Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Drezno

Niemcy, Saksonia(➤ mapka)(➤ mapka)
Drezno - to licząca ok. 560 tys. mieszkańców stolica Saksonii, położona nad Łabą, 192 km na południe od Berlina (mapka(➤ mapka)). Niegdyś rezydencja elektorów i królów saskich, dziś ważny ośrodek polityczny, przemysłowy, naukowy i kulturalny, a także jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Niemczech.

DREZNO
rzeka Łaba
po prawej Most Fryderyka Augusta (Augustusbrücke) - najstarszy most łączący brzegi Łaby
w środku Katedra Świętej Trójcy
fot. PL
Pierwsze wzmianki o Dreźnie pochodzą z początków XIII wieku. Już w tym stuleciu Drezno było nazywane miastem, chociaż nadanie praw miejskich miało miejsce prawdopodobnie na początku XV wieku. W XVI wieku Drezno stało się rezydencją książęcą władców saskich, a później elektoratem i królestwem. Złoty wiek rozwoju miasta nastąpił w XVIII wieku, za panowania Fryderyka Augusta I (od 1697 roku Augusta II Mocnego jako króla Polski) i jego syna, Fryderyka Augusta II (Augusta III jako króla Polski) gdy miasto, dzięki inwestowaniu władców w wielkie projekty architektoniczne i wspieraniu artystów uzyskało znaczenie kulturalne porównywane ze znaczeniem Florencji (stąd często używany od XIX wieku przydomek Drezna: "Elbflorenz" lub "Florenz an der Elbe" czy "Florenz des Nordens" - "Florencja nad Łabą", "Florencja północy"). W 1871 roku Drezno (wraz z całą Saksonią) stało się częścią zjednoczonych Niemiec. Pod koniec drugiej wojny światowej Drezno zostało w znacznym stopniu zniszczone w wyniku bombardowań aliantów (dotyczy to w szczególności trzech czwartych historycznego centrum miasta). Dziś jest siedziba rządu kraju związkowego Saksonii i parlamentu kraju związkowego Saksonii, drugim największym pod względem liczby mieszkańców w Saksonii (po Lipsku) i dwunastym w Niemczech.

DREZNO
Theaterplatz
po lewej Katedra Świętej Trójcy
po prawej Zamek (Residenzschloss) z wieżą Hausmanna (Hausmannsturm)
fot. PL

DREZNO
Neumarkt
fot. PL
DREZNO
Kościół Marii Panny (Frauenkirche)
na pierwszym planie pomnik Lutra
fot. PL
Większość najważniejszych zabytków Drezna leży w granicach Altstadt, starego miasta, położonego na lewym brzegu Łaby. Tę część miasta można zwiedzić pieszo, zaczynając np. od parku znanego jako Ogród Brühla (Brühlsche Garten), położonego nieco ponad 200 m od oznaczonego markerem dużego placu parkingowego przy Schiessgasse). Park, stworzony w 1739 roku jako ogród francuski według planów Johanna Christopha Knöffla, uważanego za założyciela saksońskiego rokoko, dla hrabiego Heinricha von Brühla, otwarty dla publiczności w 1814 roku, zajmuje wschodnią część Tarasów Brühla (Brühlsche Terrasse, także Brühl-Terrasse) zbudowanych w XVI wieku jako część fortyfikacji miasta i ciągnących się na odcinku ok. 500 m wzdłuż brzegów Łaby na (bezpiecznej w przypadku powodzi) wysokości ok. 10 m nad poziomem wody do mostu Fryderyka Augusta (Augustusbrücke) i placu znanego jako Schlossplatz . W odległości niecałych 200 m przed mostem na południe wybiega ulica Münzgasse , którą w ciągu paru minutmożna dojść do nieregularnego placu znanego jako Neumarkt (Nowy Rynek), jednego z najważniejszych placów starego miasta. Przy placu stoi wysoki na 91 m barokowy luterański Kościół Marii Panny (Frauenkirche), zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku, niemal całkowicie zniszczony podczas drugiej wojny światowej, lecz (stosunkowo niedawno, w latach 1993-2005) zrekonstruowany. Kościół jest jednym z najsłynniejszych zabytków miasta. Z platformy widokowej (wejście płatne) rozciąga się spektakularny widok na miasto. W pobliżu kościoła stoi wyrzeźbiony w brązie w 1885 roku przez Adolfa von Donndorfa pomnik Lutra .

Z Nowego Rynku można przejść ulicą Augustusstrasse do wspomnianego już Placu Zmkowego (Schlossplatz). Jej południowo-zachodniej stronę zdobi Fürstenzug ("Orszak Książąt") - gigantyczna, o długości przekraczającej 100 m mozaika wykonana z kafelków porcelany miśnieńskiej przedstawiająca 35 władców Saksonii, wykonana w latach 70. XIX wieku dla uczczenia 800 lat historii dynastii Wettynów (Wettin). Idąc Augustusstrasse warto wejść (przez bramę) na Stalhof - renesansowy dziedziniec należący do kompleksu budynków Zamku (Residenzschloss), będący jedną z najstarszych scen turniejów rycerskich na świecie zachowanych w oryginalnym kształcie. Dziś odbywa się tu corocznie jarmark bożonarodzeniowy.

DREZNO
Katedra Świętej Trójcy
fot. PL
Przy Placu Zamkowym stoi katolicka Katedra św. Trójcy ((Kathedrale Sanctissimae Trinitatis), dawny kościół dworski (Hofkirche), zbudowany na zlecenie Fryderyka Augusta II w pierwszej połowie XVIII wieku w stylu barokowym, z wysoką na 86 m wieżą. Na północny zachód od katedry rozciąga się Plac Teatralny (Theaterplatz), z pomnikiem króla Jana Wettyna (König-Johann-Denkmal). Po północno-zachodniej stronie Placu Teatralnego stoi neorenesansowy budynek opery, Semperoper , dawnego teatru dworskiego, dziś siedziba Opery Państwowej w Dreźnie. Nazwa budynku pochodzi od nazwiska architekta Gottfrieda Sempera, który zaprojektował go w latach 70. XIX wieku na zlecenie króla Jana Wettyna. Budynek Semperoper, uważany za jeden z najpiękniejszych teatrów operowych na świecie, zniszczony w 1945 roku, został zrekonstruowany na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Warto zwrócić uwagę na wieńczącą główny portal kwadrygę z brązu.

Z Placu Teatralnego na południowy zachód prowadzi Sophienstrasse , którą można dojść do innego słynnego zabytku Drezna, znanego jako Zwinger - barokowego pałacu mieszczącego m.in. galerię malarstwa (zob. niżej). Stąd, najpierw ulicą Taschenberg biegnącą po południowej stronie Zamku (zob. niżej), a następnie Sporergasse, można wrócić na Nowy Rynek.

Niedaleko wspomnianego wyżej parkingu przy Schiessgasse znajdują się dwa godne uwagi muzea: Muzeum Miejskie (Stadtmuseum Dresden) oraz Albertinum . Markerem oznaczony jest kościół św. Krzyża (Kreuzkirche), o historii sięgającej pierwszej połowy XIII wieku, wiielokrotnie niszczony (również w 1945 roku), odbudowywany i przebudowywany. Kościół jest jedynym odbudowanym zabytkiem w rejonie Altmarkt , najstarszego placu Drezna.

DREZNO
Theaterplatz
budynek Opery
na pierwszym planie konny pomnik króla Jana Wettyna
fot. PL
DREZNO
Residenzschloss, widok od strony katedry
po lewej Georgentor
po prawej Hausmannturm - najstarsza zachowana część Zamku
fot. PL
Jedną z najważniejszych atrakcji Drezna jest Residenzschloss, dawna rezydencja władców Saksonii. Podczas bombardowania w 1945 roku wnętrze pałacu zostało prawie całkowicie zniszczone przez pożar (z wyjątkiem części zachodniej). Dziś cały kompleks, długo odbudowywany i udostępniony zwiedzającym dopiero w 2004 roku, jest częścią Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) obejmujących 15 muzeów. Do najważniejszych atrakcji znajdujących się na terenie zamku należą: Grüne Gewölbe (są to właściwie dwa muzea, Historische Grüne Gewölbe oraz Neue Grüne Gewölbe, ze słynnymi skarbami Wettynów), Kupferstich-Kabinett (muzeum rysunków, dzieł graficznych i fotografii, z dziełami m.in. Dürera, Rembrandta, Michała Anioła i Picassa), Münzkabinett (gabinet monet, od Starożytności do naszych czasów) oraz Rüstkammer (zbrojownia, z ok. 10 tys. eksponatów od XV do XVIII wieku). Na wieży Hausmanna (Hausmannturm), najstarszej zachowanej części Zamku, na wysokości prawie 40 m znajduje się platforma widokowa oferująca spektakularny widok na miasto.
DREZNO
Pałac Zwinger
fot. PL
Zwinger - druga, obok Residenzschloss, główna atrakcja turystyczna Drezna - to późnobarokowy zespół architektoniczny zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku na zlecenie Fryderyka Augusta I, zaprojektowany przez Matthäusa Daniela Pöppelmanna. Pierwotnie miał trzy skrzydła, północno-zachodnie, południowo-zachodnie i południowo wschodnie, natomiast był otwarty w kierunku późniejszego Placu Teatralnego (Theaterplatz). W połowie XIX wieku powstało jednak czwarte, północno-wschodnie skrzydło, zbudowane w stylu neoklasycystycznym według projektu wspomnianego już wyżej Gottfrieda Sempera, twórcy gmachu Opery. W 1855 roku w tym skrzydle otwarta została i udostępniona do zwiedzania kolekcja malarstwa - Gemäldegalerie Alte Meister - z dziełami m.in. Rafaela, Tycjana, Rembrandta, Rubensa i Dürera, dziś wchodząca w skład Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie. Do zbiorów muzealnych eksponowanych w kompleksie Zwinger należy też Porzellansammlung - bogata kolekcja porcelany (chińskiej, japońskiej i koreańskiej, a także miśnieńskiej), Mathematisch-Physikalischer Salon - kolekcja dawnych przyrządów naukowych (matematycznych, fizycznych, astronomicznych, geodezyjnych i meteorologicznych), zbrojownia, a także oranżeria. Poczas drugiej wojny świaowej, w wyniku bombardowań w 1945 roku, Zwinger został prawie całkowicie zniszczony. Rekonstrukcję ukończono w 1963 roku.

DREZNO
Zwinger
skrzydło północo-zachodnie
fragment elewacji od strony dziedzińca
fot. PL
DREZNO
Zwinger
Wallpavillon
fragment elewacji od strony dziedzińca
fot. PL


DREZNO
Zwinger
budynek Porzellansammlung
fragment elewacji od strony dziedzińca
fot. PL
DREZNO
Französischer Pavillon
widok od strony dziedzińca
fot. PL

Dalej od centrum

Mając więcej czasu można w Dreźnie zwiedzić jeszcze: Dresdner Neustadt - "Nowe Miasto" Drezna położone na prawym brzegu Łaby, Grosser Garten - duży park położony nieco pnad 2 km na południowy wschód od Neumarkt (można dojechać tramwajem), oraz Zamek Pillnitz (Schloss Pillnitz) - dawną rezydencję letnią królów saskich, zbudowaną pod koniec XVIII wieku i pełniącą tę funkcję do 1918 roku, dziś będącą miejscem koncertów i innych imprez kulturalnych.


DREZNO
Most Fryderyka Augusta (Augustusbrücke) - najstarszy most łączący brzegi Łaby
fot. PL
Galeria zdjęć

DREZNO
Neumarkt
fot. PL
DREZNO
Kościół Marii Panny
wnętrze
malowidła na kopule
fot. PL
DREZNO
Georgentor
fasada główna
fot. PL
DREZNO
Katedra Świętej Trójcy
wnętrze
organy
fot. PL


DREZNO
Residenzschloss, Hausmannturm
fot. PL
DREZNO
detal architektoniczny
fot. PL
DREZNO
pomnik Fryderyka I Augusta (Augusta II Mocnego)
fot. PL
DREZNO
Złoty Jeździec (Goldener Reiter) – pomnik konny Fryderyka I Augusta (Augusta II Mocnego)
fot. PL


DREZNO
budynek Opery
fot. PL
DREZNO
ulica An der Frauenkirche
fot. PL
DREZNO
Katedra Świętej Trójcy
wnętrze
ołtarz główny i ambona
fot. PL
DREZNO
Theaterplatz
konny pomnik króla Jana Wettyna
fot. PL


DREZNO
ulica Schlossstrasse
fot. PL
DREZNO
pomnik Fryderyka Augusta II (Augusta III Sasa)
fot. PL
DREZNO
Residenzschloss
dziedziniec
fot. PL
DREZNO
detal architektoniczny
fot. PL


DREZNO
ulica Augustusstrasse
po lewej Fürstenzug
fot. PL
DREZNO
Kościół Marii Panny
wnętrze
ołtarz wraz z organami
fot. PL
DREZNO
front akademii artystycznej "Kunstakademie" na Tarasach Brühla
fot. PL
DREZNO
Zwinger
ogrody
fot. PL


DREZNO
Residenzschloss
fot. PL
DREZNO
Katedra Świętej Trójcy
wnętrze
fot. PL
DREZNO
Kościół Marii Panny
fot. PL
DREZNO
Katedra Świętej Trójcy
ołtarz
fot. PL


DREZNO
Neumarkt
fot. PL
DREZNO
Most Fryderyka Augusta (Augustusbrücke)
po lewej Katedra Świętej Trójcy
fot. PL
DREZNO
Kronentor - brama wjazdowa do kompleksu pałacowego Zwinger
fot. PL
DREZNO
Fürstenzug
fot. PL


DREZNO
Katedra Świętej Trójcy
wnętrze
fot. PL
DREZNO
Neumarkt
fot. PL
DREZNO
po lewej Hausmannturm
po prawej Katedra Świętej Trójcy
fot. PL
DREZNO
pomnik Lutra
fot. PL


DREZNO
Neumarkt
fot. PL
DREZNO
Kościół Marii Panny
wnętrze, kopuła
fot. PL
DREZNO
Zwinger
ogrody (w remoncie)
fot. PL
DREZNO
Neumarkt
fot. PL