Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Nafplion

Grecja, Peloponez (➤ mapka)(➤ mapka)
strona w przygotowaniu


Napflion [Ναύπλιο] - to liczące ok. 15 tys. mieszkańców miasto w Grecji, położone w regionie Peloponez, nad Zatoką Argolidzką , 138 km na południowy zachód od Aten (mapka(➤ mapka)). Stolica jednostki regionalnej Argolida. Miasto znane z bogatej historii oraz licznych zabytków.

Nafplion (także: Nafplio lub Nauplion) ma historię sięgającą XII wieku p.n.e.; początkowo było jednym z ważniejszych miast Argolidy, później, w okresie klasycznym, podupadło (pozostałości z czasów starożytnych są widoczne na niewielkim stanowisku archeologicznym). Miasto zostało ponownie założone w czasach bizantyńskich, na początku XIII wieku zostało zdobyte przez krzyżowców (podczas czwartej wyprawy krzyżowej), pod koniec XIV wieku sprzedane Wenecji, a w XVI wieku znalazło się w rękach Turków osmańskich i pozostało pod kontrolą Imperium Osmańskiego do 1821 roku (z przerwą w latach 1686-1715, gdy Nafplion znalazł się na pewien czas, po kolejnej wojnie wenecko-tureckiej, pod okupacją wenecką); w 1822 roku Napflion został wyzwolony przez powstańców greckich i w latach 1823-1834 był pierwszą stolicą walczącej o niepodległość Grecji.

Za najważniejszą atrakcję turystyczną Nafplionu uchodzi stanowiąca teren archeologiczny twierdza Palamidi (Zamek Palamidi [Κάστρο Παλαμήδι]) zbudowana przez Wenecjan w latach 1711-1714 na wysokości 216 m n.p.m. na wzgórzu położonym na południowy wschód od centrum miasta i od wzgórza Akronafplia ([Ακροναυπλία]), które w Starożytności było akropolem Nafplionu. Twierdza Palamidi jest bardzo rozległa, składa się z ośmiu bastionów (z których najlepiej zachowanym jest bastion Miltiadesa). W jej pobliże można dojechać samochodem lub wejść schodami (prawie 1000 stopni). Z okolic twierdzy rozciąga się rozległy i bardzo interesujący widok. Na wzgórze Akronafplia, z licznymi pozostałościami dawnych fortyfikacji, budowanych tu od VIII wieku, rozbudowywanych przez Bizancjum, Wenecję i Turków, a także pochodzących z okresu drugiej wojny światowej, także można wjechać samochodem. Widok z akropolu jest mniej rozległy niż z okolic Zamku Palamidi, lecz również interesujący. Markerem oznaczony jest zamek i fort działowy znajdujący się na małej na wysepce u wejścia do portu w Nafplionie, zbudowany przez Wenecjan w 1473 roku, w czasach tureckich wykorzystywany jako więzienie. Dziś zamek jest dostępny dla zwiedzających.

W samym mieście za główny plac uważa się Plac Konstytucji (Syntagma, [Πλατεία Συντάγματος]), przy którym, w weneckim budynku z początków XVIII wieku, ma siedzibę Muzeum Archeologiczne ([Αρχαιολογικό Μουσείο Ναυπλίου]), gdzie można zobaczyć m.in. kompletną zbroję pochodzącą z XIV wieku p.n.e., znalezioną w 1960 roku w pobliżu Myken. Przy Placu Konstytucji stoi też budynek będący pierwszą w czasach nowożytnych siedzibą parlamentu ([Βουλευτικό]) niepodległej Grecji (dawny meczet). Dla części turystów interesujące może się okazać także Muzeum Wojskowości ([Πολεμικό Μουσείο Παράρτημα Ναυπλίου]).

Jeśli chodzi o zabytki sakralne, warto zwrócić uwagę na cerkiew metropolitalną św. Jerzego ([Ιερός Ναός Άγιος Γεώργιος]), najstarszy z zachowanych kościołów Nafplionu (i jedyny bizantyński), cerkiew Mądrości Bożej ([Ἁγία Σοφία]) oraz cerkiew św. Spirydona ([Ιερός Ναός Αγίου Σπυρίδωνα]), gdzie 9 października 1831 roku dokonano zamachu na Joanisa Kapodistriasa, pierwszego gubernatora niepodległej Grecji.


więcej informacji w przygotowaniu