Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Grecja

Ελλάδα (Elláda), Ελλάς (Ellás), Ελληνική Δημοκρατία (Ellinikí Dimokratía). Polska nazwa oficjalna: Republika Grecka.

Od 1 stycznia 2011 roku Grecja dzieli się na 7 administracji (αποκεντρωμένες διοικήσεις [apokentroménes dioikíseis]), z których każda składa się z jednego, dwóch lub trzech regionów (περιφέρειες [periféreies]), te zaś (łącznie 13 regionów) dzielą się na 325 gmin (δήμοι [dímoi]). Gminy grupowane są w jednostki regionalne (περιφερειακή ενότητα), które obecnie nie mają statusu jednostek administracyjnych, w wielu przypadkach odpowiadają jednak nomosom (νομός), jednostkom podziału administracyjnego obowiązującego do końca 2010 roku, traktowanym jako okręgi geograficzno-kulturowe (jednostek regionalnych jest dziś 74, nomosów było 51).

Powierzchnia Grecji wynosi 131 957 km2, ludność - ok. 11 mln. Największe miasta: Ateny (stolica kraju), Saloniki, Pireus, Patras, Larisa i Helakrion. Jednostką monetarną jest euro. Domena internetowa - .gr. Kod samochodowy - GR. Kod telefoniczny +30.

Podział administracyjny (regiony):
  • ATTYKA [Αττική] (ze stolicą w Atenach [Αθήνα])
  • GRECJA ŚRODKOWA [Στερεά Ελλάδα] (Lamia [Λαμία])
  • TESALIA [Θεσσαλία] (Larissa [Λάρισα])
  • EPIR [Ήπειρος] (Janina [Ιωάννινα])
  • WYSPY JOŃSKIE [Ιόνια Νησιά] (Korfu lub Kerkyra ) [Κέρκυρα]
  • GRECJA ZACHODNIA [Δυτική Ελλάδα] (Patras [Πάτρα])
  • PELOPONEZ [Πελοπόννησος] (Tripoli [Τρίπολη])
  • KRETA [Κρήτη] (Heraklion [Ηράκλειο])
  • WYSPY EGEJSKIE POŁUDNIOWE [Νότιο Αιγαίο] (Ermupoli [Ερμούπολη])
  • WYSPY EGEJSKIE PÓŁNOCNE [Βόρειο Αιγαίο] (Mitylena [Μυτιλήνη])
  • MACEDONIA WSCHODNIA I TRACJA [Ανατολική Μακεδονία και Θράκη) (Komotini [Κομοτηνή])
  • MACEDONIA ŚRODKOWA [Κεντρική Μακεδονία] (Saloniki [Θεσσαλονίκη])
  • MACEDONIA ZACHODNIA [Δυτική Μακεδονία] (Kozani [Κοζάνη])

Wspomnianymi wyżej siedmioma administracjami są: składające się z jednego regionu administracje Attyka i Kreta, składające się z dwóch regionów adminstracje Tesalia-Grecja Środkowa (ze stolicą w Larisie), Epir i Macedonia Zachodnia (ze stolicą w Janinie), Macedonia-Tracja (ze stolicą w Salonikach) oraz Wyspy Egejskie (ze stolicą w Pireusie [Πειραιάς], porcie położonym w obrębie przestrzeni miejskiej Aten ), oraz składająca się z trzech regionów administracja Peloponez, Grecja Zachodnia i Wyspy Jońskie (ze stolicą w Patras). Ponadto w strukturze administracyjnej Grecji wyróżnia się autonomiczny okręg otaczający świętą górę Athos [Άθως], ze stolicą w Karies [Καρυές].

Językiem urzędowym w Grecji jest język grecki.
Poniżej zamieszczamy skrócone informacje o regionach lub miejscowościach, których omówienia są już w witrynie a41.pl dostępne lub są aktualnie przygotowywane, wraz ze stosownymi odsyłaczami.

ATTYKA

Region Attyka zajmuje obszar ok. 3800 km2, zamieszkały przez blisko 4 mln osób region dzisiejszej Grecji częściowo pokrywający się z historyczną krainą znaną jako Attyka. Do końca 2010 roku podzielony na 4 nomosy, od 1 stycznia 2011 roku na 8 jednostek regionalnych. Najważniejszą atrakcją turystyczną Attyki są Ateny, stolica regionu i całego kraju. Do innych ważniejszych atrakcji Attyki zalicza się m.in. miejscowości Eleusis i Maraton, a także przylądek Sunion ([Σούνιο]), najdalej na południe wysunięty punkt Attyki, z pozostałościami światyni Posejdona z V wieku p.n.e., znany jako doskonały punkt widokowy.
    • jednostka regionalna Ateny-Sektor Centralny
        ATENY
        widok na miasto i wzgórze Likawitos (277 m)
        fot. JD
      • Ateny - stolica i największe miasto Grecji, liczące, jeśli brać pod uwagę tylko gminę Ateny, ponad 650 tys. mieszkańców, zaś ok. 3,5 mln mieszkańców - jeśli mówi się o tzw. Wielkich Atenach, aglomeracji obejmującej Ateny, Pireus oraz miasta satelickie. Miasto leży w regionie Attyka. Ateny są jednym z najstarszych miast na świecie, z historią sięgającą X lub nawet XI wieku p.n.e. W najlepszym okresie swej historii starożytnej były jednym z najpotężniejszych w Helladzie państw-miast, obejmującym od V wieku p.n.e. ważny port, Pireus. Były też wówczas wybitnym ośrodkiem nauki i kultury, wywierającym wpływ na cały region Morza Śródziemnego, a dziś powszechnie uznawanym za kolebkę całej zachodniej cywilizacji. Dziś Ateny są miastem globalnym, jednym z najważniejszych ośrodków finansowych i ekonomicznych w Europie południowo-wschodniej, głównym ośrodkiem politycznym, naukowym i kulturalnym w Grecji, a także popularną destynacją turystyczną, słynącą głównie z zabytków architektury pochodzących z klasycznej epoki starożytnej historii Grecji; przyciągającą turystów atrakcją jest też Festiwal Ateński, organizowany corocznie w lecie. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Attyka Zachodnia
      • Eleusis [Ελευσίνα] - liczące ok. 30 tys. mieszkańców miasto położone 21 km na północny zachód od Aten. Dziś miasto przemysłowe, w Starożytności ośrodek kultu Demeter i Persefony oraz miejsce, gdzie organizowane były misteria eleuzyjskie. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Attyka Wschodnia
      • Maraton [Μαραθώνας] - niewielka, licząca dziś nieco ponad 10 tys. mieszkańców nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona ok. 45 km na północny wschód od Aten, znana jako miejsce, gdzie Grecy pokonali Persów w słynnej bitwie 12 września 490 r. p.n.e., i skąd posłaniec Filipdes pobiegł do Aten, by poinformować mieszkańców o zwycięstwie i ostrzec przed zbliżającą się flotą perską (po czym zmarł z wycieńczenia). Bitwę upamiętnia wzniesiony w niewielkim parku obelisk; od nazwy miejscowości pochodzi też nazwa dyscypliny sportowej (bieg maratoński na dystansie 42,195 km) rozgrywanej na nowożytnych igrzyskach olimpijskich, poczynając od ich pierwszej edycji w Atenach w 1896 roku.
    • jednostka regionalna Pireus
      • Pireus [Πειραιάς] - liczące ok. 165 tys. mieszkańców miasto położone 8 km na południowy zachód od Aten, siedziba jednostki regionalnej i gminy Pireus, część aglomeracji ateńskiej. Miasto, jako ufortyfikowany port wojenny, zostało założone na początku V wieku p.n.e. i przez kilka stuleci było najważniejszym portem starożytnej Grecji. Po zniszczeniu przez Rzymian w I wieku p.n.e., a potem przez Gotów w IV wieku n.e., Pireus stracił na znaczeniu i zaczął się rozwijać ponownie po odzyskaniu przez Grecję niepodległości i ustanowienia Aten stolicą państwa w 1832 roku. Dziś jest wielkim centrum przemysłowo-handlowym, głównym portem Grecji, największym portem pasażerskim w Europie i jednym z największych na świecie.


GRECJA ŚRODKOWA

Region Grecja Środkowa składa się z pięciu jednostek regionalnych: Beocja, Eubea, Eurytania, Fokida i Ftiotyda.
    • jednostka regionalna Ftiotyda
      • Lamia (w przygotowaniu)
    • jednostka regionalna Ftiotyda
      • Amfisa (w przygotowaniu)
      • Delfy - liczące ok. 2,4 tys. mieszkańców miasto położone 162 km na północny zachód od Aten. Miasto leży bezpośrednio na południowy zachód od stanowiska archeologicznego z ruinami świątyni Apollina, gdzie funkcjonowała słynna wyrocznia deflficka. ... więcej informacji


WYSPY JOŃSKIE

Wyspy Jońskie - to archipelag wysp na Morzu Jońskim położony wzdłuż zachodnich wybrzeży Grecji, w skład którego wchodzą m.in. Kefalonia (największa wyspa archielagu), Korfu i Zakintos. Większa część archipelagu tworzy region administracyjny Grecji znany jako Wyspy Jońskie. Wyspy Jońskie, po okresie greckim, rzymskim i bizantyńskim, należały (w latach 1267-1386) do Królestwa Sycylii, później, do 1797 roku, do Republiki Weneckiej, a następnie przez pewien czas do Francji. W 1800 powstała tzw. Republika Siedmiu Wysp pod protektoratem rosyjsko-tureckim, w 1807 roku kontrolę nad archipelagiem ponownie przejęła Francja, a w 1810 - Wielka Brytania. Od 1815 Wyspy Jońskie stanowiły niepodległe państwo pod częściowym protektoratem Wielkiej Brytanii, by wreszcie w 1864 roku znaleźć się w granicach Grecji. Z turystycznego znaczenia największe znaczenie mają wyspy Korfu oraz Zakintos.
    • jednostka regionalna Korfu - licząca ok. 110 tys. mieszkańców wyspa grecka o powierzchni ok. 592 km2, położona w północnej części Morza Jońskiego, ok. 385 km (w linii prostej) na północny zachód od Aten. Wraz z pobliskimi mniejszymi wysepkami tworzy jednostkę regionalną Korfu w regionie Wyspy Jońskich. Jest popularną destynacją turystyczną w Grecji, znaną z zabytków, pięknych plaż, a także ze szczególnie uroczystych tradycyjnych obchodów Wielkanocy, w których biorą wspólnie udział katolicy i wyznawcy prawosławia (zob. Wyspa Korfu).
      • Korfu - największe, liczące ok. 40 tys. mieszkańców i najważniejsze miasto na wyspie, znane z licznych zabytków z różnych okresów historycznych. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Korfu - licząca ok. 40 tys. mieszkańców wyspa grecka o powierzchni 405,55 km2, położona na Morzu Jońskim, na zachód od Peloponezu, ok. 260 km (w linii prostej) od Aten. Wraz z pobliskimi mniejszymi wysepkami tworzy jednostkę regionalną Zakintos w regionie Wyspy Jońskich. Popularna destynacja turystyczna (zob. Wyspa Zakintos).
      • Zakintos - licząca ok 17 tys. mieszkańców główna miejscowość i stolica jednostki regionalej Zakintos. W 1953 roku miasto zostało w 90% zniszczone w katastrofalnym trzęsieniu ziemi, ale odbudowane w weneckim stylu. ... więcej informacji


GRECJA ZACHODNIA

Region Grecja Zachodnia składa się z trzech jednostek regionalnych: Achaja, Elida i Etolia-Akarnania.
    • jednostka regionalna Achaja
      • Patras - liczące ok. 170 tys. mieszkańców miasto położone na półwyspie Peloponez, nad zatoką Patraską, u podnóża pasma górskiego Panachaikon (najbardziej na północ wysuniętego łańcucha górskiego na Peloponezie), 211 km na zachód od Aten. Trzecie największe miasto Grecji, drugi (po Pireusie) port morski, obsługujący w szczególności połączenia promowe z Wyspami Jońskimi i Włochami (grecka "brama na Zachód"). Miasto znane m.in. z monumentalnej neo-bizantyńskiej katedry św. Andrzeja, a także z imprez karnawałowych organizowanych tu od prawie 200 lat, składających się na jedno z największych tego rodzaju wydarzeń w Europie. ... więcej informacji
      • Kalawrita - licząca ok. 1,8 tys. mieszkańców miejscowość położona na północny zachód od masywu górskiego Aroania, 189 km na zachód od Aten, 87 km na południowy wschod od Patras. Siedziba gminy Kalawrita. Ośrodek sportów zimowych. Dobra baza wypadowa do zwiedzania pobliskiego systemu jaskiń i zabytkowych klasztorów. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Elida
      • Olimpia - licząca mniej niż 1 tys. mieszkańców miejscowość położona 290 km na południowy zachód od Aten, ok.100 km na południe od Patras. W Starożytności Olimpia była ośrodkiem kultu Zeusa, a także miejscem, gdzie przez prawie 1000 lat były rozgrywane, co 4 lata, Igrzyska Olimpijskie. Rozległe stanowisko archeologiczne z pozostałościami sanktuarium Zeusa i innych budowli o charakterze sakralnym lub służących organizacji Igrzysk, położone w pobliżu dzisiejszej Olimpii, na południowy wschód od centrum miejscowości, jest od 1989 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. ... więcej informacji


PELOPONEZ

Region Peloponez składa się z pięciu jednostek regionalnych: Arkadia, Koryntia, Argolida, Lakonia i Mesenia.
    • jednostka regionalna Arkadia
      • Tripoli - liczące ok. 30 tys. mieszkańców miasto położone w środkowej części Pelopopezu, stolica regionu Peloponez i jednostki regionalnej Arkadia. Centrum gospodarcze i handlowe, węzeł komunikacyjny.
    • jednostka regionalna Koryntia
      • Korynt - liczące ok. 30 tys. mieszkańców miasto położone na Przesmyku Korynckim, 83 km na zachód od Aten. Stolica jednostki regionalnej i gminy Korynt. Ok. 5 km na południowy zachód od miasta znajduje się rozległe stanowisko archeologiczne z pozostałościami starożytnego polis znanego jako Korynt, oraz wzgórze Akrokorynt, z pozostałościami twierdzy pełniącej funkcje militarne od Starożytności do poczatków XIX wieku. ... więcej informacji
      • Lutraki - liczące ok. 12 tys. mieszkańców miasto położone nad Zatoką Koryncką , 80 km na zachód od Aten, 7,5 km na poółnocny wschód od Koryntu. Popularna nadmorska miejscowość turystyczna i uzdrowisko. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Argolida
      • Napflion - liczące ok. 15 tys. mieszkańców miasto położone nad Zatoką Argolidzką, 138 km na południowy zachód od Aten. Stolica jednostki regionalnej Argolida. Miasto znane z bogatej historii oraz licznych zabytków. ... więcej informacji
      • Mykeny - mała, licząca mniej niż 500 mieszkańców miejscowość położona 131 km na południowy zachód od Aten, 22 km na północ od Nafplionu, 12 km na północ od Argos. W odległości 1,5 km na północny wschód od miejscowości na niewysokim wzgórzu znajduje się stanowisko archeologiczne Mykeny, jedno z najważniejszych w Grecji, w 1999 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. ... więcej informacji
      • Argos - liczące 22 tys. mieszkańców miasto położone 127 km na południowy zachód od Aten, 12 km na północny zachód od Nafplionu, 12 km na południe od Myken. Największe miasto Argoilidy, siedziba gminy Argos-Mykeny. ... więcej informacji
      • Epidauros - w Starożytności miasto znane z najsłynniejszej w świecie greckim świątyni Asklepiosa, boga sztuki lekarskiej, dziś licząca zaledwie 19 mieszkańców miejscowość nad Zatoką Sarońską, z zachowanymi ruinami całego świętego okręgu (temenosu) otaczającego świątynię, oraz pozostałościami sąsiadujących budynków (w tym dobrze zachowanego teatru, o unikalnej akustyce).
    • jednostka regionalna Lakonia - jednostka regionalna i kraina historyczna, licząca dziś ok. 100 tys. mieszkańców. Do najważniejszych atrakcji turystycznych Lakonii należą m.in.: stanowiska arechologiczne w pobliżu miejscowości Sparta i Mistra, miejscowość Monemwasia, stanowiący naturalną granicę między Lakonią a Mesenią masyw górski Tajget (także: Tajgetos) z najwyższym szczytem (Profitis Ilias) wznoszącym się na wysokość 2407 m n.p.m., ciągnący się na południe w stronę półwyspu Mani i przylądka Matapan (także: Tenaron), najdalej na południe wysuniętego przylądka Peloponezu, a także część samego półwyspu Mani, znanego m.in. z licznych kamiennych budowli mieszkalno-obronnych, przypominających wieże zamkowe, z udostępnionego zwiedzającym zespołu jaskiń Diros ([Διρού]), a także historycznej miejscowości Areopoli.
      • Sparta - liczące ok. 20 tys. mieszkańców miasto położone w dolinie rzeki Ewrotas, głównej rzeki Lakonii, na północny wschód od masywu górskiego Tajget, 213 km na południowy zachód od Aten, 57 km na południe od Tripoli, stolicy regionu Peloponez, 100 km (28 km w linii prostej) na wschód od Kalamaty, stolicy Mesenii. Stolica jednostki regionalnej Lakonia. Na północ od miasta znajduje się stanowisko archeologiczne z ruinami starożytnej Sparty. ... więcej informacji
      • Mistra - mała, licząca mniej niż 1 tys. mieszkańców miejscowość położona 5 km na zachód od Sparty. Na północny zachód od centrum dzisiejszej Mistry znajduje się (wpisane w 1989 roku na Listę Światowego Dzeidzictwa UNESCO) stanowisko archeologiczne z pozostałościami Mistry z czasów bizantyńskich, gdy jako stolica jednej z prowincji Cesarstwa Bizantyńskiego przeżywała okres rozkwitu. ...więcej informacji
      • Monemwasia - zamieszkała na stałe przez zaledwie kilkadziesiąt osób miejscowość położona na małej wyspie u stóp wielkiej skały wyrastającej z morza, 300 km na południowy zachód od Aten, 170 km na południe od Nafplionu, 144 km na południowy wschód od Tripoli, stolicy regionu Peloponez. Atrakcja turystyczna, znana jako "Gibraltar Wschodu". ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Mesenia - jednostka zajmująca południowo-zachodnią część Peloponezu, ze stolicą w miejscowości Kalamata. Za najważniejszą atrakcję turystyczną Mesenii uważa się położone 90 km na północny zachód od Kalamaty stanowisko archeologiczne Bassaj ze stojącą na wysokości 1131 m n.p.m. świątynią Apollina Epikuriosa z drugiej połowy V wieku p.n.e., wzniesioną przez architekta Iktinosa, twórcę ateńskiego Partenonu. Świątynia, uważana za jedną z dwu najlepiej zachowanych starożytnych świątyń w Grecji (obok Hefajsteonu na ateńskiej agorze), od 1986 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNSESCO. Inną ważną atrakcją Mesenii są ruiny starożytnego miasta Messini, w Starożytności stolicy Mesenii, położone 36 km na północny zachód od Kalamaty.
      • Kalamata - dość duże, liczące ok. 60 tys. mieszkańców miasto, położone 239 km na południowy zachód od Aten. Pierwsze greckie miasto, wyzwolone w 1821 roku w powstaniu narodowym prowadzącym do odzyskania przez Grecję niepodległości. Morski port handlowy i rybacki. Miasto dotknięte w 1986 roku trzęsieniem ziemi. Rejon Kalamaty słynie z produkcji najwyższej jakości oliwy i oliwek, a także z tradycyjnego ludowego tańca znanego jako Kalamatianos.


KRETA

Region Kreta słada się z czterech jednostek regionalnych: Heraklion, Chania, Retimno i Lasiti.
    • jednostka regionalna Heraklion
      • Heraklion - liczące ok. 140 tys. mieszkańców miasto na Krecie, stolica gminy, jednostki regionalnej oraz całego regionu Kreta Miasto jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Krety, Grecji i Europy, znanym z zabytków, Muzeum Archeologicznego, a także z położenia w pobliżu słynnego stanowiska archeologicznego Knossos. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Chania
      • Chania - stolica gminy i jednostki regionalnej Chania. Liczące dziś ok. 54 tys. mieszkańców miasto, położone 142 km na zachód od Heraklionu, znane z malowniczej zabudowy Starego Miasta, może być dobrą bazą wypadową do zwiedzania całej zachodniej Krety. ... więcej informacji

WYSPY EGEJSKIE POŁUDNIOWE

Region Wyspy Egejskie Południowe składa się z trzynastu jednostek regionalnych.
    • jednostka regionalna Siros - licząca ponad 20 tys. mieszkańców wyspa o powierzchni 83,6 km2 stanowiąca odrębną jednostkę regionalną, ze stolicą w Ermupoli (zob. Wyspa Siros)
      • Ermupoli - liczące około 12 tys. mieszkańców miasto na wyspie Siros, założone w latach 20. XIX wieku. Stolica jednostki regionalnej oraz całego regionu Wyspy Egejskie Południowe. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Thira (lub: Santoryn) - licząca ponad 15 tys. mieszkańców wyspa grecka o powierzchni ok. 73 km2, położona w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego, ok. 230 km (w linii prostej) od Aten, ok. 110 km na północ od wybrzeża Krety, stanowiąca odrębną jednostkę regionalną w regionie Wyspy Egejskie Południowe. Jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych (zob. Wyspa Thira)
      • Fira - liczące ok. 2 tys. mieszkańców główne miasto wyspy Thira (Santoryn), niezwykle malowniczo położone na skraju wysokiej na ok. 300 m kaldery. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Mykonos - licząca ponad 10 tys. mieszkańców wyspa o powierzchni 85,5 km2, stanowiąca odrębną jednostkę regionalną w regionie Wyspy Egejskie Południowe, ze stolicą w mieście Mykonos. Jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Grecji. Do gminy Mykonos należy m.in. mała, niezamieszkała wyspa Delos, znana z rozległego stanowiska archeologicznego, w 1990 roku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jednego najważniejszych w Grecji (zob. Wyspa Mykonos).
      • Mykonos - malownicze miasto (ok. 7 tys. mieszkańców), o typowej dla Cyklad architekturze. Największa miejscowość wyspy Mykonos i stolica jednoastki regionalnej. Snobistyczna i raczej droga miejscowość turystyczna. ... więcej informacji
    • jednostka regionalna Rodos - zamieszkała przez ok. 120 tys. osób wyspa na Morzu Śródziemnym, największa z wysp archipelagu Dodekanzeu, położona w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego, ok. 425 km (w linii prostej) na południowy wschód od Aten. Wyspa jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Grecji i w Europie (zob. Wyspa Rodos).
      • Rodos - liczące ok. 59 tys. mieszkańców miasto zajmujące północno-zachodni kraniec wyspy, znane z dobrze zachowanego średniwiecznego Starego Miasta oraz pozostałości z czasów starożytnych. ... więcej informacji


WYSPY EGEJSKIE PÓŁNOCNE

Region Wyspy Egejskie Północne obejmuje wyspy północnej części Morza Egejskiego. Składa się z pięciu jednostek regionalnych: Chios, Lesbos, Samos, Limnos i Ikaria.
    • jednostka regionalna Lesbos - zamieszkała przez ok. 90 tys. osób wyspa o powierzchni 1630 km2, położona w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, na azjatyckim szelfie kontynentalnym, w pobliżu wybrzeża Turcji (zob. Wyspa Lesbos).
      • Mitylena - liczące ok. 36 tys. mieszkańców miasto, założone w XI wieku p.n.e., dziś stolicą gminy, jednostki regionalnej Lesbos i całego regionu Wyspy Egejskie Północne. ... więcej informacji
      • Mithymna - druga, obok Mityleny, najważniejsza miejscowość na wyspie, licząca ok. 1500 mieszkańców, położona 60 km na północny zachód od Mityleny. ... więcej informacji


MACEDONIA ŚRODKOWA

Region Macedonia Środkowa składa się z siedmiu jednostek regionalnych: Saloniki, Chalkidiki, Imatia, Kilkis, Pella, Pieria i Seres.
    • jednostka regionalna Saloniki
      • Saloniki - liczące ok. 315 tys. mieszkańców miasto położone nad Zatoką Salonicką (północną częścią Zatoki Termajskiej), w północno-zachodniej części Morza Egejskiego, 502 km na północ od Aten, 78 km ( w linii prostej) na północny wschód od szczytu Mytikas (2918 m), najwyższego punktu masywu Olimpu. Miasto o długiej historii, założone w IV wieku p.n.e., dziś drugie pod względem liczby ludności miasto Grecji, ważny ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny. Ważny węzeł komunikacyjny drogowy i kolejowy, międzynarodowy port lotniczy Saloniki-Macedonia (położony ok. 10 km na południe od centrum miasta), port morski. Siedziba gminy i jednostki regionalnej Saloniki oraz całej Macedonii Środkowej. Ośrodek turystyczny, znany z licznych godnych uwagi zabytków architektury (w tym figurujących na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO). ... więcej informacji