Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Leeuwarden

Holandia, Fryzja (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto położone w północnej Holandii, ok. 150 km na północny wschód od Amsterdamu (➤ mapka)(➤ mapka). Ośrodek administracyjny prowincji Fryzja.

Leeuwarden jest jednym z najstarszych miast Holandii Połnocnej. Tereny, na których leży, były zamieszkałe już w czasach rzymskich. Pierwsze wzmianki w czasach nowożytnych pochodzą z VIII wieku, a w XIII wieku dzisiejsze Leeuwarden było już liczącą się osadą, która w 1435 roku uzyskała prawa miejskie, a najlepszy okres historii przeżywała w XVI i XVII wieku. Dziś Leeuwarden liczy ok. 100 tys. mieszkańców (aglomeracja - ok. 150 tys.) i jest największym miastem oraz głównym ośrodkiem gospodarczym i administracyjnym Fryzji.

Zwiedzając historyczne centrum miasta, położone na północ od dworca kolejowego, oznaczonego markerem , warto zwrócić uwagę m.in. na Oldehove (wolnostojącą "krzywą" wieżę nieistniejącego już dziś kościoła św. Wita), wzniesiony w latach 1566-1571 budynek znany jako Kanselarij (pełniący w różnych okresach różne funkcje), pochodzący z drugiej połowy XVI wieku gmach Stadhouderlijk Hof (niegdyś będący rezydencją władców Fryzji, dziś mieszczący luksusowy hotel), XVIII-wieczny ratusz , zabytkową wagę (Waag) na głównym placu miasta, Waagplein , a także na neogotycki, zbudowany w latach 1882-1884, katolicki kościół św. Bonifacego (Sint-Bonifatiuskerk).

Za najważniejszą atrakcję turystyczną Leeuwarden uchodzą jednak nie wspomniane zabytki, lecz Muzeum Fryzyjskie , jedno z najlepszych regionalnych muzeów w Holandii, otwarte w 1881 roku, dziś mieszczące się w zaprojektowanym przez Huberta-Jana Henketa i zbudowanym w 2013 roku budynku na placu Wilhelminaplein . Mając w Leeuwarden więcej czasu można odwiedzić inne muzea, m.in. Muzeum Ceramiki, mieszczace się w zbudowanej w 1693 roku rezydencji Princessehof , oraz (mieszczące się w budynku Muzeum Fryzyjskiego na Wilhelminaplein) Fries Verzetsmuseum - muzeum poświęcone działalności fryzyjskiego ruchu oporu wobec okupacji niemieckiej podczas drugiej wojny światowej.