Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Cortina d'Ampezzo

Włochy, Wenecja Euganejska (➤ mapka)(➤ mapka)
Cortina d'Ampezzo (w języku ladyńskim: Anpezo lub Ampëz) - to miejscowość i gmina (około 6 tys. mieszkańców) w północnych Włoszech, położona w Dolomitach, w prowincji Belluno regionu Wenecja Euganejska [Veneto]. Cortina, uchodząca za turystyczną stolicę Dolomitów, jest znanym od dawna, modnym i raczej drogim ośrodkiem sportów zimowych, ale także całoroczną miejscowością wypoczynkową, słynącą z malowniczego położenia, bogatej oferty sportowej, turystycznej i rekreacyjnej, a także z licznych galerii i warsztatów rzemiosła artystycznego oraz sklepów z artykułami najlepszych światowych marek, nastawionych głównie na klientów o większych niż przeciętne możliwościach finansowych. Dojazd do Cortiny d'Ampezzo: ze wschodu (od strony Misuriny ) lub z zachodu (od strony Arabby ) słynną drogą SR48 (Grande Strada delle Dolomiti / Große Dolomitenstraße), z północy (od strony Dobbiaco / Toblach w dolinie Val Pusteria) lub z południa - inną ważną drogą dolomicką - SS51 (➤ mapka)(➤ mapka).

CORTINA D'AMPEZZO
w głębi z lewej masyw Cristallo
w środku przełęcz drogowa Passo Tre Croci (1805 m)
fot. PL
Tereny, na których leży dzisiejsza Cortina d'Ampezzo, należące do historycznej krainy Cadore, zamieszkałe pierwotnie przez półmityczny lud Euganejczyków, a później przez Galów, w II wieku p.n.e. zostały podbite przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego i okresie najazdów różnych ludów germańskich, od drugiej połowy XI wieku tereny te były podporządkowane Patriarchatowi Akwilei, a później, od 1420 roku, stały się jedną z prowincji Republiki Weneckiej. W XVI wieku, w wyniku klęski Wenecjan w bitwie pod Agnadello (14 maja 1509 roku) zadanej im przez powstały z inicjatywy papieża Juliusza II antywenecki sojusz, do którego przystąpili m.in. król Francji Ludwik II, Ferdynand II Aragoński i cesarz Maksymilian I Habsburg, rejon Ampezzo znalazł się w rękach austriackich i pozostał częścią Tyrolu jako prowincji Cesarstwa Austriackiego, a później Austro-Węgier, aż do końca I wojny światowej, by dopiero po wojnie, na mocy traktatu pokojowego podpisanego 10 września 1919 w Saint-Germain-en-Laye między państwami Ententy a Austrią, przejść wraz z całym tzw. południowym Tyrolem pod panowanie włoskie.


CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL
Historia Cortiny jako miejscowości wypoczynkowej sięga co najmniej przełomu XIX i XX wieku, gdy zaczęli tu przyjeżdżać pierwsi turyści, początkowo głównie brytyjscy. Po I wojnie światowej miejscowość stała się modnym miejscem wypoczynku i rekreacji, odwiedzanym zarówno przez Włochów, jak przez gości z zagranicy. Okres szybkiego rozwoju zaczął się jednak dopiero w latach 50. XX wieku, zwłaszcza po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich zorganizowanych w Cortinie w 1956 roku. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze hotelowej i gastronomicznej, a także dzięki infrastrukturze sportowej, Cortina stała się szeroko znanym na świecie ośrodkiem narciarskim, zdolnym do obsługi masowego ruchu turystycznego i stale zyskującym na popularności, na co pewien wpływ miało z pewnością to, że w okolicach miasta i w samym mieście nakręcono kilka scen do głośnych później filmów (m.in. do The Pink Panther Blake'a Edwardsa z 1963 roku i do For Your Eyes Only z 1981 roku z Rogerem Moore jak Jamesem Bondem), a także i to, że corocznie odbywają się w Cortinie prestiżowe zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Cortina d'Ampezzo leży na skrzyżowaniu dwu ważnych dróg dolomickich: SR48 i SS51. Jest położona na wysokości 1224 m n.p.m. w górnej części doliny rzeki Boite i otoczona ze wszystkich stron wielkimi dolomickimi grupami górskimi: od zachodu masywem Tofan (Tofana di Mezzo, 3241 m, Tofana di Dentro, 3238 m i Tofana di Rozes, 3225 m), a dalej, idąc w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, masywami Pomagagnon (2450 m) i Cristallo (3221 m), następnie, po drugiej stronie przełęczy Tre Croci (1805 m), masywem Falorii (2331 m) w grupie Sorapiss (Punta Sorapiss 3205 m), wreszcie masywami Croda da Lago (2709 m) i Cinque Torri (2361 m) na południu i południowym zachodzie.

W samym mieście za główną ulicą można uważać Corso Italia . Markerem oznaczony jest główny kościół Cortiny - Basilica dei santi Filippo e Giacomo - siedziba parafii i dekanatu Cortina d'Ampezzo, zbudowany w latach 1769 i 1775 na miejscu dwóch wcześniej istniejących kościołów z XIII i XVI wieku. Markerem oznaczony jest dom handlowy słynnej spółdzielni La Cooperativa di Cortina przy Corso Italia, a markerem stojący przy Piazza Venezia budynek zwany Ciasa de ra Regoles, kiedyś siedziba lokalnych instytucji, dziś - trzech muzeów: paleontologicznego (Museo Paleontologico Rinaldo Zardini), etnograficznego (Museo Etnografico Regole d’Ampezzo) i muzeum sztuki nowoczesnej (Museo d’Arte Moderna Mario Rimoidi).


CORTINA D'AMPEZZO
widok z drogi SR48, w głębi masywy Pomagagnon i Cristallo
fot. PL
W lecie w rejonie Cortiny d'Ampezzo można uprawiać turystykę pieszą lub rowerową, jazdę konną, a także, oczywiście, wspinaczkę, jeśli ma się odpowiednie przygotowanie. W zimie króluje narciarstwo i inne sporty zimowe, których miłośnicy mają do dyspozycji trasy o różnym stopniu trudności (najwięcej "czerwonych" i "niebieskich") o łącznej długości ok. 140 km oraz kilkadziesiąt wyciągów różnego typu, a także snowpark (na Falorii).

Dwoma głównymi terenami narciarskimi w najbliższej okolicy Cortiny są: rejon Tofan na zachód miejscowości (markerem oznaczona jest dolna stacja wyciągu, położona niedaleko stadionu olimpijskiego ), oraz rejon Faloria-Cristallo na wschodzie (marker oznacza dolna stację wyciągu na Falorię). Około 15 km na zachód od Cortiny d'Ampezzo na zachód, można jeździć w rejonie Lagazuoi - Falzarego; zob. Passo Falzarego.


Ladinia
  • Warto wiedzieć, że choć (jak wspomniano wyżej) rejon Cortiny d'Ampezzo, a dokładniej mówiąc, większe, zajmujące w przybliżeniu 1200 km2 terytorium położone w trzech prowincjach dwóch regionów dzisiejszych Włoch, regionu Trydent-Górna Adyga i regionu Wenecja Euganejska, należało przez ponad cztery stulecia do Austrii, by dopiero po I wojnie światowej znaleźć się w granicach Włoch, nigdy nie stało się terytorium niemieckojęzycznym, lecz pozostało rejonem zamieszkałym przez Ladynów - rdzenną ludność Dolomitów posługującą się reliktowymi dialektami języka retoromańskiego. Jeszcze dziś, jak się szacuje, w kilku dolomickich dolinach, m.in. w Val di Fassa, Val Gardena, Val Badia i w Ampezzo, dialektami tymi mówi kilkadziesiąt tysięcy osób.

Galeria zdjęć

CORTINA D'AMPEZZO
wjazd do Cortiny d’Ampezzo od strony Misuriny, widok z drogi SR48 w kierunku masywu Pomagagnon i Cristallo
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
widok w kierunku masywu Tofan
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
widok w kierunku masywu Tofan
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL

CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL

CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
widok w kierunku masywu Pomagagnon
fot. PL

CORTINA D'AMPEZZO
widok w kierunku masywu Tofan
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
widok w kierunku masywu Cristallo (z lewej) i Passo Tre Croci (w środku)
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
widok z drogi SR48 w kierunku masywu Tofan
fot. PL
CORTINA D'AMPEZZO
widok z drogi SR48 w kierunku masywów Pomagagnon i Cristallo
fot. PL