Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Lourmarin

Francja, Prowansja (➤ mapka)(➤ mapka)
Mała (niewiele ponad 1 tys. mieszkańców) miejscowość we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Vaucluse, na terenie parku narodowego Lubéron (Parc Naturel Régional Lubéron) - pasma gór wapiennych ciągnącego się od Cavaillon na zachodzie do Manosque na wschodzie. Najbliższe większe miasta - Awinion (63 km na północny zachód), Aix-en-Provence (43 km na południe). Przez Lourmarin przebiega mniej więcej południkowo, od Apt (19 km na północ) do Cadenet (4,5 km na południe), malownicza droga D943 dzieląca całe pasmo na Grand Luberon (na wschodzie) i Petit Luberon (na zachodzie). Leżące w tym regionie miasteczka zaliczane są do najpiękniejszych miejscowości południowej Francji (➤ mapka)(➤ mapka).

LOURMARIN
zamek
fot. AL
Zdjęcia powyżej i poniżej przedstawiają zamek w Lourmarin, zbudowany w XV wieku przez Foulquesa d'Agoult na fundamentach wcześniejszej fortecy z XII wieku, restaurowany w 1920 roku.

LOURMARIN
zamek
fot. AL
Żoną jednego z przedstawicieli rodu d'Agoult, Charlesa, została w 1827 roku Marie de Flavigny, znana jako hrabina d'Agoult, pisarka (pseudonim Daniel Stern), która w 1833 roku poznała, przez Chopina, Franciszka Liszta, i opuściwszy męża została kochanką węgierskiego kompozytora, rodząc mu dwie córki i syna.

Z kolei jedna z córek hrabiny d'Agoult, Cosima, od 1857 roku żona kompozytora, pianisty i dyrygenta Hansa von Bülowa, poznawszy w 1862 roku Wagnera, związała się z nim i ostatecznie, w 1871 roku, po rozwodzie z von Bülowem, wyszła za niego za mąż. Po śmierci Wagnera w 1883 roku Cosima Wagner została dyrektorem sławnego festiwalu wagnerowskiego w Bayreuth.

Chopin dedykował hrabinie d'Agoult Etiudy op. 25.


Informacje dodatkowe
  • Na cemtarzu w Lourmarin pochowany jest Albert Camus, który miał w tej miejscowości dom, kupiony po otrzymaniu nagrody Nobla.
  • W Lourmarin urodził się Philippe de Girard (1775-1845), inżynier i wynalazca, który na zlecenie rządu Królestwa Polskiego w końcu lat 20. XIX wieku organizował w jednej z wsi należących do dóbr hrabiów Łubieńskich w Łódzkiem mechaniczną przędzalnię lnu, wykorzystując wynalezione przez siebie maszyny. Od jego nazwiska pochodzi nazwa osady fabrycznej (dziś miasta) Żyrardów.
  • W Lourmarin mieszka urodzony w 1939 roku Peter Mayle, pisarz brytyjski, autor wielu książek o Prowansji, m.in. bestsellerów A Year in Provence i A Good Year, na podstawie których powstały filmy i serial telewizyjny, kręcone m.in. w okolicach Lourmarin i Ménerbes.