Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Jezioro Kochelsee
Niemcy, Bawaria (➤ mapka)(➤ mapka)
Lake Kochel (Kochelsee) is a lake in southern Germany, located on the edge of the Bavarian Alps, 70 km south of Munich. The main tourist attraction in the Kochelsee area is nearby Lake Walchen (Walchensee), considered to be of the most picturesque lakes in the Bavarian Alps.


Jezioro Kochelsee - to jezioro położone w Bawarii, w powiecie Bad Tölz-Wolfratshausen, ok. 70 km na południe od Monachium , 35 km na północny wschód od Garmisch-Partenkirchen , na północ od jeziora Walchensee (➤ mapka)(➤ mapka).

JEZIORO KOCHELSEE
fot. PL
Jezioro jest położone na skraju Alp Bawarskich: jego północne brzegi są płaskie, otoczone wrzosowiskami, południowe leżą u podnóża gór. Rzeka Loisach wpływa do jeziora od północy w pobliżu miejscowości Schlehdorf , wypływa na północny wschód w pobliżu miejscowości Kochel am See . Jezioro należy do wspónoty administracyjnej Kochel am See (Verwaltungsgemeinschaft Kochel am See), na którą składają się wymienione wyżej miejscowości: Kochel am See (nieco ponad 4 tys. mieszkańców) oraz Schlehdorf (ok. 1,2 tys. mieszkańców) - do pierwszej z tych miejscowości należy ok. 70% jeziora, do drugiej pozostała część.

Turystyczna atrakcyjność Kochelsee jest związana głównie z bliskością położonego ok. 5 km na południe, ale 200 metrów wyżej, jeziora Walchensee, uważanego za jedno z najpiękniejszych jezior w Alpach Bawarskich i będącego akwenem popularnym zwłaszcza wśród amatorów wszelkiego rodzaju sportów wodnych, głównie żeglarstwa, surfingu, ale też nurkowania (w samym Kochelsee oczywiście także można popływać lub wybrać się na wycieczkę łodzią, a w okolicy jeziora jest wiele tras dla miłośników turystyki pieszej czy rowerowej). Między jeziorami, jak wspomniano, jest znaczna różnica wysokości, co zostało wykorzystane przy budowie elektrowni wodnej, Walchenseekraftwerk , jednej z największych i najstarszych w Niemczech, uruchomionej w latach 20. XX wieku; atrakcją może być przejechanie odcinka krętej drogi B11 między południowym krańcem Kochelsee i miejscowością Urfeld am Walchensee na północnym krańcu Walchensee, na którym na początku XX wieku rozgrywane były wyścigi samochodowe z udziałem ówczesnych najlepszych kierowców.

Kochel am See

KOCHEL AM SEE
fot. PL
Kochel am See, siedziba wspomnianej wyżej wspólnoty i siedziba gminy o tej samej nazwie, obejmuje, poza większą częścią jeziora Kochelsee, także całe jezioro Walchensee i niektóre z położonych nad Walchensee miejscowości. Malowniczość okolic obu jezior od początku XX wieku przyciągała artystów. W Urfeld am Walchensee miał dom i mieszkał w ostatnich latach życia Lovis Corinth. W Ried , miejscowości położonej przy drodze B11 na północny wschód od Kochel am See, w pobliżu Bichl, mieszkał od 1914 roku jeden z najbardziej znanych ekspresjonistów niemieckich, Franz Marc, wraz z żoną, Marią Marc, także malarką. W Kochel am See znajduje się muzem (Franz Marc Museum), poświęcone twórczości Franza Marca i innych członków ugrupowania artystycznego "Błękitny Jeździec" ("Blaue Reiter"); w muzeum można obejrzeć ekspozycję stałą, organizowane są też wystawy czasowe.

Okolice
  • Markerem jest oznaczony klasztor Benediktbeuern, położony w liczącej ok. 3,5 tys. mieszkańców miejscowości o tej samej nazwie, najbardziej znany stąd, że 1803 roku znaleziony tu został słynny średniowieczny manuskrypt Carmina Burana (zbiór 254 różnego rodzaju pieśni pochodzącch w większości z XI i XII wieku), na którym oparta została kantata sceniczna Carmina Burana skomponowana w połowie lat 30. XX wieku przez Carla Orffa. Klasztor pierwotnie należał do benedyktynów (stąd nazwa), od 1930 roku rezydują tu salezjanie.