Galeria zdjęć


Grasse, założone w XI wieku, niemal od początku swego istnienia było znane jako ośrodek garbarstwa, utrzymujący ożywione kontakty gospodarcze z takimi ośrodkami przemysłu i handlu, jak Piza czy Genua, poprzez które eksportowano pochodzące z Grasse wyroby. Korzystając ze szczególnego mikroklimatu i szczególnych właściwości gleby, sprzyjających uprawie roślin aromatycznych (jak lawenda, mirt, jaśmin, róża, pomarańcza, mimoza, itp.), produkowano też w Grasse mydło, wonne olejki i inne substancje zapachowe. Gdy w XVI wieku na dworze Katarzyny Medycejskiej pojawiła się moda na perfumowane rękawiczki (podobno jeden z garbarzy w Grasse wpadł na pomysł, by zrobić jedną parę takich rękawiczek i przesłać ją Katarzynie jako prezent), narodził się przemysł perfumeryjny, na który - zwłaszcza po tym, jak w XVIII wieku tradycyjne garbarstwo zaczęło się z różnych przyczyn chylić ku upadkowi - Grasse całkowicie się przestawiło, zyskując szybko w tej dziedzinie światową sławę. Dziś produkcja perfum jest główną gałęzią przemysłu w Grasse (działa tu kilkadziesiąt, według niektórych źródeł nawet ponad sto wytwórni), miasto uchodzi za "światową stolicę perfum" i z tego tytułu jest jedną z najważniejszych destynacji turystycznych na francuskiej Riwierze.
Za główny plac w mieście uważa się Place du Petit Puy




Najbliżej centrum usytuowana jest Parfumerie Fragonard




Muzea w Grasse
Muzeum Perfum jest zapewne najczęściej odwiedzanym przez turystów muzeum w Grasse. Warto jednak pamiętać, że w mieście są jeszcze trzy inne warte odwiedzenia muzea:
- Villa-Musée Fragonard
(23, bd Fragonard), muzeum poświęcone życiu i twórczości Jeana-Honorégo Fragonarda (1732-1806), malarza, który urodził się w Grasse i przez pewien czas tam mieszkał (od jego nazwiska wzięła nazwę jedna z najsławniejszych wytwórni perfum, wspomniana wyżej);
- Musée d'Art et d'Historie de Provence
(2, rue Mirabeau), założone w 1920 roku muzeum historyczne mieszczące się w Hôtel de Clapiers-Cabris, dawnej rezydencji markizy Clapiers-Cabris (historia miasta, wystrój i wyposażenie wnętrz, meble, ceramika, ubrania, itp.);
- Musée de la Mer
(2, bd du Jeu de Ballon), poświęcone życiu François-Josepha Paula de Grasse (1722-1788), miejscowego arystokraty, słynnego admirała floty francuskiej.
Informacje dodatkowe
- Warto pamiętać, że na przełomie 1936 i 1937 roku, na krótko przed śmiercią w Lozannie, mieszkał w Grasse wybitny kompozytor polski, Karol Szymanowski; z Grasse, wobec pogorszenia się stanu zdrowia, został przewieziony najpierw do Cannes, a następnie do Lozanny.
- W Plascassier, dzielnicy Grasse, w roku 1963 zmarła Edith Piaf, która miała tam dom.