Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Pelplin

Polska, województwo pomorskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto i gmina (niecałe 8,5 tys. mieszkańców) w północnej Polsce, w południowej części województwa pomorskiego, nad rzeką Wierzycą, ok. 60 km na południe od Gdańska , ok. 35 km na południowy zachód od Malborka (➤ mapka)(➤ mapka). Od XIV wieku ważny ośrodek katolicyzmu w Polsce. Główne atrakcje turystyczne: słynna bazylika katedralna i interesujące zbiory eksponowane w Muzeum Diecezjalnym.

PELPLIN
bazylika katedralna (fasada zachodnia) i przylegający do niej klasztor
fot. PL
Dawne dzieje Pelplina związane były z działalnością cystersów, którzy przybyli tu z Bad Doberan w Meklemburgii, gdy książę pomorski Mściwój (Mestwin) II darował im w 1276 roku wieś Pelplin i przyległe tereny. Dominujący nad zespołem klasztornym i całym Pelplinem kościół - funkcjonujący obecnie jako bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi - zaczęto budować prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku (według niektórych źródeł wcześniej, w końcu XIII wieku); w XIV wieku zbudowany też został przylegający do kościoła od strony południowej czworobok klasztoru, z krużgankiem otaczającym wirydaż. W XIX wieku świątynia została odnowiona i częściowo zrekonstruowana; m.in. dodane zostały neogotyckie gmachy seminarium duchownego. Na południowy zachód od zespołu klasztornego rozciągają się, w kierunku Wierzycy, ogrody biskupie z neoklasystycznym pałacem biskupim z XIX wieku.

Trójnawowa bazylika pelplińska, długa na 84 m, zbudowana na planie wydłużonego prostokąta, z prosto zamkniętym prezbiterium, halowym transeptem oraz dekoracyjnymi sklepieniami gwiaździstymi, jest głównym zabytkiem Pelplina i jednym z najciekawszych zabytków architektury sakralnej w północnej Polsce.

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne ośmioboczne wieże schodkowe flankujące fasadę (zwróconą ku zachodowi) i elewację wschodnią kościoła, jak również na bogate wyposażenie wnętrza, z zespołem 28 ołtarzy z XVII wieku, cennymi gotyckimi stallami z połowy XV wieku, barokową amboną oraz licznymi płytami nagrobnymi. Umieszczone w ołtarzach obrazy stanowią jedyną w swoim rodzaju galerię malarstwa mistrzów tworzących w XVII-wiecznym Gdańsku i okolicach, takich jak Herman Han, Bartłomiej Strobl, Andrzej Stech czy Hans Krieg. Uderza też bogactwo dekoracji rzeźbiarskich.

PELPLIN
bazylika katedralna, ołtarz
fot. PL
Będąc w Pelplinie warto zwiedzić usytuowane kilkaset metrów na południowy zachód od pocysterskiego zespołu klasztornego Muzeum Diecezjalne , zajmujące część pomieszczeń kurii biskupiej (dojazd ul. Starogardzką i dalej ul. Szpitalną). Bodaj najsławniejszym eksponatem jest jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga z 1453 roku; w muzeum przechowywane są jednak także inne cenne zabytki piśmiennictwa, m.in. sześciotomowy śpiewnik z XVII wieku znany jako Tabulatura Pelplińska. Warto też zobaczyć skarbiec, z bogatymi zbiorami dzieł sztuki sakralnej, a także kolekcję rzeźb gotyckich.


Informacje dodatkowe
  • Do początków XIX wieku zespół sakralny w Pelplinie funkcjonował jako opactwo cysterskie. W 1823 roku nastąpiła kasacja opactwa. Dwa lata wcześniej papież Pius VII podjął decyzję o powiększeniu istniejącej od 1243 roku diecezji chełmińskiej i o przeniesieniu do Pelplina jej stolicy z Chełmży; od 1824 roku kościół funkcjonuje jako katedra. W 1829 roku otwarto seminarium duchowne, a w 1836 roku założono szkołę przykatedralną (znane "Collegium Marianum"). W 1992 roku decyzją papieża Jana Pawła II diecezja chełmińska została zlikwidowana; utworzona została natomiast metropolia (i archidiecezja) gdańska oraz diecezje pelplińska i toruńska.
  • Niedaleko placu, przy którym wznosi się bazylika, stoi gotycki kościół Bożego Ciała z barokowym wnętrzem; pełniący od połowy XVII wieku funkcję kościołą parafialnego.
  • Przy wyjeździe z Pelplina w stronę wjazdu na autostradę A1 przejeżdża się koło tzw. Góry Jana Pawła II, niewysokiej górki, gdzie w 1999 roku papież, w ramach wizyty w Pelplinie, odprawił mszę. Na pamiątkę wizyty papieża postawiono tam 33-metrowy krzyż; miejsce stanowi dziś cel pielgrzymek wiernych.


Galeria zdjęć

PELPLIN
bazylika katedralna, nawa główna i ołtarz
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, nawa południowa, stalle
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, nawa południowa, stalle
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, witraż
fot. PL

PELPLIN
bazylika katedralna, fasada zachodnia
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, ambona
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, ołtarz
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, wnętrze
fot. PL

PELPLIN
bazylika katedralna, wnętrze
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, wnętrze
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, wnętrze
fot. PL
PELPLIN
bazylika katedralna, przejście w kierunku klasztoru
fot. PL