Galeria zdjęć
W Starożytności zatoka nosiła nawę Sinus Laus i już wówczas była rejonem wypoczynkowym; Policastro Bussentino, założone w V wieku p.n.e. jako kolonia grecka, nosiło nazwę Pixunte albo Pixous, w czasach rzymskich było znane jako Buxentum. Dziś turystyka jest jedną z głównych gałęzi gospodarki regionu, dysponującego rozwiniętą infrastrukturą noclegową i gastronomiczną oraz słynącego z wyjątkowo malowniczych krajobrazów (zwłaszcza na odcinku między Punta degli Infreschi i Scario oraz w gminie Maratea), a także czystości wody i plaż.
GOLFO DI POLICASTRO
widok z drogi SS104 w kierunku Sapri i północnej części Golfo di Policastrofot. PL
Scario
Scario - to nadmorska miejscowość turystyczna z niewielkim portem, położona w gminie San Giovanni a Piro, w prowincji Salerno w Kampanii, na południowych krańcach regionu Cliento, 142 km od stolicy prowincji, Salerno.
Scario, liczące ok. 1,2 tys. mieszkańców, leży w pobliżu zachodniego krańca zatoki Golfo di Policastro. Odcinek wybrzeża na południowy zachód od Scario, zwany Costa degli Infreschi, słynie z malowniczych krajobrazów, skalistych zatoczek, grot, dawnych wież strażniczych, itp., a także czystości plaż i wody - warto przy tym wiedzieć, że do wielu miejsc wybrzeża najłatwiej się dostać od strony morza, łodzią (a w niektórych przypadkach innej drogi w ogóle nie ma).
Policastro Bussentino
w przygotowaniu
Capitello
w przygotowaniu
Villammare
w przygotowaniu
Sapri
Sapri - to nadmorska miejscowość i gmina (ok. 7 tys. mieszkańców) położona w prowincji Salerno w Kampanii, na południowych krańcach regionu (kilka km od granicy z regionem Basilicata), 150 km od stolicy prowincji, Salerno.
Sapri znane było już w czasach rzymskich - Cicero nazwał je parva gemma maris inferi; malownicze położenie miasta i klimat doceniali też pierwsi turyści przyjeżdżający tu w XVII i XIX wieku. Sapri jest największą miejscowością nad Golfo di Policastro i popularną miejscowością wypoczynkową słynącą z czystości plaż i kąpielisk, systematycznie uzyskującą certyfikat "Blue Flag" fundacji FEE (Foundation for Environmental Education). Miejscowość może też być dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolic.
Maratea
Maratea - to miejscowość i gmina (ok. 5200 mieszkańców) w regionie Basilicata, w prowincji Potenza, położona (jako jedyna gmina tego regionu) na wybrzeżu Morza Tyrreńskiego, 155 km od Salerno, 123 km na południe od miejscowości Potenza, stolicy prowincji. Z uwagi na malownicze położenie miasta i należących do gminy miejscowości na skalistym wybrzeżu Morza Tyrreńskiego i okolicznych wzgórzach, a także z uwagi na interesujące zabytki architektury Maratea - nazywana "perłą Morza Tyrreńskiego" (la Perla del Tirreno), zaś w nawiązaniu do licznych istniejących tu kościołów i kaplic "miastem 44 kościołów" (la città delle 44 chiese) - jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych regionu.
Dwie główne części dzisiejszej Maratei - to szczyt Monte San Biagio, na którym stoi bazylika św. Błażeja oraz - naprzeciwko świątyni - marmurowa, wysoka na ponad 20 metrów figura Chrystusa Zbawiciela, oraz Borgo, malownicze Stare Miasto na zboczach Monte San Biagio, z licznymi kościołami, z których za najważniejszy uchodzi kościół Santa Maria Maggiore zbudowany na początku XVI wieku.
Wspomniana wyżej Statua del Cristo Redentore - ogromna figura Chrystysa Zbawiciela, została wykonana w 1965 roku z karraryjskiego marmuru przez rzeźbiarza florenckiego Bruno Innocentiego. Posąg jest jednym z największych na świecie posągów Chrystusa, trzecim w Europie (po posągach w Świebodzinie i w Lizbonie); jego całkowita wysokość wynosi ponad 21 metrów, a rozpiętość ramion 19 metrów.
Z okolic zarówno bazyliki, jak posągu Chrystusa, rozciągają się wspaniałe, rozległe widoki na okolicę.
Praia a Mare
w przygotowaniu