Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Melk

Austria, Dolna Austria (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ponad 5 tys. mieszkańców) w Austrii (w kraju związkowym Dolna Austria), położone 86 km na zachód od Wiednia , na południowo-zachodnim krańcu naddunajskiej doliny Wachau ciągnącej się w kierunku północno-wschodnim do miejscowości Krems an der Donau (➤ mapka)(➤ mapka). Główną atrakcją turystyczną miasta jest znajdujące się tu barokowe opactwo benedyktynów.

MELK
opactwo benedyktyńskie, kościół św.św. Piotra i Pawła
fot. JD
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z IX wieku. W 976 roku rejon Melku znalazł się w rękach margrabiego austriackiego Leopolda I Babenberga, który na wzgórzu na wysokiej skarpie nad Dunajem założył swą rezydencję. Jego wnuk, Leopold II, w 1089 roku przekazał wzgórze benedyktynom z Lambach, którzy na wysokiej skarpie nad Dunajem zbudowali ufortyfikowane opactwo, zniszczone później w wielkim pożarze, ale w latach 1702-1738, z inicjatywy opata Bertholda Dietmayra, odbudowane i przebudowane.

Opactwo w Melku przez wiele stuleci było jednym z ważniejszych ośrodków nauki (szkoła przyklasztorna była znana już w XII wieku) i myśli chrześcijańskiej (tu m.in. zainicjowane zostały istotne reformy reguły zakonu, uznane przez władze Kościoła), zaś ogromny zespół klasztorno-kościelny uważany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów baroku w Austrii. Za najważniejszy element zespołu uchodzi kościół klasztorny św.św. Piotra i Pawła , zbudowany na fundamentach wcześniejszej średniowiecznej świątyni. Zwiedzając kościół warto pamiętać, że w kryptach znajdują się m.in. groby władców z dynastii Babenbergów, panujących w Austrii od XI wieku, najpierw z tytułem margrabiów, poźniej, od 1156 roku, z tytułem książecym. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na freski autorstwa Johanna Michaela Rottmayra. Opactwo w Melku słynie też z biblioteki, w której zgromadzono podobno ponad 100 tys. woluminów, w tym wiele bezcennych starych rękopisów i starodruków, a także z tzw. komnaty lustrzanej (freski w ou tych salach są autorstwa Paula Trogera).

W samym mieście (które prawo urządzania jarmarków otrzymało już w XIII wieku, ale prawa miejskie dopiero w końcu XIX wieku) warto zwrócić uwagę m.in. na katolicki kościół farny (Pfarrkirche Mariä Himmelfahrt ), kościół ewangelicki (Erlöserkirche ), a także ratusz przy Rathausplatz (z fontannami z XVII wieku).


Informacje dodatkowe
  • Warto wiedzieć, że około 6 km na południe od Melku znajduje się słynny zamek Schallaburg, którego najstarsze zachowane elementy pochodzą z drugiej połowy XI wieku, ale który został przekształcony w renesansową rezydencję w XVI wieku przez ówczesnych właścicieli, hrabiów von Losenstein. Od 1967 roku zamek jest własnością kraju związkowego Dolnej Austrii i pełni funkcję centrum wystawowego.

Galeria zdjęć

MELK
opactwo benedyktynów, wejście
fot. JD
MELK
dziedziniec opactwa benedyktynów
fot. JD
MELK
opactwo benedyktynów, wieża Babenbergów
fot. JD
MELK
opactwo benedyktynów, detal
fot. JD

MELK
opactwo benedyktynów, wieża Babenbergów
fot. JD
MELK
opactwo benedyktynów
fot. JD
MELK
opactwo benedyktynów
fot. JD
MELK
opactwo benedyktynów, kościół św.św. Piotra i Pawła, wnętrze
fot. JD