Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Cirencester

Wielka Brytania, Gloucestershire (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto w Anglii (ok. 20 tys. mieszkańców) położone w hrabstwie Gloucestershire, 152 km na północny zachód od Londynu (mapka(➤ mapka)). Miasto o długiej historii, dziś znane m.in. jako siedziba najstarszej w świecie anglojęzycznym, założonej w 1840 roku uczelni rolniczej.

CIRENCESTER
kościół św. Jana Chrzciciela
fot. JD
Cirencester leży nad rzeką Churn, dopływem Tamizy. W czasach rzymskich miasto było znane jako Corinium; pod koniec II wieku było drugim co do wielkości (pod względem powierzchni) miastem na terenie dzisiejszej Wielkiej Brytanii. W 1117 roku Cirencester Abbey lub St Mary's Abbey, Cirencester in Gloucestershire zostało założone jako klasztor augustianów w 1117 roku na miejscu wcześniejszego kościoła, najstarszego znanego saksońskiego kościoła w Anglii, który sam został zbudowany na miejscu rzymskiej konstrukcji. W XVIII wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem handlu (głównie zbożem i wełną); w 1840 roku powstała tu najstarsza w świecie anglojęzycznym uczelnia rolnicza - Royal Agricultural College.


Do głównych atrakcji turystycznych Cirencester zalicza się muzeum (The Corinium Museum) dysponujące bogatą kolekcją eksponatów z czasów rzymskich oraz anglikański kościół św. Jana Chrzciciela (Parish Church of St John the Baptist), o historii sięgającej drugiej dekady XII wieku. Markerem oznaczony jest Abbey Grounds Prak - park publiczny zajmujący tereny dawnego katolickiego klasztoru, zlikwidowanego przez króla Henryka VIII, a markerem - Cirencester Amphitheatre, miejsce, gdzie w Starożytności znajdował się rzymski amfiteatr.