Galeria zdjęć
Miasto zostało założone w 35 roku p.n.e. przez weteranów drugiego legionu rzymskiego jako Arausio (pełna nazwa: Colonia Julia Firma Secundanorum Arausio) w miejscu, gdzie wcześniej istniała osada celtycka.
W epoce Cesarstwa Orange było ważnym ośrodkiem politycznym i administracyjnym, w IV wieku stając się nawet siedzibą biskupstwa. W 412 roku miasto zostało zdobyte i splądrowane przez Wizygotów. W Średniowieczu Orange - od 1163 roku, z woli Fryderyka Babarossy, Księstwo Orange - przechodziło z rąk do rąk. W 1544 roku, w wyniku kolejnych związków dynastycznych, tytuł księcia Orange oddziedziczył Wilhelm I Orański, hrabia Nassau - założyciel dynastii Orańskiej-Nassau, panującej później w Holandii i Anglii. W czasie wojen religijnych miasto opowiedziało się po stronie protestantów; po incydencie w 1562 roku, podczas pierwszej wojny religijnej, gdy protestanci spalili relikwie św. Eutropa, zniszczyli dzwonnicę katedry i znieważyli biskupa, przybyłe z pobliskiego Awinionu wojska papieskie zniszczyły miasto i dokonały masakry ludności; później w ogniu walk miasto znalazło się jeszcze wielokrotnie. Dla Francji, po zwycięskich walkach z wojskami dynastii Orańskiej-Nassau, zdobył miasto Ludwik XIV, co zostało ostatecznie potwierdzone przez traktat w Utrechcie w roku 1713.
Teatr rzymski w Orange, z półkolistą widownią na 10 tys. miejsc, został zbudowany za czasów cesarza Oktawiana Augusta, na naturalnym stoku wzgórza - Colline Saint-Eutrope - nazwanego tak później od imienia św. Eutropa, piewszego biskupa Saintes (III wiek). Ściana teatru za sceną ma 103 m długości, 37 m wysokości i prawie 2 m grubości. Fasada sceny była pierwotnie podzielona na trzy kondygnacje, każda z wieloma kolumnami; dziś z łącznej liczby kilkuset zachowały się tylko dwie, na najniższym piętrze. W niszy trzeciej kondygnacji stał posąg Oktawiana Augusta, 3,5-metrowej wysokości; obecna statua jest kopią oryginału.
W czasach rzymskich teatr, odznaczający się idealną akustyką, był także miejscem spotkań i wykładów; dzisiaj organizowane są w nim koncerty, głównie muzyki poważnej, ale również inne imprezy. Festiwal "Chorégies d'Orange" uchodzi za najstarszy festiwal artystyczny we Francji (pierwsze przedstawienie miało miejsce w roku 1868); od roku 1971 teatr jest miejscem "Nouvelles Chorégies".
Różne źródła podają różne informacje dotyczące rzymskiego łuku triumfalnego, drugiego z głównych zabytków Orange. Wszyscy podają jako datę pierwsze ćwierćwiecze I wieku; jedni jednak twierdzą, że łuk został wzniesiony dla uczczenia zwycięstw Juliusza Cezara nad Galami, inni - że raczej chodziło o zwycięstwa Germanika; warto pamiętać, że teren między dzisiejszym Orange a Rodanem był miejscem, gdzie wcześniej, w 105 roku p.n.e., armia rzymska poniosła, w tzw. bitwie pod Arausio, druzgocącą klęskę w bitwie z germańskimi plemionami Cymbrów i Teutonów (niektóre źródła podawały informacje o 100 tys. zabitych żołnierzy armii rzymskiej). Łuk, zbudowany w miejscu wejścia do miasta od północy Via Agrippa, ok. 600 m na północ od teatru, poźniej stał się częścią fortyfikacji zbudowanych przez niederlandzkich władców miasta.
Oprócz zabytków rzymskich atrakcją Orange może też być wizyta na starym mieście, skupionym wokół ratusza i wspomnianej wyżej katedry (La cathédrale Notre-Dame-de-Nazareth); początki katedry sięgają XII wieku, później jednak, podczas wojen religijnych, była wielokrotnie uszkadzana.
Informacje dodatkowe
- Warto wiedzieć, że w Orange odbyły się dwa synody Kościoła katolickiego - w 441 i 529 roku. Ten drugi odegrał istotną rolę w zwalczaniu przez Kościół tzw. herezji pelagiańskiej (dotyczącej nauki o łasce).