Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Święta Lipka

Polska, województwo warmińsko-mazurskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Wieś na pograniczu Warmii i Mazur, 20 km na północ od Mrągowa , 13 km na południowy zachód od Kętrzyna , 74 km na północny wschód od głównego miasta regionu, Olsztyna , 7 km na południowy wschód od Reszla (➤ mapka)(➤ mapka). Główną atrakcją miejscowości jest jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce - barokowy zespół kościoła (Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny) i klasztoru jezuitów.

ŚWIĘTA LIPKA
fot. AL
Początki kultu maryjnego w Świętej Lipce (niem. Heiligelinde) sięgają XV wieku, gdy podobno istniała tam kaplica z drewnianą figurką Matki Bożej z Dzieciątkiem, uchodzącą za cudowną i przyciągającą licznych pielgrzymów (do których należał też ostatni wielki mistrz krzyżacki w Prusach Zakonnych - Albrecht Hohenzollern). W 1524 lub 1525 roku kaplica - podczas reformacji - została zniszczona, a figurka zaginęła. W następnym stuleciu jednak, mimo iż w całym regionie dominowali wówczas protestanci, przystąpiono do odbudowy kaplicy, na odnalezionych fundamentach dawnej, przekazując ją pod opiekę jezuitom. Wkrótce stała się ponownie celem pielgrzymek wiernych z Warmii (katolickiej) i Mazur, pozostając do dziś jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w północnej Polsce.


Pochodzący z XVII i pierwszej połowy XVIII wieku zespół kościelno-klasztorny w Świętej Lipce - Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z krużgankami i klasztorem - jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w regionie. Szczególną atrakcją kościoła są potężne organy z ruchomymi figurkami, z pierwszej połowy XVIII wieku. Stałe koncerty w sezonie letnim odbywają się w piątki wieczorem, ale codziennie odbywają się krótkie prezentacje możliwości instrumentu.

Galeria zdjęć

ŚWIĘTA LIPKA
fot. AL
ŚWIĘTA LIPKA
fot. AL
ŚWIĘTA LIPKA
krużganki
fot. AL
ŚWIĘTA LIPKA
wnętrze bazyliki
fot. AL