Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mesocco

Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Licząca mniej niż 1500 mieszkańców miejscowość i gmina w Szwajcarii, położona w kantonie Gryzonia w dystrykcie Region Moesa, na południe od San Bernardino Pass, ważnej przełęczy drogowej w Alpach Lepontyńskich. Dojazd autostradą 13 (od północy tunelem pod przełęczą) lub prowadzącą przez przełęcz drogą 13.

MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku południowym
w głębi szczyty: Piz de Cressim (2575 m), Sass Castel (2516 m)
fot. PL
Oznaczona markerem przełęcz San Bernardino leży na wysokości 2066 m n.p.m. w głównej grani Alp, w najbardziej na wschód wysuniętej części Alp Zachodnich, między szczytami Marscholhorn (2963 m) i Piz Uccello (2724 m). Na południe od przełęczy leży włoskojęzyczna dolina Mescolcina (Val Mesolcina, zwana też Valle Mesolcina, nazwa niemiecka: Misox). Mesocco jest główną miejscowością gminy Mesocco - najbardziej na północ wysuniętej gminy doliny Mesolcina. Leży na prawym brzegu rzeki Moesa, 23 km na południe od przełęczy San Bernardino, 31 km od Bellinzony (stolicy sąsiadującego z Gryzonią od zachodu kantonu Ticino). W gminie Mesocco leżą niektóre z najwyższych szczytów Alp Lepontyńskich, m.in. Zapporthorn (3152 m), Puntone dei Fraciòn (3202 m) i Cima Rossa (3161 m), na granicy z gminą Malvaglia w kantonie Ticino, oraz Pizzo Tambo (3279 m), Piz di Pian (3158 m) i Pizzo Quadro (3015 m) na granicy z włoskim regionem Valchiavenna. W pobliżu przysiółka San Bernardino znajduje się południowy wjazd do otwartego w 1967 tunelu San Bernardino biegnącego pod przełęczą i stanowiącego odcinek autostrady 13.

.
W miejscowości Mesocco za najważniejsze zabytki uchodzą rozległe pozostałości zamku (Castello di Mesocco)(➤ mapka)(➤ mapka), będącego pierwotnie, od XII wieku, siedzibą rodziny von Sax, później pozostającego w rękach innych właścicieli, oraz stojący u stóp zamku kościoł Santa Maria del Castello , o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1219 roku, z cennymi freskami z połowy XV wieku. Z tego samego roku pochodzi też pierwsza wzmianka o innym kościele, św. Piotra i Pawła (SS. Pietro e Paulo), odnowionego w XVII wieku i odrestaurowanego na początku drugiej połowy XX wieku. Warto też zwrócić uwagę na kościół San Rocco , którego początki sięgają XVI wieku, a także na liczne w miejscowości zabytki architektury świeckiej.

MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku północnym
na wzgórzu ruiny zamku "Castello Di Mesocco"
fot. PL


Galeria zdjęć

MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku południowym
fot. PL
MESOCCO
droga nr 13
fot. PL
MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku południowym
fot. PL
MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku południowym na miasto i całą dolinę
fot. PL