Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Cashel

Irlandia, Tipperary (➤ mapka)(➤ mapka)
Niewielkie (ok. 4,5 tys. mieszkańców) miasto w południowo-wschodniej Irlandii, położone w hrabstwie Tipperary, 167 km na południowy zachód od Dublina (mapka(➤ mapka)).

Miasto ma długą historię, związaną w dużej mierze z historią chrześcijaństwa w Irlandii. Najważniejsze zabytki Cashel znajdują się na niewysokim (61 m) wapiennym wzniesieniu znanym jako Rock of Cashel (zwanym też Cashel of the Kings lub St Patrick's Rock) położonym na północ od miasta, będącym niegdyś przez kilkaset lat, przed inwazją Normanów, tradycyjną siedzibą królów Munsteru (dziś prowincji Irlandii). Kompleks budowli na skale Cashel uchodzi za jeden z najbardziej interesujących w Europie przkładów architektury średniowiecznej i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Irlandii.

CASHEL
Rock of Cashel
fot. JD

Większość budynków zachowanych na skale Cashel pochodzi z XII i XIII wieku, chociaż przetrwały też pewne pozostałości struktur wcześniejszych. Do najważniejszych częściowo zachowanych budowli należą m.in. : okrągła wieża z początków XII wieku, Cormac's Chapel - kaplica króla Munsteru, Cormaca (Cormac Mac Cárthaigh), zbudowana w latach 1127-1134, oraz pozostałości jednonawowej katedra wzniesiona na planie krzyża w latach 1235-1270.

CASHEL
widok z Rock of Cashel na okolicę
fot. JD
CASHEL
widok z Rock of Cashel na okolicę
fot. JD


Na otoczonym murem terenie wokół budynków znajduje się też rozległy cmentarz z kilkoma charakterystycznymi dla wczesnośredniowiecznego chrześcijaństwa w Irlandii wysokimi krzyżami (wolnostojącymi bogato zdobionymi krzyżami z kamienia).


CASHEL
Rock of Cashel
fot. JD
CASHEL
Rock of Cashel
fot. JD

CASHEL
Rock of Cashel
fot. JD
CASHEL
Rock of Cashel
fot. JD

Do innych godnych uwagi atrakcji miasta Cashel należą m.in: skansen Cashel Folk Village, gruziński kościół katedralny (Georgian Cathedral Church of St John the Baptist and St Patrick's Rock), który w XVIII wieku zastąpił katedrę na skale Cashel, ruiny dominikańskiego opactwa dominikańskiego, a także Bolton Library - założona w XVIII wieku przez arcybiskupa Theophilusa Boltona bibliotekę zawierającą ok. 12 tys. książek, rękopisów, map i druków, uważana za jeden z najważniejszych tego typu zbiorów w Irlandii. Można też odwiedzić znajdujące się przy głównej ulicy miasta biuro informacji turystycznej (The Heritage Centre & Tourist Office) w którym funkcjonuje małe muzeum historii miasta.

CASHEL
fot. JD