Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Walchensee

Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Jezioro Walchensee - to jezioro w Alpach Bawarskich, położone 82 km na południowy zachód od Monachium , 30 km na północny wschód od Garmisch-Partenkirchen , w powiecie Bad Tölz-Wolfratshausen, w gminie Kochel am See (➤ mapka)(➤ mapka). Jezioro słynie z malowniczego położenia oraz doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych; jest też atrakcyjnym akwenem dla nurków.

JEZIORO WALCHENSEE
widok z południowego brzegu, w środku zdjęcia widoczna wyspa Sassau
fot. PL
Jezioro Walchensee, o powierzchni ok. 16,4 km2 (linia brzegowa wynosi ok. 27 km), leży w Alpach Bawarskich, na wysokości 802 m n.p.m. Jest jednym z najgłębszych jezior w Niemczech - jego maksymalna głębokość przekracza 190 m. Od południowego zachodu do Walchensee wpływa Obernach, na wschodzie wypływa Jachen, rzeka płynąca dalej doliną Jachenau i wpadająca do Izary w pobliżu Lenggries. Jezioro jest otoczone zalesionymi górami.
JEZIORO WALCHENSEE
widok z południowego brzegu
fot. PL
Na północny zachód od Walchensee wznoszą się Herzogstand (1731 m), oraz Heimgarten (1790 m); oba szczyty są doskonałymi punktami widokowymi (w pobliże szczytu Herzogstand można wjechać kolejką linową). Na zachód od Jeziora Walchensee, w stronę Eschenlohe, biegnie dolina rzeki Eschenlaine (Eschenlainetal); markerem oznaczony jest Simetsberg (1836 m), najbardziej na północny wschód wysunięty szczyt pasma Estergebirge. Wysokie na 1328 m wzgórze Altlacher Hochkopf oddziela obniżenie, w którym leży Jezioro Walchensee, od doliny Izary (Isar). Markerem oznaczona jest góra Jochberg (1565 m), a markerem Kesselberg (858 m), oddzielający Jezioro Walchensee od Jeziora Kochelsee (przez przełęcz położoną tuż obok wierzchołka biegnie droga 11), leżącego 200 m niżej (co zostało wykorzystane przy budowie elektrowni wodnej, Walchenseekraftwerk, jednej z największych i najstarszych w Niemczech, uruchomionej w latach 20. XX wieku). Markerem oznaczona jest położono w pobliżu północno-wschodniego brzegu jeziora niewielka (niecałe 3 hektary powierzchni) wyspa Sassau (rezerwat).

Brzegi jeziora są w stosunkowo niewielkim stopniu zagospodarowane. Za główne miejscowości uważa się Walchensee , niewielkie (ok. 600 mieszkańców) uzdrowisko na zachodnim brzegu jeziora (szczycące się tym, że odwiedzili je niegdyś Goethe czy król Ludwik II Bawarski) oraz położona na północnym krańcu jeziora miejscowość Urfeld am Walchensee , którą Goethe podobno także odwiedził, i gdzie w różnych okresach w XX wieku spędzali urlopu lub nawet mieszkali na stałe znani politycy, uczeni, czy artyści (m.in. fizyk Werner Heisenberg, aktor Günther Lüders oraz malarz i grafik Lovis Corinth).

JEZIORO WALCHENSEE
widok z południowego brzegu
fot. PL

Dziś rejon Jeziora Walchensee jest jednym z najpopularniejszych rejonów turystycznych w Bawarii. Z powodu ukształtowania terenu wokół jeziora panują tu warunki szczególnie sprzyjające uprawianiu żeglarstwa i surfingu, a duża przejrzystość wody przyciąga amatorów nurkowania (dla których dodatkową atrakcją są wraki trzech samolotów i dwóch samochodów pozostające w jeziorze). W okolicach można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, a w zimie narciarstwo biegowe. Dla wielu turystów wystarczającą atrakcją będzie malowniczość samego jeziora i otaczających je łatwo dostępnych gór. Najwięcej miejsc noclegowych i lokali gastronomicznych jest we wspomnianych wyżej miejscowościach - Walchensee i Urfeld am Walchensee. Pojedyncze hotele i pensjonaty, a także kampingi, można znaleźć w innych miejscach nad jeziorem (np. w Einsiedl am Walchensee, przysiółku położonym na południowo-zachodnim krańcu jeziora, w miejscu, gdzie wpływa rzeka Obernach, czy w Altlach na południowym brzegu) lub w jego okolicy.

JEZIORO WALCHENSEE
widok z południowego brzegu
fot. PL

Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że pod koniec drugiej wojny światowej, w kwietniu 1945 roku, mała grupa wtajemniczonych oficerów Wehrmachtu i wyższych urzędników banku centralnego Rzeszy ukryła w pobliżu przysiółka Einsiedl an Walchensee kilkaset worków ze złotem i pieniędzmi w różnych walutach (być może też innymi kosztownościami), z których część w czerwcu 1945 roku została przekazana aliantom. Do dziś krążą teorie, wedle których część skarbu pozostaje nadal w ukryciu.


Galeria zdjęć

JEZIORO WALCHENSEE
widok z południowego brzegu
fot. PL
JEZIORO WALCHENSEE
widok z południowego brzegu
fot. PL
JEZIORO WALCHENSEE
widok z południowego brzegu
fot. PL
JEZIORO WALCHENSEE
widok z południowego brzegu
fot. PL