone niegdyś przez sir Williama Holburne'a, oficera Royal Navy. Po przeciwnej, zachodniej stronie miasta, stoi Royal Crescent , długi na 200 metrów, wybudowany w latach 1767-1774 ciąg budynków torzących półksiężyc, jeden z ośmiu tego rodzaju zespołów architektonicznych w Bath. W pobliżu Royal Crescent rozciąga się Royal Victoria Park , największy park Bath, otwarty w 1830 roku przez mającą wówczas 11 lat późniejszą królową Wiktorię. Markerem oznaczony jest Circus, zbudowana w latach 1754-1768 ulica w kształcie okręgu z trzema wejściami, a markerem - Assembly Rooms, otwarty w 1771 roku budynek w kształcie litery "U" przeznaczony na różnego rodzaju imprezy (bale, koncerty, itp.), będący obok pjalni wód mineralnych Pump Room, przylegającej do zespołu term, sceną życia towarzyskiego w Bath w XVIII i XIX wieku.

Do najważniejszych muzeuów w Bath, obok wspomnianego już wyżej Holburne Museum, należą: Museum of Bath Architecture muzeum historyczne, mieszczące się w zbudowanym w 1765 roku niewielkim kościele, znanym jako kaplica hrabiny Huntingdon (Countess of Huntingdon's Chapel), Victoria Art Gallery , publiczne muzeum sztuki otwarte w 1900 dla uświetnienia jubileuszu królowej Wiktorii (z interesującą kolekcją malarstwa brytyjskiego), otwarte w 1993 roku w odrestaurowanym gregoriańskim budynku muzeum poświęcone sztuce Dalekiego Wschodu (Museum of East Asian Art), poświęcone astronomii muzeum mieszczące się w budynku, w którym mieszkał niegdyś znany astronom, Friedrich William Herschel (Herschel Museum of Astronomy), a także mieszczące sie w Assembly Rooms muzeum ubiorów (Fashion Museum, dawniej Museum of Costume), eksponujące ponad 100 tys. ubiorów pochodzących z okresu od końca XVI wieku. Miłośników powieści Jane Austen (która mieszkała w Bath w latach 1801-1806) może zainteresować niewielkie muzeum biograficzne, Jane Austen Centre poświęcone pisarce (chociaż nie mieszczące się w domu w którym mieszkała, i nie eksponujące żadnych związanych z nią przedmiotów).

Mając w Bath więcej czasu można się wybrać do położonego poza miastem (ok. 2 km na południowy wschód od centrum, przy Ralph Allen Drive) parku krajpbrazowego znanego jako Prior Park Landscape Garden, założonego w XVIII wieku przez przedsiębiorcę i filantropa Ralpha Allena według wskazówek m.in. znanego angielskiego poety okresu Oświecenia, Alexandra Pope'a.

BATH
katolicki kościół św. Jana Ewangelisty
fot. JD