Bregencja jest trzecim pod wzgledem ludności, po Dornbirn i Feldkirch, największym miastem w Vorarlbergu i jedynym większym miastem austriackim nad Jeziorem Bodeńskim. Leży na wschód od ujścia do jeziora Renu oraz rzeki Bregenzer Ach , niedaleko granicy z Niemcami (markerem oznaczone jest ujście granicznej rzeki Leiblach, a markerem historyczne centrum niemieckiego miasta Lindau), na opadającym tarasami do Jeziora Bodeńskiego zboczu góry Pfänder (1064 m n.p.m.), należącej do pasma tzw. Lasu Bregenckiego (Bregenzerwald) w Północnych Alpach Wapiennych.
Tereny, na których leży dzisiejsza Bregencja, były zamieszkałe już w czasach prehistorycznych. W V wieku p.n.e. osiedliło się tu jedno z plemion celtyckich; w 15 roku p.n.e. tereny te opanowali Rzymianie, którzy założyli swój obóz zwany Brigantium, później przekształcony w osadę z rzymskimi prawami miejskimi. Pod koniec istnienia Cesarstwa Rzymskiego, w połowie V wieku, osiedlili się w Bregencji Alemanowie (którzy już wcześniej, w latach 159-160, najechali i złupili miasto). Od VIII do XIV wieku miasto pozostawało pod kontrolą lokalnych rodów szlacheckich (przez pewien czas nazywanych hrabiami Bregencji), poźniej cały region znalazł się w granicach Austrii i - z wyjątkiem krótkich okresów podczas wojny trzydziestoletniej, gdy został zajęty przez Szwedów, w okresie napoleońskim, gdy stał się częścią Bawarii, oraz przez kilka lat po Anschlussie Austrii przez III Rzeszę - w granicach Austrii pozostał do dnia dzisiejszego.
Starsza część miasta, otoczona zachowanymi częściowo murami obronnymi, leży nie nad samym jeziorem, lecz w pewnej odległości od niego i nieco wyżej (Oberstadt). Za główne zabytki Starego Miasta w Bregencji uważa się wieżę Martinsturm oraz kościół św. Gallusa . Martinsturm - to budynek, którego początki sięgają XIII wieku, lecz którego obecny kształt pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Powstał jako wieża z loggią i charakterystyczną kopułą (podobno największą tego typu kopułą w Europie). Dziś mieści małe muzeum historyczne. Z wieży rozciąga się ładny widok na miasto i okolice. Kościół - Pfarrkirche St. Gallus - stoi w miejscu, gdzie już w połowie V wieku istniał kościół romański, sprofanowany przez Alemanów, lecz ponownie konsekrowany przez misjonarzy irlandzkich Kolumbana i Gallusa, którzy działali tu na początku VII wieku. Początki obecnego kościoła sięgają 1477 roku, gdy świątynia została odbudowana (po pożarze) w stylu gotyckim - później kościół był jeszcze wielokrotnie przebudowywany.
Markerem oznaczony jest tzw. Stary Ratusz (Altes Rathaus) - budynek z muru pruskiego zbudowany w 1662 roku i od XVII do XIX wieku będący siedzibą władz miasta; markerem - zaprojektowany przez znanego szwajcarskiego architekta Peter Zumthora i zbudowany w latach 1990-1997 budynek znany jako Kunsthaus Bregenz (mieszczący ważne muzeum sztuki współczesnej). Centrum sztuki współczesnej mieści się też w budynku znanym jako Künstlerhaus Bregenz , (zbudowanym pierwotnie jako tzw. Villa Gülich, poźniej znanym jako Palais Thurn und Taxis). Markerem oznaczone jest założone w 1857 roku muzeum regionalne - Vorarlberger Landesmuseum.
Innymi znanymi imprezami kulturalnymi organizowanymi w Bregencji są: miedzynarodowy festiwal taneczny Bregenzer Frühling, odbywający się od 1987 roku corocznie na wiosnę, oraz odbywający się od 2014 roku corocznie w czerwcu festiwal jazzowy.