Galeria zdjęć
Historia Pucka, jako ośrodka handlowego i portu morskiego, sięga wczesnego Średniowiecza. Od 1309 roku Puck pozostawał w rękach Krzyżaków (w roku 1348 uzyskał prawa miejskie). W 1466 roku miasto zostało włączone do Prus Królewskich, podległych królowi polskiemu, ale początkowo zachowujących pewną autonomię, zaś w 1569 wcielonych do Korony. Puck był wówczas siedzibą starostwa, a później też bazą polskiej floty. W okresie zaborów cały region leżał w granicach Prus. Po pierwszej wojnie światowej Puck znalazł się w Polsce: 10 lutego 1920 roku właśnie tu odbyły się tzw. zaślubiny Polski z morzem, z udziałem generała Józefa Hallera, którego pomnik stoi w porcie rybackim. W okresie międzywojennym Puck odgrywał istotną rolę w polskim systemie obronnym, będąc siedzibą bazy marynarki i pierwszej w historii Polski jednostki lotnictwa wojskowego.
Za główny zabytek miasta uważany jest gotycki kościół śś. Piotra i Pawła, którego budowę zaczęto w XIII w. Warto też zobaczyć kamienice miejskie z XVIII-XIX w., stanowiące zabudowę rynku (Plac Wolności) i otaczających rynek ulic. Muzeum Ziemi Puckiej ma znaczenie raczej lokalne, ale zbiory etnograficzne obrazujące kulturę Kaszubów oraz ekspozycja poświęcona medycynie ludowej są interesujące (odziałem muzeum jest skansen w Nadolu, nad Jeziorem Żarnowieckim).
Okolice
- W odległości 7km na północ od Pucka leży Swarzewo z ważnym dla regionu sanktuarium maryjnym (cudowna figurka Matki Boskiej z pierwszej połowy XV w.); główne uroczystości odbywają się 16 lipca i 8 września.
- W odległości 6 km na południowy wschód od Pucka stoi odnowiony neogotycki, otoczony parkiem pałac w Rzucewie - obecnie hotel i restauracja.
- Ciekawostką przyrodniczą w okolicy Pucka jest interesująca grota powstała w piaskach polodowcowych dzięki wodzie zawierającej węglan wapnia, w Mechowie , położonym 10 km na zachód.