Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jena

Niemcy, Turyngia (➤ mapka)(➤ mapka)
Jena - to liczące ok. 110 tys.mieszkańców miasto uniwersyteckie w Turyngii, położone w dolinie rzeki Saale (Solawa), 264 km na południowy zachód od Berlina , 55 km na wschód od Erfurtu (➤ mapka)(➤ mapka). Niegdyś ważny ośrodek niemieckiego romantyzmu. Od połowy XIX wieku światowe centrum przemysłu optycznego.

JENA
Johannisstrasse, w głębi Johannistor
fot. PL

JENA
pomnik Carla Zeissa
fot. PL
Jena leży we wschodniej części Turyngii. Jest drugim pod względem liczby mieszkańców największym miastem Turyngii, po Erfurcie. Wraz z Erfurtem i Weimarem tworzy obszar metropolitalny liczący ok. 500 tys. mieszkańców. Pierwsze wzmianki o Jenie pochodzą z XII wieku, jednak przez długi czas miejscowość pozostawała małym miastem, mimo założonego w 1558 roku uniwersytetu (od 1934 roku znanego jako Uniwersytet Fryderyka Schillera). W końcu XVIII wieku Jena stała się jednym z najważniejszych ośrodków niemieckiej filozofii idealistycznej i niemieckiego romantyzmu: mieszkali i działali tu Johann Gottlieb Fichte, Friedrich Wilhelm Joseph Schelling i Georg Wilhelm Friedrich Hegel, bracia August Wilhelm i Karl Wilhelm Friedrich von Schlegel, Novalis, a także Johann Wolfgang Goethe i Friedrich Schiller. Na Uniwersytecie w Jenie wykładali biolog Ernst Haeckel, fizyk (także przemysłowiec i reformator społeczny) Ernst Abbe i matematyk Gottlob Frege. W 1846 roku założona została w Jenie firma Carl Zeiss Jena, później przez lata będąca światowym centrum przemysłu optycznego, a w 1884 roku związana z nią firma Schott, zajmująca się produkcją szkłą i ceramiki szklanej. Dziś Jena jest ważnym ośrodkiem naukowym (siedzibą wspomnianego uniwersytetu i kilku instytutów badawczych) oraz liczącym się centrum przemysłowym.


JENA
kościół ewangelicki św. Michała
fot. PL
Do ważniejszych atrakcji turystycznych Jeny należą: zabudowa Rynku (Marktplatz), oraz ewangelicki kościół św. Michała (Stadtkirche Sankt Michael). Na Rynku warto zwrócić uwagę m.in na stojący po stronie wschodniej gotycki Ratusz (Standesamt) z zegarem astronomicznym, zbudowany na początku XV wieku, oraz (po stronie północnej) na neogotycki budynek mieszczący miejskie muzeum historyczne i muzeum sztuki (Stadtmuseum Jena). Późnogotycki halowy kościół św. Michała jest głównym kościołem protestanckim w Jenie. Stoi w miejscu wcześniejszego kościoła, istniejącego prawdopodobnie już w XII (lub nawet w XI) wieku. Obecny budynek świątyni, z wysoką na 75 m ośmioboczną wieżą, zaczęto wznosić pod koniec XIV wieku. Poważnie uszkodzony podczas drugiej wojny światowej (podobie jak całe śródmieście Jeny) został po wojnie odbudowany i przebudowany. Najważnieszym dziełem sztuki przechowywanym w kościele jest drewniana późno-romańska rzeźba Archanioła Michała pochodząca z pierwszej połowy XIII wieku. Warto też zwrócić uwagę na ambonę, z której kilkakrotnie wygłaszał kazania Marcin Luter.

Na zachód od Rynku leży centralny plac Jeny, Eichplatz (na którym można zaparkować samochód), a jeszcze dalej - Ernst-Abbe-Platz , położony na terenie dawnej głównej fabryki przedsiębiorstwa Carla Zeissa.

JENA
ulica Wagnergasse
fot. PL
Po zachodniej stronie Eichplatz stoi najwyższy w Turyngii, wysoki na pnad 144 m wieżowiec zwany JenTower (oficjalna nazwa: Jentower, do 2020 roku: Intershop Tower) , zbudowany na początku lat 70. XX wieku, na przełomie XX i XXI wieku wyremontowany i zmodernizowany, z ogólnodostępną restauracją i platformą widokową. Markerem oznaczona jest stojąca niecałe 100 m na północny zachód od JenTower gotycka wieża bramna, Johannistor, stanowiąca jeden z lepiej zachowanych elementów średniowiecznych fortyfikacji Jeny, połączona z wieżą prochową (Pulverturm).

JENA
schody prowadzące do kościoła św. Jana Chrzciciela (po prawej)
w głębi wieża Kościoła Pokoju / Friedenskirche (w środku)
widok z ulicy Wagnergasse
fot. PL
Marker oznacza tzw. Schillerkirche, stojący na wschodnim brzegu rzeki Saale jednonawowy kościół pochodzący z XIV-XV wieku, dziś ewangelicki, w którym w 1790 roku miał miejsce ślub Schillera z Charlotte von Lengefeld (stąd nazwa kościoła). Markery i oznaczają odpowiednio kościoły św. Jana Chrzciciela (St. Johannes Baptist), będący jedynym w Jenie kościołem katolickim, i "Kościół Pokoju" (Friedenskirche) z końca XVII wieku, noszący obecną nazwę od 1946 roku.

Do atrakcji Jeny zalicza się także (1) oznaczony markerem Schiller Gartenhaus - zachowany domek ogrodowy kupiony przez Schillera w 1797 roku jako miejsce spędzania miesięcy letnich poza miastem (dziś mieści się w nim małe muzeum biograficzne), (2) założony w 1794 roku Ogród Botaniczny (Botanischer Garten Jena), jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Niemczech, oraz (3) założone w 1926 roku Planetarium Zeissa (Zeiss-Planetarium Jena) - pierwsze duże planetrarium w skali światowej.


JENA
grób Carla Zeiss'a
fot. PL

Markerem oznaczony jest na zamieszczone niżej mapce Napoleonstein (Kamień Napoleona), położony na wzgórzu Windknollen, ok. 3 km na północny zachód od centrum miasta, upamiętniający słynną, zwycięską dla Napoleona bitwę pod Jeną między wojskami francuskimi a siłami pruskimi króla Fryderyka Wilhelma III. Można się też wybrać na wycieczkę na wzgórze Hausberg (375 m n.p.m.), gdzie zachowała się wysoki na 30 m średniowieczna, dostępna dla turystów wieża obserwacyjna z XII wieku znana jako Fuchsturm .


Galeria zdjęć

JENA
Johannistor
fot. PL
JENA
Pulverturm
fot. PL
JENA
Pulverturm
fot. PL
JENA
Pulverturm
fot. PL