Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Niedzica
Polska, województwo małopolskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Niedzica is a resort town and a popular tourist destination in southern Poland, 26 km from Nowy Targ, located on the banks of the Czorsztyn lake, near the Pieniny mountain range. It is famous for Niedzica Castle, also known as Dunajec Castle, built in the first half of the fourteenth century.


Miejscowość w południowej Polsce, na Spiszu, na obrzeżach Pienin, w pobliżu Zalewu Czorsztyńskiego, 26 km na południowy wschód od Nowego Targu , 43 km na północny wschód od Zakopanego (➤ mapka)(➤ mapka). Znana głównie z zamku, zwanego "zamkiem w Niedzicy" lub "zamkiem Dunajec", stojącego ok. 3 km na północny wschód od centrum miejscowości (ściśle rzecz biorąc zamek stoi nie w samej Niedzicy, lecz w sąsiedniej wsi, zwanej Niedzica-Zamek).

NIEDZICA
zamek
fot. PL
Wieś została lokowana na początku XIII wieku i przez wiele stuleci była częścią państwa węgierskiego; dopiero w 1920 roku znalazła się w granicach Polski. Pierwsze wzmianki o zamku , zbudowanym prawdopodobnie w początkach XIV wieku, zapewne w miejscu jakiejś wcześniejszej warowni, sięgają 1325 roku. Od początku istnienia aż do końca II wojny światowej był siedzibą kolejnych właścicieli tutejszych ziem, węgierskich rodów magnackich: najpierw Jana i Rykolfa Berzeviczych (wnuków komesa spiskiego Rudygera z Tyrolu, który lokował Niedzicę), później, od XVI w. do połowy XIX wieku (z przerwami) - Horvathów, a potem Salamonów (nawet jeszcze w okresie międzywojennym, gdy region należał już do Polski, i nawet jeszcze w czasie II wojny światowej, do roku 1945).

Dziś zamek (po wojnie odrestaurowany i częściowo odbudowany) jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. W części zamku są pokoje gościnne, restauracja i kawiarnia; inna pełni funkcję muzeum wnętrz i historii regionu oraz muzeum archeologicznego. Warto wyjść na taras widokowy, z którego rozciąga się daleki widok na Zalew Czorsztyński (ze stojącymi na przeciwległym brzegu ruinami zamku w Czorsztynie ), na tzw. Zbiornik Sromowski (poniżej zapory ), na Pieniny, a także na Tatry.

NIEDZICA
kościół św. Bartłomieja, wnętrze
fot. PL
W samej Niedzicy głównym zabytkiem jest kościół św. Bartłomieja, którego najstarsza część pochodzi z końca XV wieku. We wnętrzu warto zwrócić szczególną uwagę na freski w prezbiterium pochodzące z lat 1380-1420 oraz na tryptyk św. Bartłomieja z 1452 roku (przedstawiający działalność misyjną świętego w Indiach); większość wyposażenia jest jednak późnobarokowa. Pierwszymi gospodarzami kościoła, do czasów reformacji, byli prawdopodobnie kartuzi z tzw. Czerwonego Klasztoru (położonego po słowackiej stronie Dunajca); później przez pewien czas, w latach 1545-1640, kościół funkcjonował jako zbór protestancki. W 1895 roku w Niedzicy wybuchł wielki pożar - zniszczona wówczas została wieża i dach kościoła; obecna pochodzi z roku 1912.

NIEDZICA
zamek w Niedzicy i Zalew Czorsztyński
fot. PL
Zalew Czorsztyński, nad którym stoi zamek, to zaporowy zbiornik wodny na rzece Dunajec, budowany przez kilkadziesiąt lat po II wojnie światowej, uruchomiony w 1997 roku. Markerem oznaczona jest główna zapora, na którą prowadzi z zamku promenada i z której rozciągają się najpiękniejsze widoki na sam zamek niedzicki i na okolicę. Będąc w tym miejscu warto pamiętać, że zaledwie ok. 5 km na wschód od zapory znajduje się przystań flisacka , skąd można zacząć spływ przełomem Dunajca, uchodzący za największą atrakcję turystyczną Pienin.

Galeria zdjęć

NIEDZICA
zamek w Niedzicy, widok od strony parkingu
fot. AL
NIEDZICA
zamek w Niedzicy
fot. AL
NIEDZICA
Zalew Czorsztyński, widok z zamku
fot. AL
NIEDZICA
okolice Niedzicy, widok z zapory
fot. AL

NIEDZICA
okolice Niedzicy, widok z zapory
fot. AL
NIEDZICA
Zbiornik Sromowski poniżej zapory
fot. AL
NIEDZICA
okolice Niedzicy, widok z zapory
fot. AL
NIEDZICA
kościół św. Bartłomieja, wnętrze
fot. AL

NIEDZICA
ruiny zamku w Czorsztynie widziane z Niedzicy
fot. AL
NIEDZICA
kościół św. Bartłomieja
fot. AL
NIEDZICA
kościół św. Bartłomieja, wnętrze
fot. AL
NIEDZICA
kościół św. Bartłomieja
fot. AL