Wiadomo, że tereny, na których leży dzisiejsza Brescia, były zamieszkałe już ok. 1200 lat p.n.e. W VII wieku p.n.e. osiedlili się na nich Celtowie (Cenomanowie), zaś na przełomie III i II wieku p.n.e. znalazły się pod kontrolą Rzymian, którzy w I wieku p.n.e. nadali miastu Brixia status civitas, a jego mieszkańcom obywatelstwo rzymskie. Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego miasto przechodziło parokrotnie z rąk do rąk, by w 568 roku stać się na ponad dwa stulecia jednym z ważnych ośrodków państwa Longobardów, w 774 roku wypartych przez Franków. W 1426 rok Brescia przeszła pod panowanie Republiki Weneckiej i (z wyjątkiem lat 1512-1520, gdy była okupowana przez Francuzów) pozostawała w rękach Wenecjan do czasów napoleońskich. Po Kongresie Wiedeńskim miasto znalazło się w granicach Królestwa Lombardzko-Weneckiego podporządkowanego Habsburgom austriackim, w 1859 roku przeszło, podobnie jak cała Lombardia, pod panowanie Królestwa Sardynii, by wkrótce potem wejść ostatecznie w skład zjednoczonych Włoch.
Do najważniejszych zabytków Brescii (figurujących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO) należą park archeologiczny obejmujący rejon rzymskiego forum oraz zespół klasztorny San Salvatore-Santa Giulia z czasów Longobardów.
Markerem oznaczone są pozostałości Capitolium, pierwszej świątyni rzymskiego miasta, zbudowanej w 73 roku p.n.e. i poświęconej triadzie kapitolińskiej (z zachowanymi fragmentami mozaiki posadzkowej i freskami na ścianach uważanymi za porównywalne z pompejańskimi). Pod Capitolium zachowały się pozostałości sanktuarium z I wieku p.n.e. z czasów republikańskich, zaś na wschód od Capitolium - teatr rzymski zbudowany za panowania Flawiusza, później przebudowany, największy z tego typu obiektów w północnych Włoszech, mieszczący ok. 15 tys. widzów.
Drugim ze wspomnianych najważniejszych zabytków Brescii jest dawny zespół klasztorny San Salvatore-Santa Giulia, dziś mieszczący muzem (Museo di Santa Giulia) z liczącym ponad 10 tys. przedmiotów zbiorem dzieł sztuki i znalezisk archeologicznych z różnych okresów historycznych; do najważniejszych atrakcji muzeum zalicza się znalezioną w dawnym ogrodzie klasztornym grupę dobrze zachowanych domów rzymskich (zamieszkałych między I a IV wiekiem n.e.) oraz słynny brązowy posąg skrzydlatej bogini zwycięstwa z III wieku p..n.e. (z poźniej dodanymi skrzydłami), znaleziony podczas wykopalisk prowadzonych w 1826 roku.
Większość pozostałych ważniejszych zabytków Brescii skupiona jest wokół trzech placów położonych na zachód od rejonu zabytków rzymskich: placu znanego dziś jako Piazza Paolo VI (dawniej noszącego nazwę "Piazza del Duomo"), Piazza della Loggia oraz Piazza della Vittoria .
s
Przy renesansowym Piazza della Loggia od zachodu stoi budynek Palazzo della Loggia , obecna siedziba ratusza, pochodzący z przełomu XV i XVI wieku, parokrotnie przebudowywany, od strony południowej pochodzące z tego samego okresu budynki Monti di Pietà, z rzymskimi kamieniami nagrobnymi wbudowanymi w fasady, zaś po stronie wschodnie wieża (Torre dell'Orologio ) z ogromnym zegarem astronomicznym z połowy XVI wieku. Na północ od placu Piazza della Loggia stoi renesansowy (z elementami późno-gotyckimi) kościół San Giuseppe , którego budowę rozpoczęto w 1519 roku, z licznymi kaplicami i cennymi freskami. Kościół przypomina o czasach, gdy Brescia była miastem ważnym dla historii muzyki. Znajdują się tu jedne z najstarszych organów w Lombardii, wykonane w drugiej połowie XVI wieku przez Graziadia i Constanza Antegnatich, ojca i syna, przedstawicieli znanej bresciańskiej rodziny organmistrzów, nagrobek upamiętniający słynnego lutnika i wirtuoza Gasparo Bertolottiego (znanego też jako Gasparo da Salò), uważanego za twórcę bresciańskiego stylu budowy instrumentów smyczkowych, a także groby wspomnianego wyżej Costanza Antegnatiego i zmarłego w Brescii Benedetta Marcello, włoskiego kompozytora okresu baroku. W sąsiadującym z kościołem klasztorze ma siedzibę Muzeum Diocezjalne (Museo diocesano di Brescia).
Trzeci z wymienionych placów, Piazza della Vittoria , przykład włoskiej secesji, powstał w latach 1927-1932 po częściowym wyburzeniu średniowiecznego Starego Miasta.