Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Les Calanques, Cassis, La Ciotat

Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Wyjątkowo malowniczy fragment francuskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, na południe od Marsylii , ciągnący się od portu La Madrague , poprzez Les Goudes , w kierunku Cassis i La Ciotat (➤ mapka)(➤ mapka), charakteryzujący się wysokimi klifami (stanowiącymi skądinąd słynny teren wspinaczkowy) oraz licznymi (ok. 100) "śródziemnomorskimi fiordami" - zatoczkami (calanques) wcinającymi się głęboko w strome wapienne ściany skalne. Głównym punktem wypadowym do zwiedzania regionu jest Cassis; dojazd do Cassis autostradą A50 i następnie drogą D559.

LES CALANQUES
zachód słońca
fot. PL
Dla większości turystów calanques są dostępne właściwie tylko od strony wody, na pokładzie łodzi lub statku wycieczkowego; w niektórych zatoczkach można zejść na ląd, w innych nie. Rejsy zaczynają się w Cassis, ale też w samej Marsylii, w La Ciotat i w Bandol. Od strony lądu dojazd samochodem do większości calanques nie jest możliwy; można do nich dotrzeć wyłącznie pieszo (konieczne odpowiednie buty), w terenie wymagającym pewnej sprawności i kondycji. Należy też pamiętać, że ewentualne plażowanie możliwe jest prawie wyłącznie na skałach i że chcąc spędzić w tym terenie więcej czasu trzeba mieć ze sobą zapas wody. Rejon oferuje też atrakcje szczególne, takie jak nurkowanie albo wspinaczka; ale są one dostępne tylko dla osób o odpowiednim przygotowaniu.


Najbardziej widowiskowe calanques są między Marsylią a Cassis, w masywie Marseilleveyre; największą jest Calanque de Sormiou, innymi bardziej znanymi są Calanque de Callelongue, Calanque d'En-Vau, Calanque de Port-Pin czy Calanque de Port-Miou (w tej ostatniej jest port jachtowy i można stosunkowo blisko dojechać samochodem).

Cassis

LES CALANQUES / CASSIS
widok z Cap Canaille
fot. PL
Cassis - to niewielkie (ok. 8 tys. mieszkańców) miasteczko rybackie położone w zatoce, otoczone wapiennymi wzgórzami, z dobrymi plażami, słynące z produkcji białego wina. Budowali tu wiejskie rezydencje już Rzymianie; piękne wille powstawały też w wieku XVII i później. Co najmniej od przełomu XIX i XX wieku popularna miejscowość letniskowa, szczególnie chętnie odwiedzana przez malarzy - Matisse'a, Dufy'ego, Deraina i innych. Cassis jest główną bazą wypadową całego rejonu Les Calanques, najważniejszym punktem startowym wycieczek łodziami i statkami turystycznymi do zwiedzania calanques. Na wschód od Cassis zaczynają się jedne z najwyższych w Europie i najwyższe we Francji klify, Cap Canaille - ok. 400 m n.p.m. (różne źródła podają różne dane). Skrajem nadmorskich urwisk biegnie w stronę La Ciotat malownicza droga D141, zwana Route des Crêtes, z licznymi miejscami, w których można się zatrzymać, by podziwiać widoki.

La Ciotat

La Ciotat - to miasto portowe (ok. 32 tys. mieszkańców), ze starówką i licznymi zabytkowymi kamienicami i innymi budynkami z XVII-XVIII wieku. Od XIX w. La Ciotat jest popularną miejscowością wypoczynkową, z 20 km plaż. Szczególną atrakcją La Ciotat jest L'Eden Théâtre - gdzie od 1889 roku odbywały się przedstawienia teatralne i koncerty, a we wrześniu 1895 roku doszło do pierwszego na świecie pokazu "ruchomych obrazów" braci Lumière (na 2 miesiące przed słynnym pokazem w Paryżu). Przy rue Foch działa muzeum kinematografii. Niektóre źródła, jako inną ciekawostkę dotyczącą La Ciotat, podają, że tu właśnie wynaleziona została bodaj najbardziej francuska z gier - gra w kule zwana pétanque.


Informacje dodatkowe
  • Słowo "calanque", jako rzeczownik pospolity, oznacza właściwie urwiste, strome zbocze, ale mówiąc o calanques ma się na ogół na myśli wąskie, głębokie i głęboko wcięte w klifowe wapienne wybrzeże zatoczki, występujące w wielu miejscach, ale charakterystyczne dla południowej Francji i szczególnie liczne oraz wyjątkowo malownicze na odcinku wybrzeża między Marsylią a La Ciotat - stąd nazwy "Les Calanques" używa się często jako nazwy własnej, odnoszącej się do tego właśnie odcinka wybrzeża Morza Śródziemnego.
Galeria zdjęć

LES CALANQUES
Wybrzeże Morza Śródziemnego między Marsylią a Cassis
fot. PL
LES CALANQUES
zachód słońca
widok z Cap Canaille
fot. PL
LES CALANQUES
Route des Crêtes
postój w okolicy Cap Canaille
fot. PL
LES CALANQUES
widok z Cap Canaille na Cassis
fot. PL

LES CALANQUES
zachód słońca
widok z Cap Canaille
fot. PL
LES CALANQUES
Route des Crêtes
postój w okolicy Cap Canaille
fot. PL
LES CALANQUES
górne partie klifu
fot. PL
LES CALANQUES
Cassis i Zatoka Cassis
widok z Cap Canaille
fot. PL

LES CALANQUES
górne partie klifu
fot. PL
LES CALANQUES
górne partie klifu
fot. PL
LES CALANQUES
górne partie klifu
fot. PL
LES CALANQUES
górne partie klifu
fot. PL