Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Władysławowo

Polska, województwo pomorskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ok. 15 000 mieszkańców) i gmina w północnej Polsce, na Pomorzu Gdańskim, u nasady Mierzei Helskiej , 63 km na północ od Gdańska , 48 km od Gdyni , 11 km od Pucka (➤ mapka)(➤ mapka). Port rybacki. Popularna miejscowość turystyczna, ośrodek sportów wodnych, doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Pomorza Gdańskiego.

WŁADYSŁAWOWO
wieża "Domu Rybaka"
fot. AL
Kluczowym czynnikiem stanowiącym o turystycznej wartości Władysławowa jest morski klimat miasta ze stosunkowo dużym nasłonecznieniem oraz jego położenie - od północnej strony nad otwartym morzem, od południowo-wschodniej nad płytką Zatoką Pucką, która - dzięki występowaniu odpowiednich wiatrów - uchodzi za jedno z najlepszych w Polsce miejsc do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Turyści mogą korzystać z zachodniego falochronu portu, ktory pełni rolę mola, a także z długich i szerokich, piaszczystych plaż.

Do lat 30. XX wieku miejscowość nazywała się Wielka Wieś. W latach 1936-1938 zbudowano tu od strony morza port, nazwany Władysławowem na cześć króla Władysława IV; cała gmina nosi tę nazwę dopiero od roku 1952.


Bodaj najważniejszym punktem orientacyjnym we Władysławowie jest widoczna na zdjęciu powyżej wieża tzw. Domu Rybaka - budynku zbudowanego w latach 50. XX wieku jako hotel dla rybaków. Obecnie mieści się w nim urząd miasta, a wieża (z dwoma tarasami na wysokości odpowiednio 45 i 63 m n.p.m.) pełni funkcję punktu widokowego.

WŁADYSŁAWOWO
"Hallerówka"
fot. AL
Przy ulicy Morskiej 6 można zobaczyć i zwiedzić "Hallerówkę" - wybudowany w 1922 roku dawny dom (obecnie małe muzeum) generała Józefa Hallera von Hallenburga (1873-1960), jeden z najwybitniejszych dowódców polskich w okresie międzywojennym, od października 1919 roku dowódcy Frontu Pomorskiego, utworzonego w celu zajęcia Pomorza, przyznanego Polsce na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego; 10 lutego 1920 generał Haller wraz z przedstawicielami polskiej administracji cywilnej przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych "zaślubin Polski z Bałtykiem".

Okolice
    WŁADYSŁAWOWO
    przylądek Rozewie, latarnia morska
    fot. AL
  • We Władysławowie-Cetniewie znajduje się jeden z ważniejszych ośrodków sportowych w Polsce - tzw. Ośrodek Przygotowań Olimpijskich "Cetniewo" Centralnego Ośrodka Sportu, z bazą noclegową i gastronomiczną, obiektami sportowymi i wypożyczalnią sprzętu. Ok. 2,5 km na północny zachód od centrum Władysławowa (droga 215) znajduje się niewielki (niecałe 25 hektarów powierzchni) rezerwat przyrody - tzw. Dolina Chłapowska (Wąwóz Chłapowski) - ładny wąwóz prowadzący z Chłapowa w kierunku plaży. Jadąc z Władysławowa w tym samym kierunku nieco dalej, jeszcze kolejne 2,5 km, dociera się do jednego z najdalej wysuniętych na północ miejsc w Polsce, przylądka Rozewie z latarnią morską (otoczenie latarni stanowi również rezerwat krajobrazowy o powierzchni ok. 12 hektarów). Od Władysławowa w kierunku południowo-wschodnim ciągnie się tzw. Mierzeja Helska (zwana też często Półwyspem Helskim), piaszczysty ciąg zalesionych wydm - jeden z najpopularniejszych w Polsce nadmorskich terenów turystycznych(➤ mapka)(➤ mapka).


Galeria zdjęć

WŁADYSŁAWOWO
dzielnica willowa
fot. AL
WŁADYSŁAWOWO
widok z wieży "Domu Rybaka"
fot. AL
WŁADYSŁAWOWO
widok z wieży "Domu Rybaka"
fot. AL
WŁADYSŁAWOWO
widok z wieży "Domu Rybaka"
fot. AL

WŁADYSŁAWOWO
widok z "Wieży Rybaka"
fot. AL
WŁADYSŁAWOWO
widok z "Wieży Rybaka"
fot. AL
WŁADYSŁAWOWO
dzielnica willowa
fot. AL
WŁADYSŁAWOWO
widok z "Wieży Rybaka"
fot. AL