Galeria zdjęć
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z IX wieku. W 976 roku rejon Melku znalazł się w rękach margrabiego austriackiego Leopolda I Babenberga, który na wzgórzu na wysokiej skarpie nad Dunajem założył swą rezydencję. Jego wnuk, Leopold II, w 1089 roku przekazał wzgórze benedyktynom z Lambach, którzy na wysokiej skarpie nad Dunajem zbudowali ufortyfikowane opactwo, zniszczone później w wielkim pożarze, ale w latach 1702-1738, z inicjatywy opata Bertholda Dietmayra, odbudowane i przebudowane.
Opactwo w Melku przez wiele stuleci było jednym z ważniejszych ośrodków nauki (szkoła przyklasztorna była znana już w XII wieku) i myśli chrześcijańskiej (tu m.in. zainicjowane zostały istotne reformy reguły zakonu, uznane przez władze Kościoła), zaś ogromny zespół klasztorno-kościelny uważany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów baroku w Austrii. Za najważniejszy element zespołu uchodzi kościół klasztorny św.św. Piotra i Pawła , zbudowany na fundamentach wcześniejszej średniowiecznej świątyni. Zwiedzając kościół warto pamiętać, że w kryptach znajdują się m.in. groby władców z dynastii Babenbergów, panujących w Austrii od XI wieku, najpierw z tytułem margrabiów, poźniej, od 1156 roku, z tytułem książecym. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na freski autorstwa Johanna Michaela Rottmayra. Opactwo w Melku słynie też z biblioteki, w której zgromadzono podobno ponad 100 tys. woluminów, w tym wiele bezcennych starych rękopisów i starodruków, a także z tzw. komnaty lustrzanej (freski w ou tych salach są autorstwa Paula Trogera).
Informacje dodatkowe
- Warto wiedzieć, że około 6 km na południe od Melku znajduje się słynny zamek Schallaburg, którego najstarsze zachowane elementy pochodzą z drugiej połowy XI wieku, ale który został przekształcony w renesansową rezydencję w XVI wieku przez ówczesnych właścicieli, hrabiów von Losenstein. Od 1967 roku zamek jest własnością kraju związkowego Dolnej Austrii i pełni funkcję centrum wystawowego.