Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

strona dla turystów i podróżników

Telcz

Czechy, Wysoczyna (➤ mapka)(➤ mapka)
Telcz / Telč - to małe (liczące ok. 5,2 tys. mieszkańców) miasto położone w Republice Czeskiej, na Morawach, w regionie Wysoczyna (Vysočina), w powiecie Igława (Jihlava), 158 km na południowy wschód od Pragi , 33 km na południowy zachód od Igławy, stolicy regionu (➤ mapka)(➤ mapka). Historyczne centrum miasta zostało w 1992 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia miasta sięga najprawdopodobniej XIII wieku, a pierwsza pisemna wzmianka o Telczy pochodzi z 1315 roku (chociaż niektóre źródła podają inne, wcześniejsze daty). W 1386 roku pożar zniszczył dużą część zabudowy rozwijającego się miasta, a wkrótce później Telcz ucierpiała podczas wojen husyckich. Drugi okres prosperity zaczął się w XVI wieku, pod rządami Zachariasza z Hradca (Zachariáš z Hradce), czeskiego szlachcica, humanisty, który przebudował miasto w stylu renesansowym. Podczas wojny trzydziestoletniej miasto zostało na krótko zajęte przez wojska szwedzkie. W 1712 roku właścicielem Telczy stał się Franz Anton von Liechtenstein-Kastelkorn, a następnie Alois Podstatski von Prusinowitz. Miasto pozostawało w rękach tej rodziny do 1945 roku.

TELCZ
widok z południowego zachodu w stronę Zamku i kościoła św. Jakuba
fot. AL
Telcz jest jednym z najlepiej zachowanych renesansowych miast w Czechach. Historyczne centrum miasta leży między stawami rybnymi Ulický rybnik i Štěpnický rybnik. Na długim, nieregularnym rynku, z dobrze zachowanymi renesansowymi i barokowymi domami z wysokimi szczytami i arkadami (pierwotnie wszystkie domy zostały za rządów Zachariasza z Hradca przebudowane wszystkie w stylu renesansowym, później niektóre zostały przebudowane przez właścicieli w stylu barokowym), znany jako Náměstí Zachariáše z Hradce , zwraca uwagę kolumna morowa (Mariánský sloup).

Na północny zachód od rynku wznosi się pierwotnie gotycki Zamek (Státní zámek Telč) z drugiej połowy XIV wieku, przekształcony w XVI wieku przez Zachariasza z Hradca w renesansowy pałac. Markerem oznaczony jest położony na wewnętrznym dziedzińcu zamku, otoczony arkadami, dostępny dla turystów ogród zamkowy (Zámecká zahrada) (zwiedzanie zamku tylko w określonych godzinach z przewodnikiem).

TELCZ
kolumna morowa (maryjna) na rynku (Placu Zachariasza z Hradca)
fot. AL
Markerem oznaczony jest rzymskokatolicki kościół parafialny św. Jakuba Starszego (Kostel svatého Jakuba Staršího) z drugiej połowy XIV wieku, a markerem - ewanelicki kościół Braci Czeskich p.w. Ducha Świętego (Kostel svatého Ducha), którego późnoromańska, wysoka na 49 m wieża z drugiej ćwierci XIII wieku jest najstarszą zachowaną budowlą na terenie Telczy. Z wieży rozciąga się spektakularny widok na Telcz i okolice.

TELCZ
Rynek (Plac Zachariasza z Hradca), w głębi wieża kościoła św. Ducha
fot. AL
TELCZ
szczyt jednej z kamienic na Rynku
fot. AL


Informacje dodatkowe
  • Pierwotna nazwa miasta, Telec, później Teleč, była rodzaju męskiego. Obecna nazwa, Telč, jest rodzaju żeńskiego.

Galeria zdjęć

TELCZ
Rynek z kolumną morową (maryjną)
fot. AL
TELCZ
Rynek, widok w kierunku północno-zachodnim
fot. AL
TELCZ
widok na historyczne centrum miasta
fot. BP
TELCZ
widok w kierunku kościółą św. Ducha
fot. AL