Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

San-Bernardino-Pass / Passo del San Bernardino

Szwajcaria, Gryzonia(➤ mapka)(➤ mapka)
Przełęcz San Bernardino (nazwa niemiecka: San-Bernardino-Pass lub Berhnardinpass, włoska: Passo del San Bernardino, nazwa używana w literaturze angielskojęzycznej: San Bernardino Pass) - to położona na wysokości 2066 m n.p.m. ważna przełęcz drogowa w Alpach Lepontyńskich, w kantonie Gryzonia, na granicy niemieckiego i włoskiego obszaru językowego.

SAN BERNARDINO PASS
(2066 m)
widok na jezioro Moesola
fot. PL
Przełęcz leży w głównej grani Alp, w najbardziej na wschód wysuniętej części Alp Zachodnich, między szczytami Marscholhorn (2963 m) i Piz Uccello (2724 m). Przełęcz San Bernardino jest, obok przełęczy Splügenpass , jedną z dwu głównych przełęczy drogowych łączących dolinę Rheinwald po północnej stronie Alp (z takimi miejscowościami jak Hinterrhein , Nufenen, Splügen czy Sufers) z południową stroną Alp: z przełęczy biegnie na południe malownicza dolina Mesolcina (Val Mesolcina, także Valle Mesolcina, nazwa niemiecka: Misox), którą płynie rzeka Moesa. W polbiżu miejscowości Grono , położonej 13 km na północny wschód od Bellinzony (stolicy sąsiadującego z Gryzonią od zachodu kantonu Ticino), dolina łączy się z sąsiednią doliną Val Calanca.

Nazwa przełęczy pochodzi od miejscowości San Bernardino , położonej w gminie Mesocco na wysokości 1600 m n.p.m. na południe od przełęczy, a nazwa miejscowości - od imienia św. Brernardyna ze Sieny, któremu poświęcona jest stojąca tu kaplica zbudowana w XV wieku. Wcześniej przełęcz, znaną już w czasach rzymskich, zwano Mons Avium. Zyskała na ważności w XV wieku, wówczas pozostając jednak zaledwie ścieżką dla mułów. W XVIII wieku poprowadzono przez przełęcz drogę jezdną, później, w pierwszej połowie XIX wieku, znacznie ulepszoną.

W 1967 roku zbudowano prowadzący pod przełęczą tunel drogowy, którego wjazd północny, położony niedaleko Hinterrhein, jest oznaczony markerem , zaś południowy, w San Bernardino - markerem . Tunel jest odcinkiem autostrady 13, otwartej przez cały rok. Droga przez przełęcz, oznaczona także numerem 13, niezwykle malownicza (ale też uważana za trudną i niebezpieczną, zwłaszcza przy złych warunkach pogodowych) ma dziś znaczenie przede wszystkim turystyczne. Na przełęczy leży niewielkie jezioro Moesola (Laghetto Moesola); w pobliżu północnego końca jeziora stoi popularne schronisko.