Galeria zdjęć
Awinion powstał jako osada celtycka. W czasach rzymskich nosił nazwę Avenio. W Średniowieczu podlegał różnym władcom, pozostając ważnym ośrodkiem handlowym w dolinie Rodanu. Od 1348 roku, gdy papież Klemes VI kupił miasto wraz z okolicznymi terenami od ówczesnej ich właścicielki, Joanny I Sycylijskiej z dynastii andegaweńskiej, Awinion należał formalnie do państwa papieskiego; po rewolucji, w 1791 roku, cały region został przyłączony do Francji.
Siedzibą papieży Awinion był już od roku 1309. Rezydowali tu Klemes V, Jan XXII, Benedykt II, Klemens VI, Innocenty VI, Urban V i Grzegorz XI - wszyscy byli Francuzami i woleli rezydować w Prowansji, korzystając ze wsparcia królów Francji, chociaż byli też od nich uzależnieni politycznie i militarnie. W roku 1377 Grzegorz XI zdecydował się powrócić do Rzymu: Awionion stał się wówczas jeszcze na pewien czas siedzibą tzw. antypapieży.
Z okresu "papieskiego" zachowały się dwa bodaj najważniejsze zabytki Awinionu: mury obronne (les Remparts ) i rezydencja papieży - Palais des Papes . W bezpośrednim sąsiedztwie placu przed pałacem papieskim (Place du Palais ) stoją też: romańska katedra Notre-Dame-des-Doms z XII wieku, poźniej wielokrotnie przebudowywana, tzw. Petit Palais , dawny pałac biskupi z XIV-XVI wieku, oraz mennica, Hôtel des Monnaies z XVII wieku (dziś siedziba konserwatorium). Na północ od pałacu i katedry, na wzgórzu Rocher des Doms, rozciągają się ogrody z tarasem widokowym oferującym niezwykle rozległe widoki na okolice Awinionu.
Łączna długość dobrze zachowanych murów obronnych (les Remparts) otaczających Stare Miasto w Awinionie, z ośmioma bramami, kilkoma wąskimi przejściami (poternes) i kilkudziesięcioma wieżami o różnych kształtach, wynosi prawie 4,5 km. Pierwsze fortyfikacje powstały oczywiście jeszcze w czasach rzymskich, potem rozwijano system obronny w wiekach XII i XIII. Mury papieskie pochodzą z wieku XIV; w następnych stuleciach, do XIX wieku włącznie, były one wielokrotnie restaurowane i modyfikowane (według niektórych specjalistów renowacja z XIX w. była niezbyt udana).
Ogromny ufortyfikowany pałac papieski (Palais des Papes) uważany jest za jedno z najwybitniejszych dzieł architektury gotyckiej w skali światowej. Na jednym z zamieszczonych zdjęć widać fasadę tzw. Nowego Pałacu (Palais Nouveau), zbudowanego na polecenie Klemensa VI, z głównym wejściem pod dwiema ośmiokątnymi wieżyczkami. Od północy i wschodu sąsiaduje z tą budowlą (niewidoczny na tym zdjęciu) tzw. Stary Pałac (Palais Vieux), zbudowany za panowania Benedykta XII.
We wnętrzu można zwiedzić dziedziniec, klika wielkich sal (w tym Salę Konsystorzową - Consistoire, Salę Audiencyjną - Le Grand Tinel, tzw. Komnatę z Jeleniem - Chambre du Cerf), kilka kaplic i apartamenty papieskie; warto jednak wiedzieć, że z oryginalnego wyposażenia pałacu nie zachowało się prawie nic, ponieważ wszystko zostało w różnych okolicznościach zniszczone lub rozgrabione.
Katedra Notre-Dame-des-Doms, budowana od V wieku, w obecnym romańskim kształcie pochodzi z XII wieku; złocony posąg Madonny na szczycie wieży zachodniej stoi od roku 1859. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na romański ołtarz z XII wieku, XIII-wieczny tron biskupi (przy wejściu na chór) oraz grobowce Jana XXII i Benedykta XII. W jednej z kaplic można zobaczyć oryginalny ołtarz z VI wieku.
Słynny "pont d'Avignon" - to XII-wieczny most nad Rodanem zwany Pont Saint-Bénézet, zbudowany w latach 1171-1185. Pierwotnie miał długość 900 m i prowadził, przez dwie odnogi Rodanu, Petit Rhône i Grand Rhône, do Villeneuve-lès-Avignon. Z wielokrotnie niszczonego przez powodzie mostu zostały tylko cztery przęsła (z dwudziestu dwóch); na jednym z nich zachowały się romańskie kaplice - Chapelle Saint-Bénézet i (nad nią) Chapelle Saint-Nicolas.
Kościoły w Awinionie
- Z licznych kościołów w Awinionie za najbardziej interesujący, poza katedrą, uchodzi gotycki kościół św. Piotra (Église St-Pierre ) z XIV-XVI wieku, niecałe 100 m na wschód od Place de l'Horloge.
Muzea w Awinionie
Za najważniejsze muzea w Awinionie uważa się:
- Musée du Petit Palais (Place du Palais), w dawnym pałacu biskupim, eksponujące dzieła malarstwa i rzeźby, w tym malarstwo szkoły awiniońskiej oraz obrazy Simone Martiniego ze Sieny, od którego szkoła ta się wywodziła;
- Musée Calvet (65, rue Joseph Vernet), w budynku z XVIII w., dawnej rezydencji Villeneuve-Martignan, z bogatą kolekcją dzieł sztuki od Starożytności do współczesności; w tym muzeum eksponowana jest też słynna prehistoryczna rzeźba zwana Stèle du rocher des Doms, znaleziona na Rocher des Doms;
- Musée Lapidaire (27, rue de la République), oddział archeologiczny muzeum Calvet, z bogatą kolekcją rzeźby greckiej i rzymskiej, ale też egipskiej, etruskiej, galijskiej i liguryjskiej;
- Musée Angladon (5, rue Laboureur), w rezydencji z XVII-XVIII wieku, z kolekcją dzieł sztuki z XVIII-XX wieku ze zbiorów prywatnych, obejmującą w szczególności malarstwo impresjonistów i modernistów (m.in. Cézanne, Degas, Modigliani, van Gogh, Picasso);
- Musée d'Art Contemporain (5, rue Violette), w Hôtel de Caumont, prezentujące dzieła artystów współczesnych zgromadzone przez marszanda i kolekcjonera Yvona Lamberta;
- Musée Louis Vouland (17, rue Victor Hugo), eksponujące sztukę dekoracyjną XVII-XVIII wieku.
Festiwal teatralny w Awinionie
- Sławny festiwal teatralny w Awinionie - Festival d'Avignon - po raz pierwszy odbył się w roku 1947. Obejmuje oprócz tradycyjnych przedstawień teatralnych imprezy muzyczne, taneczne i filmowe, przyciągając podobno corocznie ok. 100 tys. widzów. Część przedstawień ma miejsce w Pałacu Papieskim, inne odbywają się na ulicach.
Informacje dodatkowe
- W Awinionie w roku 1873 zmarł i został pochowany na tutejszym cmentarzu brytyjski filozof John Stuart Mill.
- Bullą papieską Bonifacego VIII, w roku 1303, został powołany uniwersytet w Awinionie, działający do roku 1792.