Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Marsylia / Marseille

Francja, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto w południowej Francji, stolica regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże i departamentu Delta Rodanu (Bouches-du-Rhône). Trzecie pod względem wielkości, po Paryżu i Lyonie, miasto we Francji (ok. 850 tys. mieszkańców). Port handlowy. Miasto o długiej historii, ze szczególnym klimatem i kilkoma interesującymi zabytkami. Dojazd z północy autostradą A7, z północnego zachodu - A55, ze wschodu - A50. Z Aix-en-Provence autostradą A51 i następnie A7. Lotnisko międzynarodowe Marseille-Provence jest położone ok. 25 km na północny zachód od centrum miasta.

MARSYLIA
Vieux Port
fot. PL
Marsylia uchodzi za najstarsze miasto Francji - została założona ok. 600 roku p.n.e. przez Greków z Fokai (starożytnego potężnego miasta greckiego w Azji Mniejszej) jako port handlowy zwany Massalia (Μασσαλία). Była pierwszym greckim państwem-miastem w Europie Zachodniej. Zagrożona przez Etrusków, Kartagińczyków i Celtów, pozostawała w sojuszu z Rzymem. W czasie walk o władzę w Rzymie w I wieku p.n.e. miasto opowiedziało się po stronie Pompejusza. W 49 roku p.n.e. zostało zajęte przez zwycięskiego Juliusza Cezara i poddane represjom (m.in. utraciło całą flotę), pozostając jednak ważnym ośrodkiem handlowym imperium (nosząc wówczas nazwę Massilia).

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego Marsylia została w 476 roku n.e. zdobyta przez Wizygotów; w połowie VI wieku znalazła się w rękach Franków. Od Karola Wielkiego otrzymała liczne przywileje, pozostając przez stulecia ważnym portem handlowym. Od XV wieku przyłączona, wraz z Prowansją, do Królestwa Francji.
Za główne zabytki i atrakcje turystyczne Marsylii uważa się: Vieux Port z wejściem między dwoma fortami, Saint-Jean i Saint-Nicolas , bazylikę Saint-Victor , warowny kościół stojący na południe od portu, należący niegdyś do jednego z prowansalskich opactw założonego w V wieku, rozbudowany między XI a XIV wiekiem, katedrę - Cathédrale de La Major , na północ od wejścia do portu, ogromny zespół Vieille Charité stojący w pobliżu katedry, oraz bazylikę Notre-Dame de la Garde , stojącą na wzgórzu na południe od portu. Szczególną atrakcją jest Château d'If (marker na drugiej z mapek zamieszczonych na tej stronie) - słynna twierdza-więzienie stojąca na jednej z wysepek archipelagu Frioul w Zatoce Marsylskiej.

Markery - oznaczają najważniejsze marsylskie muzea - zob. niżej.


MARSYLIA
Cathédrale de La Major
fot. PL
Neobizantyjska katedra - Cathédrale de La Major - powstała w drugiej połowie XIX wieku na polecenie Napoleona III (ukończona w 1893 roku); w krypcie znajdują się groby biskupów Marsylii.

Najwieksze wrażenie robi jej wielkość (jest o kilka metrów dłuższa od katedry w Kolonii), a także bogate wyposażenie wnętrza. Obok stoi stara romańska katedra z XI-XII wieku, częściowo rozebrana podczas budowy nowej; we wnetrzu można podziwiać kilka wielkiej klasy dzieł sztuki, np. terakotowy relief z XI wieku, którego twórcą był Luca dell Robbia, czy romański relikwiarz z XII wieku.

MARSYLIA
Vieille Charité
fot. PL
Vieille Charité - to leżący nieco na wschód od katedry ogromny zespół hospicjum, zaprojektowany przez Pierre'a Pugeta na polecenie Ludwika XIV, stosunkowo niedawno odrestaurowany, z kaplicą z owalną kopułą, otoczoną czworobokiem trzypiętrowych budynków z arkadami. Początkowo Vieille Charité miała być schroniskiem dla ubogich, później pełniła funkcję koszar, następnie przytułku dla żołnierzy, wreszcie nawet zespołu tanich mieszkań komunalnych. Obecnie jest centrum kulturalnym, z dwoma muzeami: Musée Archéologie Méditerranéenne, z eksponatami z Egiptu, Etrurii, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu (na szczególną uwagę zasługuje kolekcja sztuki egipskiej) oraz Musée des Arts Africains, Océaniens et Amérindiens.

Między katedrą i Vieille Charité a portem rozciąga się dzielnica Le Panier, najstarsza część miasta, miejscami malownicza, zamieszkała jednak głównie przez imigrantów i w dużej części przekształcona w slumsy.

MARSYLIA
La Canebière
fot. PL
MARSYLIA
Notre-Dame de la Garde
fot. PL
Główną ulicą Marsylii jest La Canebière, biegnąca od Vieux Port na północny wschód, do neogotyckiego kościoła Saint-Vincent-de-Paul (z dwiema spiczastymi wieżami widocznymi na zamieszczonym zdjęciu). Dzielnice na północ od Canebière, zamieszkałe przez imgirantów (np. "arabska" Belsunce), są biedniejsze, a wieczorem, zwłaszcza w okolicach dworca kolejowego, uchodzą za dość niebezpieczne. Południe - to bogate centrum, z licznymi ulicami i pasażami handlowymi, Operą, Prefekturą, Palais de Justice i wieloma zabytkowymi pałacami.

Stosunkowo niedaleko od centrum, na południe od Vieux Port, na szczycie niewysokiego (ok. 160 m) wzgórza, stoi nebizantyjska bazylika z XIX wieku, Notre-Dame de la Garde, z charakterystyczną, widoczną z wielu miejsc w mieście, złoconą figurą Madonny (La Bonne Mère) na szczycie 60-metrowej dzwonnicy. Dla wielu turystów główną atrakcją jest tu rozległy widok na Marsylię i okolice z tarasu widokowego otaczającego bazylikę, sięgający również wysp w Zatoce Marsylskiej i Château d'If (zob. niżej).


Muzea w Marsylii
W Marsylii, poza wspomnianymi już wyżej muzeami mieszczącymi się w Vieille Charité, jest kilka wartych odwiedzenia muzeów.
  • Co się tyczy sztuk pięknych, bodaj najbardziej interesujące jest Musée Cantini (19 rue Grignan), mieszczące się w budynku przekazanym miastu przez urodzonego i zmarłego w Marsylii rzeźbiarza Julesa Cantiniego (1826-1916), od II wojny światowej eksponujące głównie sztukę nowoczesną - z dziełami artystów takich jak Matisse, Kandinsky, Chagall, Picasso, Miró czy Giacometti.
  • W Musée des Beaux Arts mieszczącym się w lewym skrzydle Palais Longchamp (dość daleko od centrum) eksponowane są dzieła marsylczyków - rzeźbiarza, malarza i architekta Pierre'a Pugeta (1620-1694) oraz karykaturzysty, rzeźbiarza i malarza Honoré Daumiera (1808-1879), a także innych twórców XVI do XIX wieku (m.in. Courbeta, Milleta, Corota, Ingrèsa, Davida). W prawym skrzydle Palais Longchamp ma siedzibę inne muzeum - Musée d'Histoire Naturelle.
  • Na północ od Vieux Port, przy Place Vivaux, w małym Musée des Docks Romains , można zobaczyć znaleziska z odkrytych podczas odbudowy miasta po II wojnie światowej rzymskich doków.
  • Również po północnej stronie portu, w tzw. Maison Diamantée (2 rue de la Prison) z XVI wieku, stojącym za XVII-wiecznym Hôtel de Ville (przy Quai du Port) mieści się Musée du Vieux Marseille, eksponujące meble, obrazy, przedmioty codziennego użytku, ubiory, XVIII-wieczne szopki, tradycyjne prowansalskie figurki zwane santons, itp.).
  • Na parterze kompleksu handlowego Centre-Bourse (square Belsunce), mieści się Musée d'Histoire de Marseille, eksponujące makiety dawnej Marsylii, przedmioty znalezione podczas wykopalisk, dokumenty, a także fragmenty statku rzymskiego. Obok muzeum, w Jardin des Vestiges, można zobaczyć m.in. resztki greckich fortyfikacji i pozostałości starożytnego portu.


Okolice
  • Dla wielu turystów przyjeżdżających do Marsylii jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest zwiedzanie Château d'If - zamku na małej skalistej wysepce oddalonej od brzegu o ok. 3,5 km. Zamek został zbudowany w pierwszej połowie XVI w. na polecenie Franciszka I. Sławę zdobył jako więzienie, w które poźniej został przekształcony - tu mieli być więzieni m.in. hrabia Monte Christo z powieści Aleksandra Dumasa i tzw. człowiek w żelaznej masce. Statki na wyspę odpływają z Vieux Port.
  • Na południe od Marsylii, w okolicach La Madrague , zaczyna się jeden z najpiękniejszych odcinków wybrzeża Morza Śródziemnego, z licznymi zatoczkami (calanques) wrzynającymi się, jak fiordy, w skaliste wybrzeże, ciągnący się przez kilkadziesiąt kilometrów, do Cassis i dalej (więcej informacji).

Informacje dodatkowe
  • W 1347 roku do Marsylii, jako do jednego z pierwszych miejsc w Europie Zachodniej, dotarła "czarna śmierć", zabijając w mieście podobno więcej niż połowę mieszkańców. Równie katastrofalna dla Marsylii była ostatnia epidemia dżumy (z 1720 roku), gdy zmarła połowa mieszkańców miasta.
  • Marsylia była miastem, które entuzjastycznie odniosło się do wybuchu Rewolucji Francuskiej i wysłało w 1792 roku do Paryża kilkuset wolontariuszy, którzy mieli stanąć po stronie rewolucyjnego rządu. Wezwanie do rewolucji, śpiewane przez nich podczas marszu, znane jako Marsylianka, jest obecnie hymnem narodowym Francji.
  • Podczas II wojny światowej Marsylia była wielokrotnie bombardowana, najpierw w 1940 roku przez Niemców i Włochów (w listopadzie 1942 roku Niemcy zajeli miasto i pozostali w nim do sierpnia 1944 roku), później w 1944 roku przez aliantów.
  • Od 1950 roku do niedawna Marsylia była główną "bramą wejściową" dla milionów imigrantów do Francji; szczególny napływ imigrantów miał miejsce w 1962 roku, po wycofaniu się Francuzów z Algerii. Do dziś miasto pozostaje metropolią wyjątkowo wielonarodową i wielokulturową, z dużymi dzielnicami zamieszkałymi przez Arabów i czarnoskórych imigrantów z Afryki.


Galeria zdjęć

MARSYLIA
Vieux Port
fot. AL
MARSYLIA
Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
Vieux Port
fot. PL

MARSYLIA
Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
Vieux Port
fot. AL
MARSYLIA
Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
Vieux Port
fot. AL

MARSYLIA
Quai du Port, widok na Vieux Port i Notre-Dame de la Garde
fot. PL
MARSYLIA
Quai du Port
fot. PL
MARSYLIA
widok na Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
Vieille Charité
fot. AL

MARSYLIA
Vieille Charité
fot. PL
MARSYLIA
Vieille Charité
fot. PL
MARSYLIA
Quai des Belges, początek La Canebière; z lewej Chappelle des Augustins
fot. AL
MARSYLIA
Quai des Belges
fot. AL


MARSYLIA
Quai des Belges, początek La Canebière
fot. AL
MARSYLIA
La Canebière
fot. AL
MARSYLIA
widok na miasto spod Notre-Dame de la Garde
fot. PL
MARSYLIA
ulica handlowa w centrum Marsylii
fot. AL

MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. AL
MARSYLIA
centrum
fot. AL
MARSYLIA
Palais de Justice
fot. PL
MARSYLIA
początek La Canebière
fot. PL

MARSYLIA
Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
Quai du Port
fot. PL
MARSYLIA
Cathédrale de la Major
fot. AL
MARSYLIA
Vieille Charité
fot. AL

MARSYLIA
Vieille Charité
fot. AL
MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. AL
MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. PL


MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. AL
MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. PL

MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. AL
MARSYLIA
dzielnica Le Panier, na północ od Vieux Port
fot. PL
MARSYLIA
Quai des Belges i Chappelle des Augustins
fot. AL
MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. PL

MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. PL
MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. AL
MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. AL
MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. AL

MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. PL
MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. PL
MARSYLIA
centrum
fot. PL
MARSYLIA
ulica handlowa w centrum
fot. PL

MARSYLIA
centrum
fot. PL
MARSYLIA
figura Madonny na szczycie Notre-Dame de la Garde
fot. PL
MARSYLIA
figura Madonny na szczycie Notre-Dame de la Garde
fot. AL
MARSYLIA
figura Madonny na szczycie Notre-Dame de la Garde
fot. AL

MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. AL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. PL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. AL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. AL

MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. AL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. AL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. PL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. PL

MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. PL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. PL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. PL
MARSYLIA
widok spod Notre-Dame de la Garde
fot. PL