Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jelenia Góra

Polska, województwo dolnośląskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Jelenia Góra (nazwa niemiecka: Hirschberg im Riesengebirge, czeska: Jelení Hora) - to miasto (ok. 85 tys. mieszkańców) w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, położone w Kotlinie Jeleniogórskiej, 475 km na południowy zachód od Warszawy, 112 km od Wrocławia , stolicy Dolnego Śląska . Miasto może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania Karkonoszy i miejscowości leżących u podnóża tego pasma górskiego. Od 1976 roku w granicach Jeleniej Góry leży (dawniej stanowiące odrębną miejscowość) popularne uzdrowisko Cieplice Śląskie-Zdrój. Dojazd z Wrocławia autostradą A4 i następnie drogą 5 od zjazdu Kostomłoty, albo drogą 3 od zjazdu Legnica.

JELENIA GÓRA
Plac Ratuszowy
fot. PL
W miejscu, gdzie dziś leży Jelenia Góra, najprawdopodobniej już w początkach XII wieku istniał słowiański gród, choć jego szybszy rozwój zaczął się nieco później i był związany zapewne z osiedlaniem się tam, za zgodą Bolesława II Rogatki, księcia śląskiego w latach 1241-1248, kolonistów niemieckich. W końcu XIII wieku miejscowość otrzymała prawa miejskie, a w końcu XIV wieku znalazła się pod panowaniem Jagiellonów zasiadających na tronie czeskim. Rozwój miasta, oparty w znacznym stopniu na przemyśle tekstylnym, a częściowo także na przemyśle szklarskim, trwał do wojny trzydziestoletniej. Po wojnie miasto zostało odbudowane, ale po roku 1742, gdy na mocy traktatu prusko-austriackiego kończącego tzw. pierwszą wojnę śląską Śląsk został wcielony do Prus, a zarazem zmieniła się (dla śląskich producentów tkanin na gorszą) sytuacja na rynkach światowych, tkactwo w rejonie Jeleniej Góry upadło.

JELENIA GÓRA
podcienia po południowej stronie ulicy Grodzkiej
fot. PL
Lepszy okres dla regionu przyszedł w XIX wieku, po części dzięki pewnemu odrodzeniu przemysłu, a po części w związku z pojawieniem się w rejonie Karkonoszy pierwszych turystów: zaczęto budować hotele i pensjonaty, otwierano restauracje, a doprowadzenie linii kolejowych (zarówno od strony Zgorzelca, jak od strony Wrocławia) przyczyniło się do znacznego zwiększenia liczby gości, tak że już w okresie przed pierwszą wojną światową Jelenia Góra (znana wówczas jako Hirschberg) uchodziła za ważną miejscowość turystyczną w regionie. Po drugiej wojnie światowej miasto (podczas wojny nie zniszczone) zostało, pod nazwą Jelenia Góra, przyłączone do Polski (ludnośc niemiecka, podobnie jak to miało miejsce w innych miejscowościach regionu, została wysiedlona, a na jej miejsce przybyli polscy przesiedleńcy, głównie z terenów wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej). W 1976 roku do Jeleniej Góry zostały przyłączone inne miejscowości, wcześniej stanowiące odrębne jednostki administracyjne (np. Cieplice, zob. niżej), a także tereny położone jeszcze bardziej na południe, graniczące z dzisiejszą Republiką Czeską.


JELENIA GÓRA
widok w stronę Placu Kościelnego, w głębi kościół św.św. Erazma i Pankracego
fot. PL
Za centrum miasta uchodzi Plac Ratuszowy , z pochodzącym z lat 1747-1749 klasycystycznym budynkiem ratusza. Obecna zabudowa placu i jego okolic, stylizowana na dawną, pochodzi w większości z lat 70. XX wieku. Przy znajdującym się niedaleko Placu ratuszowego innym olacu, zwanym Placem Kościelnym, wznosi się zabytkowy kościół parafialny św. Erazma i Pankracego - najstarsza, pochodząca z połowy XVI wieku (według niektórych źródeł jeszcze wcześniejsza) świątynia Jeleniej Góry, z wysoką na ponad 50 m wieżą.

Inne godne uwagi obiekty sakralne Jeleniej Góry to:
  • od 1957 roku katolicki, ogromny (ponad 4 tys. miejsc siedzących) barokowy kościół Świętego Krzyża , zbudowany na planie krzyża greckiego, wzorowany na kościele św. Katarzyny w Sztokholmie, wzniesiony na początku XVIII wieku dla protestantów (za zgodą katolickiego cesarza Austrii) jako jeden z tzw. "kościołów łaski" (we wnętrzu warto zwrócić uwagę m.in. na umieszczone za ołtarzem organy, kamienną ambonę, a także freski);
  • niewielki, pierwotnie katolicki, barokowy kościół z pierwszej połowy XVIII wieku, dziś cerkiew prawosławna św. Apostołów Piotra i Pawła , z częstymi na Dolnym Śląsku krzyżami pokutnymi na północnej ścianie świątyni.

JELENIA GÓRA
Teatr im. Norwida
fot. PL
Markerem oznaczone jest miejsce przy al. Wojska Polskiego pod numerem 38, gdzie stoi zbudowany w stylu secesyjnym na początku XX wieku budynek Teatru im. Norwida, w którym w 1945 roku uruchomiono pierwszy teatr na terenach zwanych w Polsce po drugiej wojnie światowej "Ziemiami Odzyskanymi". Marker oznacza z kolei Muzeum Karkonoskie (ul. Matejki 28), gdzie można zobaczyć największą w Polscę kolekcję szkła artystycznego; interesująca jest także etnograficzna część muzeum.

Będąc w Jeleniej Górze warto także rzucić okiem na nieliczne pozostałości dawnych, niegdyś rozbudowanych fortyfikacji miejskich: Basztę Zamkową , stanowiącą wzmocnienie jednej z bram miasta (dziś, po remoncie i przebudowie pełni rolę punktu widokowego), Basztę Grodzką dziś połączoną z budynkiem mieszkalnym, oraz Basztę Wojanowskę , usytuowanej u wylotu ul. Konopnickiej, mieszczącej m.in. zabytkową kaplicę św. Anny. Marker oznacza inną wieżę widokową, stojącą w pewnym oddaleniu od centrum miasta, na szczycie wzgórza, gdzie zachowały się resztki grodu z najdawniejszego okresu istnienia Jeleniej Góry.


Cieplice

Cieplice (➤ mapka)(➤ mapka) (pełna dzisiejsza nazwa: Cieplice Śląskie-Zdrój, historyczna nazwa niemiecka: Bad Warmbrunn), będące od 1976 roku dzielnicą Jeleniej Góry, stanowiły wcześniej odrębną miejscowość. Jej historia wiąże się z istniejącymi tu gorącymi źródłami (stąd nazwa), o których pierwsze informacje pochodzą z drugiej połowy XIIII wieku, gdy ich właścicielami byli joannici, zaknnicy sprowadzeni tu przez jednego z książąt śląskich (później, gdy zakon został zlikwidowany, Cieplice, wraz ze znaczną częścią Kotliny Jeleniogórskiej, znalazły się w rękach arystokratycznego śląskiego rodu Schaffgotschów, ale na początku XV wieku ich część uzdrowiskowa została przekazane cystersom z Krzeszowa).

Centrum Cieplic stanowią okolice Placu Piastowskiego i Parku Zdrojowego . Za główny zabytek uważa się zespół pałacowy Schaffgotschów , zbudowany w stylu klasycystycznym w latach 1784-88, później kilkakrotnie przebudowywany (obecnie pałac należy do Politechniki Wrocławskiej). W Parku Zdrojowym warto zwrócić uwagę m.in. na budynki Zdrojowego Teatru Animacji z pierwszej połowy XIX wieku oraz Sanatorium Uzdrowiskowego "Edward" z połowy XIX wieku. Na południe od Parku Zdrojowego rozciąga się drugi park, zwany Parkiem Norweskim, gdzie w jednym z pawilonów mieści się dziś Muzeum Przyrodnicze.

W okolicach Placu Piastowskiego warto zwrócić uwagę na zabytkowy zespół poklasztorny cystersów z XVI wieku (w XVIII wieku rozbudowany) i sąsiadujący z nim barokowy kościół katolicki św. Jana Chrziciela zbudowany w latach 1712-1714, później przebudowywany (z interesującym ołtarzem głównym, kilkoma kaplicami i z kryptą grobową Schaffgotschów w podziemiach) oraz na tzw. "Długi Dom" (niegdyś element zespołu klasztornego cystersów, dziś m.in. siedziba dyrekcji "Uzdrowiska Cieplice"), a także na stojący po przeciwnej stronie, na wschód od placu, ewangelicki Kościół Zbawiciela wzniesiony w latach 1774-1779.


Galeria zdjęć

JELENIA GÓRA
ul. Grodzka, widok w kierunku Placu Ratuszowego
fot. PL
JELENIA GÓRA
ratusz
fot. PL
JELENIA GÓRA
zabudowa Placu Ratuszowego i okolic
fot. PL
JELENIA GÓRA
zabudowa Placu Ratuszowego i okolic
fot. PL

JELENIA GÓRA
wnętrze kościoła św.św. Erazma i Pankracego
fot. PL
JELENIA GÓRA
ratusz
fot. PL
JELENIA GÓRA
Plac Ratuszowy, w głębi wieża ratusza
fot. PL
JELENIA GÓRA
w głębi Baszta Zamkowa
fot. PL

JELENIA GÓRA
zabudowa Placu Ratuszowego i okolic
fot. PL
JELENIA GÓRA
zabudowa Placu Ratuszowego i okolic
fot. PL
JELENIA GÓRA
zabudowa Placu Ratuszowego
fot. PL
JELENIA GÓRA
Plac Ratuszowy, w głębi widoczna wieża kościoła św.św. Erazma i Pankracego
fot. PL

JELENIA GÓRA
ul. 1 Maja
fot. PL
JELENIA GÓRA
ul. 1 Maja, w głębi widoczna cerkiew św.św. Piotra i Pawła
fot. PL
JELENIA GÓRA
kościół św. Krzyża
fot. PL
JELENIA GÓRA
v
fot. PL