Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Chiemsee

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Chiemsee, zwane "Bawarskim Morzem" - to jezioro polodowcowe w południowo-wschodniej Bawarii, położone na wysokości 518 m n.p.m., w centrum regionie Chiemgau, obejmującym powiaty Rosenheim i Traunstein. Położona na zachodnim brzegu jezora miejscowość Prien am Chiemsee , uważana za najważniejszą nad jeziorem, leży 87 km na południowy wschód od Monachium , 22 km na wschód od Rosenheim , stolicy powiatu Rosenheim, i 32 km na zachód od Traunstein , stolicy powiatu Traunstein (➤ mapka)(➤ mapka). Cały region Chiemgau jest znanym i popularnym regionem rekreacyjnym w Bawarii. Tuż obok południowego brzego jeziora przebiega autostrada 8.

JEZIORO CHIEMSEE
fot. JD
Jezioro Chiemsee leży w południowo-wschodniej części Górnej Bawarii, u stóp Alp Chiemgawskich. Jest trzecim największym jeziorem Niemiec i największym jeziorem w Bawarii - jego powierzchnia wynosi 80 km2, maksymalna głębokość - 73,4 m, a długość linii brzegowej (bez linii brzegowej wysp) - 63,96 km. Dwoma głównymi dopływami jeziora są Prien i Tiroler Achen ; na północnym krańcu jeziora wypływa rzeka Alz , dopływ Innu. Północno-wschodnia, wieksza część jeziora nosi nazwę "Weitsee", południowo-zachodnia - "Inselsee". Trzema głównymi wyspami na Jeziorze Chiemsee są: Herreninsel (zwana też Herrenchiemsee), Fraueninsel (Frauenchiemsee) oraz Krautinsel , które łącznie tworzą odrębną gminę, Chiemsee .

Głównymi miejscowościami nad Jeziorem Chiemsee są: Prien am Chiemsee , Breitbrunn am Chiemsee , Gstadt am Chiemsee , Seebruck am Chiemsee , Chieming , Bernau am Chiemsee oraz Übersee . Miejscowości: Prien am Chiemsee, Bernau am Chiemsee, Breitbrunn am Chiemsee, Gstadt am Chiemsee oraz gmina Chiemsee należą do powiatu Rosenheim; Übersee, Chieming i Seebruck oraz prawie cała powierzchnia jeziora należą do Traunstein.

Okolice Jeziora Chiemsee są jednym z najpopularniejszych regionów urlopowych w Bawarii, na co wpływ ma z jednej strony bliskość Alp Chiemgawskich, z drugiej rozwinięta w położonych nad jeziorem miejscowościach infrastruktura turystyczna i sportowa; szczególną atrakcję może stanowić rezerwat zajmujący deltę rzeki Tiroler Achen stanowiący ostoję wielu gatunków ptaków. Na samym jeziorze największą atrakcję turystyczną stanowią dwie największe, wspomniane już wyżej wyspy, Herrenchiemsee i Frauenchiemsee (zob. niżej), dokąd regularnie pływają statki z Prien am Chiemsee i Gstadt am Chiemsee.

JEZIORO CHIEMSEE
fot. JD
JEZIORO CHIEMSEE
wyspa Herrenchiemsee
ogrody pałacu Schloss Herrenchiemsee
Fontanna Latony
fot. JDPrien am Chiemsee

Prien am Chiemsee - to licząca ok. 10 tys. mieszkańców miejscowość uzdrowiskowa i gmina targowa, położona na zachodnim brzegu Jeziora Chiemsee, w powiecie Rosenheim, około 18 km na zachód od stolicy powiatu, przy linii kolejowej i autostrady łączącej Monachium z Salzburgiem w Austrii. Początki turystyki w Prien am Chiemsee sięgają drugiej połowy XIX wieku. Markerem oznaczony jest barokowy katolicki kościół parafialny Wniebowzięcia NMP (Mariä Himmelfahrt), wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku, znany z fresków Johanna Baptisty Zimmermanna przedstawiających bitwę morską pod Lepanto. Niedaleko kościoła stoi budynek mieszczący regionalne muzeum historyczne (Heimatmuseum), a nieco dalej na zachód tzw. Stary Ratusz mieszczący galerię sztuki. Markerem oznaczony jest dworzec kolejowy, połączony linią kolejki wąskotorowej z portem , skąd pływają regularnie starki i promy na leżące na jeziorze wyspy. Z dworca w Prien odchodzą też pociągi specjalnej linii (Chiemgaubahn) do Aschau, zatrzymujące się m.in we wsi Urschalling, znanej z romańskiego kościoła św. Jakuba z zachowanymi freskami z XII i XIV wieku.


Chiemsee

JEZIORO CHIEMSEE
Schloss Herrenchiemsee
pałac Ludwika II Bawarskiego
fot. JD
Jak wspomniano wyżej, trzy wyspy położone na Jeziorze Chiemsee, Herreninsel (albo Herrenchiemsee), Fraueninsel (albo Frauenchiemsee) oraz Krautinsel (niezamieszkała) stanowią odrębną gminę, Chiemsee, administracyjnie należącą do powiatu Rosenheim. Na największej z nich, Herrenchiemsee, o powierzchni 2,3 km 2, stoi wzniesiony na polecenie króla Ludwika II Bawarskiego jeden ze zbudowanych przez niego zamków-pałaców, Schloss Herrenchiemsee (pozostałymi dwoma są Schloss Neuschwanstein w pobliżu miejscowości Füssen, drugim Schloss Linderhof w miejscowości Ettal). Informacje o zamku, zob. Schloss Herrenchiemsee. Drugim godnym uwagi zabytkiem na wyspie jest tzw. Stary Zamek (Altes Schloss), dawny klasztor (Augustiner-Chorherrenstift ), stojący niedaleko przystani , skąd rozciąga się ładny widok na jezioro.

Markerem oznaczony jest stojący na Frauenchiemsee (o powierzchni 0,155 km2) klasztor benedyktynek (Benediktinerinnen-Abtei Frauenwörth), założony w VIII wieku, na początku XIX wieku zsekularyzowany, ale później ponownie założony przez króla Ludwika I, z kilkoma godnymi uwagi elementami architektonicznymi, m.in. z karolińską bramą uchodzącą za jedną z najstarszych budowli w Bawarii, kościołem i dzwonnicą (sam klasztor nie jest jednak otwarty dla publicznośc). Na wyspie są też domki letniskowe, pensjonaty i lokale gastronomiczne. Główna przystań oznaczona jest markerem . Trzecia wyspa, Krautinsel, jest niezamieszkała i nie ma na niej żadnych budynków.


Seebruck am Chiemsee

Seebruck am Chiemsee leży na północnym brzegu jeziora, nad wypływającą tu z jeziora rzeką Alz, w miejscu, gdzie w Starożytności znajdowała się rzymska ufortyfikowana osada znana jako Bedaium, położona na drodze z Salzburga do Augsburga. Licząca ok 1 tys. mieszkańców miejscowość należy do gminy Seeon-Seebruck w powiecie Traunstein. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z pierwszej połowy X wieku. Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku kościół św. Tomasza i św. Stefana (St. Thomas und St. Stephan) stoi w miejscu dawnych fortyfikacji rzymskich (w budynku położonym w pobliżu kościoła mieści się małe muzeum, Römermuseum Bedaium). Po reformie administracyjnej Bawarii w 1818 roku Seebruck było siedzibą niezależnej gminy; później została połączona z dwiema innymi miejscowościami, Seeon i Truchtlaching, położonymi w pewnym oddaleniu id Jeziora Chiemsee, i nie mającymi większego znaczenia turystycznego. W Seeon godnym uwagi zabytkiem jest założony w końcu X wieku klasztor benedyktynów, położony na wyspie na jeziorze Klostersee, wielokrotnie przebudowywany, na początku XIX wieku zsekularyzowany, od 1989 roku stanowiący własność rejencji Górna Bawaria i pełniący funkcję ośrodka kultury i edukacji. Przejeżdżając przez Truchtlaching można rzucić okiem na kościół parafialny św. Jana Chrzciciela (St. Johann Baptist, zbudowany w stylu gotyckim w pierwszej połowie XV wieku, w XX wieku rozbudowany.


Gstadt am Chiemsee

Licząca ok 12, tys. mieszkańców miejscowość Gstadt am Chiemsee leży na zachodnim brzegu jkeziora, w powiecie Rosenheim, 10 km od Prien am Chiemsee. Z przystani oznaczonej markerem regularnie kursują statki na wyspy Herrenchiemsee i Frauenchiemsee . Miejscowość Gstadt am Chiemsee należała pierwotnie (aż do sekularyzacji klasztoru na początku XIX wieku); po reformie administracyjnej Bawarii w 1818 roku stała się niezależną gminą. Gstadt am Chiemssee jest dziś jedną z ważniejszych miejscowości wypoczynkowych nad Jeziorem Chiemsee, z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i sportową (baseny, kąpieliska, plaża, sporty wodne, wynajem żagłowek i innych łodzi, rowerów, itp.). Markerem oznaczony jest kościół św.św. Piotra i Pawła. Okolice przystani oraz park położony na północny wschód od przystani oferują ładne widoki na jezioro, z Alpami Chiemgawskimi w tle.

Galeria zdjęć

JEZIORO CHIEMSEE
wyspa Herrenchiemsee
fot. JD
JEZIORO CHIEMSEE
fot. JD
JEZIORO CHIEMSEE
wyspa Herrenchiemsee
pałac Schloss Herrenchiemsee
fot. JD
JEZIORO CHIEMSEE
wyspa Herrenchiemsee
pałac Schloss Herrenchiemsee
fot. JD