Ślady najstarszych osad w miejscu dzisiejszego Blois pochodzą z czasów starożytnych - zachowały się m.in. pozostałości term i portu rzecznego z czasów rzymskich. Pierwsze wzmianki o Blois, z drugiej połowy VI wieku, można znaleźć u Grzegorza z Tours, biskupa Tours w latach 573-594. Okres rozkwitu miasta zaczął się w IX wieku, gdy Blois stało się stolicą hrabstwa i następnie, w X wieku, siedzibą dynastii Blois, będącej przez parę stuleci jednym z najpotężniejszych rodów feudalnych Francji.
W 1391 roku hrabstwo nabył Ludwik Orleański (1372-1407), syn króla Francji Karola V Mądrego. Syn Ludwika, Karol (1394-1465), rozpoczął przebudowę wcześniej wzniesionego w Blois zamku, pełniącego pierwotnie głównie funkcje obronne, na rezydencję o charakterze pałacu. Przebudowę kontynuował urodzony w Blois w 1462 roku syn Karola, Ludwik, w latach 1498-1515 panujący we Francji jako Ludwik XII. W 1498 roku zamek-pałac w Blois stał się główną rezydencją królewską i pozostał nią mniej więcej do końca XVI wieku. W latach 1504-1505 podpisano tu traktaty kończące (przynajmniej na pewien czas) tzw. wojny włoskie, w latach 1576 i 1588 ówczesny król Francji, Henryk III (wcześniej panujący w Polsce jako Henryk Walezy), zwołał do Blois Stany Generalne. W 1559 roku zmarła w Blois matka Henryka III, Katarzyna Medycejska, a w latach 1617-1619 przebywała tu w areszcie domowym Maria Medycejska, druga żona Henryka IV i matka Ludwika XIII, panującego w latach 1610-1643. Od 1635 do śmierci w 1660 roku właścicielem Blois był Gaston Orleański, brat Ludwika XIII; po śmierci Gastona miasto zaczęło tracić na znaczeniu.
Główną atrakcją turystyczną Blois jest zamek - Château de Blois. Pierwsze fortyfikacje powstały w VI wieku, później hrabiowie Blois wznieśli rozbudowaną siedzibę o charakterze zamku obronnego, z którego do naszych czasów przetrwały tylko fragmenty fortyfikacji, w tym jedna z wież obronnych (Tour du Foix) oraz tzw. Salle des États z XIII wieku - dwunawowa sala z odkrytą konstrukcją dachu, w której, jak wspomniano wyżej, dwukrotnie zbierały się francuskie Stany Generalne.
Zachowany do dziś zamek ma trzy główne skrzydła, otaczające dziedziniec wewnętrzny od północnego wschodu, północnego zachodu i północnego zachodu (zazwyczaj mówi się o skrzydłach wschodnim, północnym i zachodnim). Główne wejście jest od strony Place du Château , dawnego zewnętrznego dziedzińca otoczonego rezydencjami dygnitarzy królewskich, na który wychodzi zewnętrzna fasada najwcześniej (w latach 1498-1503) zbudowanego w stylu gotyku płomienistego wschodniego skrzydła zamku, zwanego do dziś skrzydłem Ludwika II (Aile Louis XII ).
Skrzydło zachodnie zbudował po 1635 roku w stylu klasycyzującego baroku, na polecenie Gastona Orleańskiego, François Mansart. Z tarasu, na który można wyjść z dziedzińca wewnętrznego przejściem między tym skrzydłem a tzw. galerią Karola Orleańskiego z kaplicą zamkową St-Calais , rozciąga się ładny widok.
Wnętrza pomieszczeń dostępnych dla zwiedzających (m.in. Salle des États, uważanej za najlepiej zachowaną salę gotycką we Francji, apartamentów Katarzyny Medycejskiej i apartamentów króla Henryka III) są XIX-wieczną rekonstrukcją wnętrz oryginalnych. W części sal zamkowych znajdują się dwa muzea: w skrzydle Ludwika XII niewielka kolekcja sztuki (Musée des Beaux-Arts), a w skrzydle Franciszka I - muzeum archeologiczne (Musée Archéologique). Na terenie Château de Blois organizowane są często pokazy typu "son et lumière".
Rue des Fossés du Château doprowadza do Place Victor-Hugo i parków zajmujących część dawnych ogrodów królewskich z czasów Ludwika XII. W tej okolicy warto zwrócić uwagę na XVII-wieczny kościół św. Wincentego (Église Saint-Vincent-de-Paul ), dawny kościoł jezuitów, zdesakralizowany podczas Rewolucji, przywrócony do kultu religijnego w XIX wieku, a także na tzw. pawilon Anny Bretańskiej (Pavillon d'Anne de Bretagne ), zwany tak od imienia żyjącej w latach 1477-1514 ostatniej niezależnej księżnej Bretanii, królowej Francji, żony Karola VIII i Ludwika XII, zmarłej w Blois. Z ogrodów dobrze widać zewnętrzną fasadę skrzydła Franciszka I.
Spacer można zakończyć idąc na wschód ulicą zwaną Rue de la Voûte du Château , prowadzącą w stronę oznaczonego markerem szczególnego muzeum - znanego jako Maison de la Magie Robert-Houdin - poświęconego słynnemu, urodzonemu w Blois iluzjoniście znanego pod nazwiskiem Robert-Houdin (właśc. Jean Eugène Robert-Houdin, 1805-1871).
Można też podejść do romańskiego kościoła św. Mikołaja (Église Saint-Nicolas ) z XII-XIII wieku, niegdyś należącego do nieistniejącego już dziś opactwa benedyktynów i będącego w Średniowieczu ważnym celem pielgrzymek. W pobliżu kościoła (pod adresem Rue des Jacobins 6), w dawnym klasztorze, mieści się muzeum przyrodnicze (Muséum d'Histoire Naturelle .
Katedra (La cathédrale Saint-Louis ), górująca nad północno-wschodnią częścią miasta, pochodzi z XVII wieku. Najstarszą częścią świątyni jest krypta z przełomu X i XI wieku. Kościół był kilkakrotnie przebudowywany, m.in. w XII i w XVI wieku; zniszczony przez huragan w 1678 roku został odbudowany w stylu neogotyckim i w tym kształcie przetrwał do dzisiaj. Przylegający do absydy budynek widoczny z prawej strony zamieszczonego obok zdjęcia - to dawny pałac biskupi (Palais de l'Évêché ), mieszczący obecnie ratusz (Hôtel de Ville); z położonego na tyłach pałacu ogrodu (Jardin de l'Évêché) rozciągają się widoki na Loarę i na wspomniany wyżej most - Pont Jacques Ange Gabriel (biorący nazwę od nazwiska architekta, Jacquesa Gabriela, żyjącego w latach 1667-1742).
Informacje dodatkowe
- Warto wiedzieć, że na zamku w Blois spędziła ostatnie dwa lata swojego życia Maria Kazimiera d'Arquien (1641-1716), żona króla polskiego Jana III Sobieskiego.