Galeria zdjęć
Złoża ochry, mieszanki piasku i gliny zabarwionej przez tlenek żelaza, występującej w kilkunastu rdzawo-czerwono-różowo-żółtych odcieniach, były eksploatowane w okolicy od tysięcy lat - szczególnie intensywnie od końca XVIII wieku do połowy XX wieku; dziś - z uwagi na pojawienie się innych możliwości produkcji barwników oraz w celu ochrony środowiska wydobycie zostało wstrzymane, a przemysł związany z pozyskiwaniem ochry zastąpiła turystyka.
Warto zobaczyć pozostałości kamieniołomów, z najrozmaitszymi formacjami ochry - wąwozami, klifami, tunelami itp. (ok. 45-minutowy spacer - "Sentiers des Ocres". Można też zwiedzić dawną wytwórnię pigmentów - Conservatoire des ocres et de la couleur - z muzeum eksponującym zbiór naturalnych barwników i opisującym sposoby ich uzyskiwania.
Informacje dodatkowe
- W czasie drugiej wojny światowej przez dwa lata, od roku 1942, ukrywał się w Roussillon przed Niemcami Samuel Beckett, aktywnie działający we francuskim ruchu oporu.
- Miejscowości Roussillon w Prowansji nie należy mylić z prowincją Roussillon, położoną przy granicy z Hiszpanią, stanowiącą część regionu Langwedocja-Roussillon (Languedoc-Roussillon).