Galeria zdjęć
Ołomuniec leży na Morawach, u ujścia Bystrzycy (Bystřice) i Młyńskiego Potoku (Mlýnský potok) do rzeki Morawy .
Pierwsze wzmianki o Ołomuńcu pochodzą z początków XI wieku (chociaż wiadomo, że już w Starożytności znajdował się w miejscu dzisiejszego Ołomuńca rzymski obóz wojskowy). Jeszcze w tym samym stuleciu, w 1063 roku, powstało w Ołomuńcu biskupstwo, a w 1187 roku miasto stało się i pozostało przez kilka stuleci stolicą i najważniejszym miastem Moraw oraz największym, po Pradze, ośrodkiem miejskim na terenie dzisiejszych Czech, by stracić te rolę dopiero w połowie XVII wieku, po zniszczeniu miasta przez Szwedów podczas wojny trzydziestoletniej. Dwa bodaj najważniejsze wydarzenia z późniejszego okresu dziejów miasta - to ustanowienie w Ołomuńcu w 1777 roku arcybiskupstwa oraz ogłoszenie w ołomunieckim pałacu arcybiskupim w 1848 roku Franciszka Józef cesarzem Austrii.
Dziś Ołomuniec jest liczącym się ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowym, naukowym i kulturalnym oraz ważnym węzłem komunikacyjnym - drogowym i kolejowym. Jest też jednym z najbardziej godnych polecenia celów turystycznych w Czechach (choć nie tak popularnym, jak np. Praga), z rozległym zabytkowym Starym Miastem, będącym drugim w tym kraju, po Pradze, największym i najstarszym zespołem zabytków architektury, w 2000 roku wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jedną z dobrych strategii zwiedzania Ołomuńca jest rozpoczęcie spaceru po mieście od placu Wacława , przy którym wznosi się katedra św. Wacława (Katedrála sv. Václava), niegdyś stanowiąca element rozległego, zajmującego niewysokie wzgórze zamkowe zespołu architektonicznego, obejmującego m.in. częściowo zachowany romański pałac biskupi z pierwszej połowy XII wieku (dziś mieszczący Muzeum Archidiecezjalne) oraz bezpośrednio sąsiadującą z północno-zachodnim narożnikiem katedry późnorenesansową kaplicę św. Anny . Za główny plac miasta uważa się Górny Rynek (Horní náměstí) , z ratuszem i uchodzącą za najważniejszą atrakcję Ołomuńca barokową kolumną morową, znaną jako Kolumna Trójcy Przenajświętszej . Z Górnym Rynkiem sąsiaduje Dolny Rynek z morową Kolumną Mariacką , z którego z kolei ulicą Pańską (Panská) można przejść na kolejny ważny plac Ołomuńca, Žerotínovo náměstí , przy którym stoi kościół św. Michała .
Za główny plac miasta uważa się Górny Rynek (Horní náměstí), drugi pod względem wielkości plac w Czechach. W zachodniej części placu stoi uważana za największą atrakcję Ołomuńca Kolumna Trójcy Przenajświętszej (Sloup Nejsvětější Trojice), w 2000 roku wpisana, wraz z innymi zabytkami miasta, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolumna została wzniesiona w latach 1716-1764 przez obywateli Ołomuńca jako kolumna wotywna - podziękowanie za wygaśnięcie epidemii, która dotknęła Morawy w latach 1714-1716. Jest drugą kolumną morową w Ołomuńcu. Jako pierwsza powstała w latach 1716–1727 Kolumna Mariacka na Dolnym Rynku. Jej twórca, architekt cesarski, rzeźbiarz i kamieniarz Wacław Render (autor również wielu innych dzieł architektoniczno-rzeźbiarskich w Ołomuńcu, w tym kilku fontann), nie był jednak w pełni zadowolony z efektu i zaprojektował drugą, jeszcze wspanialszą konstrukcję, którą przez następne parędziesiąt lat (sam Render zmarł w 1933 roku) wznoszono na Górnym Rynku. Kolumna została konsekrowana 9 września 1754 roku w obecności cesarzowej Marii Teresy i jej małżonka, Franciszka I Stefana Lotaryńskiego. Jest wysoką na 35 metrów konstrukcją zwieńczoną pozłacaną miedzianą rzeźbą Trójcy Świętej (stąd jej nazwa) i składająca się łącznie z kilkudziesięciu rzeźb i płaskorzeźb; wewnątrz kolumny mieści się też niewielka kaplica. Kolumna uchodzi za największą i najwspanialszą konstrukcją tego rodzaju w Europie.
Na środku Górnego Rynku stoi ratusz, widoczny na pierwszym zdjęciu zamieszczonym na tej stronie i na jednym ze zdjęć w galerii poniżej. Jest czteroskrzydłowym budynkiem z wewnętrzym dziedzińcem, wzniesionym w latach 1444-1474 w stylu późnogotyckim w miejscu wcześniejszej drewnianej budowli, która spłonęła na początku XV wieku. W następnych stuleciach ratusz był kilkakrotnie przebudowywany. W północnej ścianie zbudowanej na planie kwadratu wieży ratuszowej, wysokiej na 75 metrów, znajduje się wnęka, w którą wbudowany jest naścienny zegar astronomiczny, stanowiący drugą, obok wspomnianej wyżej kolumny morwej, główną atrakcję Górnego Rynku. Pierwszy zegar astronomiczny w ołomunieckim ratuszu powstał prawdopodobnie już w XV wieku (nie ma pewności, kto był jego twórcą), poźniej jednak był wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany. Obecna wersja powstała w latach 1947-1955 (wersja wcześniejsza została w znacznym stopnu zniszczona podczas drugiej wojny światowej) i wyróżnia się socrealistycznym stylem, ze scenami z życia proletariatu, które zastąpiły wcześniej istniejące figury świętych itp. Z wieży ratuszowej, udostępnionej dla turystów, rozciąga się interesujący widok.
Poza kolumną morową i ratuszem warto na Górnym Rynku zwrócić uwagę także na trzy fontanny: barokową fontannę Julisza Cezara (Caesarova kašna), z konnym pomnikiem Julisza Cezara (który według legendy miał być założycielem miasta), również barokową fontannę Herkulesa (Herkulova kašna), oraz nowoczesną fontannę znaną jako Arionova kašna . Jednym z budynków stojącym w pobliżu południowego narożnika placu jest oznaczona markerem siedziba teatru i filharmonii (Moravské divadlo Olomouc). Na północ od Górnego Rynku stoi kościół św. Maurycego (Kostel sv. Mořice), dobrze zachowany kościół gotycki z z końca XIV wieku, z dwiema asymetrycznymi wieżami, z których południowa jest udostępniona dla turystów (interesująca panorama). Kościół znany jest też z pochodzących z połowy XVIII wieku organów będących dziełem Michaela Englera, jednych z największych w Europie.
Informacje dodatkowe
- Markerem na zamieszczonej mapce oznaczony jest zbudowany na niewysokim skalistym wzgórzu, na lewym brzegu Morawy, najstarszy klasztor na Morawach, Klášter Hradisko, którego początki sięgają XI wieku. Pierwotnie był klasztorem benedyktynów, potem norbertanów. Obecny wygląd zabudowań klasztornych pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Po kasacie zakonu w 1784 roku klasztor pełnił różne funkcje. Dziś jest szpitalem wojskowym (ale są organizowane wycieczki z przewodnikiem, podczas których można zwiedzić wnętrza obiektu). Marker oznacza z kolei położone w ołomunieckiej dzielnicy Svatý Kopeček sanktuarium - Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - będace jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na Morawach.