Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Mesocco
Szwajcaria, Gryzonia (➤ mapka)(➤ mapka)
Mesocco is a municipality (with a population of less than 1,500) in the Moesa Region in the Swiss canton of Grisons. It is the northern most municipality in the Mesolcina valley, located south of San Bernardino Pass.


Licząca mniej niż 1500 mieszkańców miejscowość i gmina w Szwajcarii, położona w kantonie Gryzonia w dystrykcie Region Moesa, na południe od San Bernardino Pass, ważnej przełęczy drogowej w Alpach Lepontyńskich. Dojazd autostradą 13 (od północy tunelem pod przełęczą) lub prowadzącą przez przełęcz drogą 13.

MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku południowym
w głębi szczyty: Piz de Cressim (2575 m), Sass Castel (2516 m)
fot. PL
Oznaczona markerem przełęcz San Bernardino leży na wysokości 2066 m n.p.m. w głównej grani Alp, w najbardziej na wschód wysuniętej części Alp Zachodnich, między szczytami Marscholhorn (2963 m) i Piz Uccello (2724 m). Na południe od przełęczy leży włoskojęzyczna dolina Mescolcina (Val Mesolcina, zwana też Valle Mesolcina, nazwa niemiecka: Misox). Mesocco jest główną miejscowością gminy Mesocco - najbardziej na północ wysuniętej gminy doliny Mesolcina. Leży na prawym brzegu rzeki Moesa, 23 km na południe od przełęczy San Bernardino, 31 km od Bellinzony (stolicy sąsiadującego z Gryzonią od zachodu kantonu Ticino). W gminie Mesocco leżą niektóre z najwyższych szczytów Alp Lepontyńskich, m.in. Zapporthorn (3152 m), Puntone dei Fraciòn (3202 m) i Cima Rossa (3161 m), na granicy z gminą Malvaglia w kantonie Ticino, oraz Pizzo Tambo (3279 m), Piz di Pian (3158 m) i Pizzo Quadro (3015 m) na granicy z włoskim regionem Valchiavenna. W pobliżu przysiółka San Bernardino znajduje się południowy wjazd do otwartego w 1967 tunelu San Bernardino biegnącego pod przełęczą i stanowiącego odcinek autostrady 13.

.
W miejscowości Mesocco za najważniejsze zabytki uchodzą rozległe pozostałości zamku (Castello di Mesocco)(➤ mapka)(➤ mapka), będącego pierwotnie, od XII wieku, siedzibą rodziny von Sax, później pozostającego w rękach innych właścicieli, oraz stojący u stóp zamku kościoł Santa Maria del Castello , o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1219 roku, z cennymi freskami z połowy XV wieku. Z tego samego roku pochodzi też pierwsza wzmianka o innym kościele, św. Piotra i Pawła (SS. Pietro e Paulo), odnowionego w XVII wieku i odrestaurowanego na początku drugiej połowy XX wieku. Warto też zwrócić uwagę na kościół San Rocco , którego początki sięgają XVI wieku, a także na liczne w miejscowości zabytki architektury świeckiej.

MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku północnym
na wzgórzu ruiny zamku "Castello Di Mesocco"
fot. PL

Galeria zdjęć

MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku południowym
fot. PL
MESOCCO
droga nr 13
fot. PL
MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku południowym
fot. PL
MESOCCO
widok z drogi nr 13 w kierunku południowym na miasto i całą dolinę
fot. PL