Schwarzenberg leży w kotlinie górskiej w środkowej części pasma Bregenzerwald. Miejscowość, choć jest dziś popularną całoroczną miejscowością turystyczną z nowoczesną rozbudowaną infrastrukturą noclegową, gastronomiczną i sportową, jest też znana z zachowanej tradycyjnej drewnianej zabudowy. Centrum miejscowości stanowi ładny Dorfplatz z fontanną, niegdyś leżący przy ważnym szlaku handlowym biegnącym przez Bregenzerwald. Przy placu stoi kościół parafialny św. Trójcy (Pfarrkirche Heiligste Dreifaltigkeit), zbudowany niemal od zera po wielkim pożarze miejscowości w 1755 roku w miejscu wcześniejszej świątyni, uchodzący za jeden z najładniejszych barokowych kościołów w całym Voarlbergu. We wnętrzu warto zwrócić szczególną uwagę na dzieła urodzonego w Schwarzenbergu malarza Josepha Johanna Kauffmanna (1707-1807) i jego córki, bardziej znanej od swego ojca malarki i portrecistki Angeliki Kauffmann (1741-1807), która, choć urodzona w miejscowości Chur, stolicy szwajcarskiego kantonu Gryzonia, dorastała w Schwarzenbergu; jej dziełem jest m.in. umieszczony w ołtarzu głównym obraz przedstawiający koronację Marii, uważany za najważniejsze dzieło religijne artystki.
W lecie uprawia się w okolicach Schwarzenbergu przede wszystkim turystykę pieszą; wielu turystów przyciąga do miejscowości letni festiwal muzyczny znany jako Schubertiade (część koncertów odbywa się we wspomnianej Angelika-Kauffmann-Saal).
W zimie fukncjonuje ośrodek sportów zimowych Bödele-Schwarzenberg (Bödele - to tereny rekreacyjne położone na wysokości 1139 m n.p.m. na drodze łączącej Dornbirn ze Schwarzenbergiem), oferujący 24 km tras o różnym stopniu trudności położonych na wysokości 700-1467 mn.p.m. i 10 wyciągów; między Bödele i Schwarzenbergiem kursują busy.