Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Grasse

Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie (Alpes-Maritimes), 12 km na północ od Cannes , 29 km (w linii prostej) od Nicei (➤ mapka)(➤ mapka). Miasto, pięknie położone na wzgórzach, w niewielkiej odległości od wybrzeża Morza Śródziemnego, jest najważniejszym francuskim i światowym centrum przemysłu perfumeryjnego, nazywanym "światową stolicą perfum" i odwiedzanym przez ponad 2 miliony turystów rocznie.

GRASSE
Boulevard du Jeu de Ballon
fot. AL
Grasse, założone w XI wieku, niemal od początku swego istnienia było znane jako ośrodek garbarstwa, utrzymujący ożywione kontakty gospodarcze z takimi ośrodkami przemysłu i handlu, jak Piza czy Genua, poprzez które eksportowano pochodzące z Grasse wyroby. Korzystając ze szczególnego mikroklimatu i szczególnych właściwości gleby, sprzyjających uprawie roślin aromatycznych (jak lawenda, mirt, jaśmin, róża, pomarańcza, mimoza, itp.), produkowano też w Grasse mydło, wonne olejki i inne substancje zapachowe. Gdy w XVI wieku na dworze Katarzyny Medycejskiej pojawiła się moda na perfumowane rękawiczki (podobno jeden z garbarzy w Grasse wpadł na pomysł, by zrobić jedną parę takich rękawiczek i przesłać ją Katarzynie jako prezent), narodził się przemysł perfumeryjny, na który - zwłaszcza po tym, jak w XVIII wieku tradycyjne garbarstwo zaczęło się z różnych przyczyn chylić ku upadkowi - Grasse całkowicie się przestawiło, zyskując szybko w tej dziedzinie światową sławę. Dziś produkcja perfum jest główną gałęzią przemysłu w Grasse (działa tu kilkadziesiąt, według niektórych źródeł nawet ponad sto wytwórni), miasto uchodzi za "światową stolicę perfum" i z tego tytułu jest jedną z najważniejszych destynacji turystycznych na francuskiej Riwierze.


Za główny plac w mieście uważa się Place du Petit Puy , przy którym stoi m.in. Cathédrale de Notre-Dame de Puy , romańska katedra pochodząca z XI-XIII w., później przebudowywana; we wnętrzu warto zwrócić uwagę m.in. na Lavement de Pieds, jedyne religijne dzieło Jeana-Honorégo Fragonarda. Na północ od katedry rozciąga się starówka, z brukowanymi, krętymi i stromymi ulicami, uliczkami, placykami i schodami. Niewiele ponad 200 m na północny zachód od Place du Petit Puy leży inny plac - Place aux Aires ; kiedyś przepływał tamtędy kanał, w którym płukano skóry, dziś jest to plac targowy, gdzie handluje się kwiatami i regionalnymi produktami prowansalskimi (jak sery, miody, wędliny, konfitury, itp.).

Główną jednak atrakcją turystyczną Grasse jest Międzynarodowe Muzeum Perfum - Musée International de la Parfumerie (8, pl. du Cours Honoré Cresp), gdzie można zapoznać się z historią przemysłu perfumeryjnego na świecie: zbiory liczą podobno ok. 50 tys. eksponatów ilustrujących dzieje używania wszelkiego rodzaju perfum i rozwój technik ich wytwarzania od Starożytności do naszych czasów.

Można też zwiedzać w Grasse niektóre wytwórnie, w tym najbardziej znane: Parfumerie Galimard (działającą od 1747 roku i uważaną za najstarszą), Parfumerie Molinard i Parfumerie Fragonard. Przy każdej dostępne dla zwiedzających jest małe muzeum (można przyjrzeć się procesowi produkcji, zapoznać się z historią wytwórni, dowiedzieć się czegoś więcej o roślinach aromatycznych, perfumach i przemyśle perfumeryjnym) oraz salon sprzedaży.

Najbliżej centrum usytuowana jest Parfumerie Fragonard (20, bd Fragonard), nieco dalej - Parfumerie Molinard (60, bd Victor Hugo). Kilka kilometrów na południowy wschód od cetrum, niedaleko ronda "des 4 chemins", działa Parfumerie Galimard (73, route de Cannes 73), a także druga wytwórnia Fragonarda, zwana La Fabrique des Fleurs , otoczona ogrodem kwiatowym; zdjęcia prezentowaneniżej w galerii były robione w tej ostatniej wytwórni.

Muzea w Grasse
Muzeum Perfum jest zapewne najczęściej odwiedzanym przez turystów muzeum w Grasse. Warto jednak pamiętać, że w mieście są jeszcze trzy inne warte odwiedzenia muzea:
  • Villa-Musée Fragonard (23, bd Fragonard), muzeum poświęcone życiu i twórczości Jeana-Honorégo Fragonarda (1732-1806), malarza, który urodził się w Grasse i przez pewien czas tam mieszkał (od jego nazwiska wzięła nazwę jedna z najsławniejszych wytwórni perfum, wspomniana wyżej);
  • Musée d'Art et d'Historie de Provence (2, rue Mirabeau), założone w 1920 roku muzeum historyczne mieszczące się w Hôtel de Clapiers-Cabris, dawnej rezydencji markizy Clapiers-Cabris (historia miasta, wystrój i wyposażenie wnętrz, meble, ceramika, ubrania, itp.);
  • Musée de la Mer (2, bd du Jeu de Ballon), poświęcone życiu François-Josepha Paula de Grasse (1722-1788), miejscowego arystokraty, słynnego admirała floty francuskiej.


Informacje dodatkowe
  • Warto pamiętać, że na przełomie 1936 i 1937 roku, na krótko przed śmiercią w Lozannie, mieszkał w Grasse wybitny kompozytor polski, Karol Szymanowski; z Grasse, wobec pogorszenia się stanu zdrowia, został przewieziony najpierw do Cannes, a następnie do Lozanny.
  • W Plascassier, dzielnicy Grasse, w roku 1963 zmarła Edith Piaf, która miała tam dom.

Galeria zdjęć

GRASSE
Parfumerie Fragonard
La Fabrique des Fleurs
fot. AL
GRASSE
maszyna do produkcji mydła zapachowego
fot. AL
GRASSE
Parfumerie Fragonard
La Fabrique des Fleurs
fot. AL
GRASSE
Parfumerie Fragonard
La Fabrique des Fleurs
fot. PL

GRASSE
Parfumerie Fragonard
La Fabrique des Fleurs
fot. AL
GRASSE
mapa produktów z jakich wytwarzane są perfumy
fot. AL
GRASSE
produkt z którego powstaje mydło zapachowe
fot. PL
GRASSE
Parfumerie Fragonard
La Fabrique des Fleurs
fot. AL