Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Kildare

Irlandia, Hrabstwo Kildare (➤ mapka)(➤ mapka)
Kildare - to liczące ok 9 tys. mieszkańców miasto w Irlandii, położone w hrabstwie Kildare, 60 km na południowy zachód od Dublina (mapka(➤ mapka)).

Historia sięga V wieku i założenia tu klasztoru przez św. Brygidę z Kildare, najpopularniejszą, obok św. Patryka, świętą irlandzką, współpatronką Irlandii. Z pierwotnego podwójnego klasztoru w Kildare, zdobytego i zniszczonego w IX wieku przez Normanów, zachowała się tylko 33-metrowa tzw. okrągła wieża (Round Tower). W XIII wieku w miejscu zniszczonego opactwa wzniesiono nową świątynię, która jednak, kilkakrotnie przebudowywana, stopniowo z różnych powodów popadała w ruinę i dopiero w ostatniej ćwierci XIX wieku została niemal od zera (jako ruina bez dachu) odrestaurowana według projektu wybitnego architekta George'a Edmunda Streeta (po śmierci Streeta w 1881 roku prace były kontynuowane przez wiele lat i ukończone dopiero w 1896 roku).

KILDARE
katedra św. Brygidy
fot. JD


Stadnina koni i "Ogrody japońskie" w Tully

Wydaje się, że katedra św. Brygidy w Kildare jest główną atrakcją przyciągającą turystów do miasta. Będąc tu, warto jednak pamiętać, że ok. 1,5 km na południowy wschód od centrum Kildare, w miejscowości Tully, można zwiedzić (wycieczki z przewodnikiem) ośrodek hodowli koni pełnej krwi angielskiej znany jako Irlandzka Stadnina Narodowa (The Irish National Stud) oraz zarządzane przez tę instytucję słynne Ogrody Japońskie, uważane przez wielu za najbardziej interesujący tego rodzaju ogród w Europie. Zarówno stadnina, jak ogrody, powstały jako przedsięwzięcie prywatne pułkownika Williama Hall-Walkera (późniejszego Lorda Wavertree), brytyjskiego biznesmena, polityka, kolekcjonera i hodowcy koni wyścigowych, który w pierwszych latach XX wieku założył stadninę koni, a zarazem zlecił stworzenie ogrodów, które (zarówno stadninę, jak ogrody) w 1916 roku podarował rządowi brytyjskiemu. Wspomnina wyżej instytucja rządu brytyjskiego, The Irish National Stud, formalnie istnieje od 1946 roku.