Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Trenczyn / Trenčín

Słowacja, kraj trenczyński (➤ mapka)(➤ mapka)
Liczące ok. 56 tys. mieszkańców miasto położone w zachodniej Słowacji, nad rzeką Wag, przy drodze E75, 121 km na północny wschód od Bratysławy , 118 km na południowy zachód od granicy z Polską (➤ mapka)(➤ mapka). Stolica kraju trenczyńskiego, jednego z ośmiu głównych regionów podziału administracyjnego Słowacji (zwanych krajami), słynąca ze średniowiecznego zamku (znanego jako Zamek w Trenczynie albo Zamek Trenczyński), położonego na skalistym wzgórzu nad miastem.

TRENCZYN
Zamek
fot. AL
Najstarsze ślady osadnictwa na terenach, na których leży dzisiejszy Trenczyn, pochodzą z czasów prehistorycznych. Pierwsza wzmianka o miejscowości, pochodząca z roku 179 n.e., ma postać wyrytej w skale na polecenie legata Marcusa Valeriusa Maximianusa łacińskiej inskrypcji informującej, że w obozie wojskowym Laurgaricio, na terenie dzisiejszego Trenczyna, zatrzymał się legion rzymski po stoczonej bitwie z plemionami germańskimi w trakcie wojen markomańskich. Napis, będący jedyną na terenie Słowacji inskrypcją zachowaną z czasów rzymskich, można zobaczyć w pobliżu północno-wschodniego krańca jednego z głównych placów Trenczyna, Mierové námestie, za stojącym tam hotelem.


Początki zamku i leżącej u jego stóp osady sięgają zapewne czasów Wielkich Moraw. Na przełomie tysiącleci rejon dzisiejszgo Trenczyna był prawdopodobnie kontrolowany przez Bolesława Chrobrego. W 1017 lub 1018 roku znalazł się w granicach państwa wegierskiego i pozostał częścią Węgier do końca pierwszej wojny światowej, przechodząc z rąk do rąk; przez pewien czas był siedzibą słynnego możnowładcy węgierskiego Mateusza Czaka (Matúš Čák), na początku XIV wieku suwerennie władającego całą zachodnią częścią dzisiejszej Słowacji. Miasto w ciągu tysiąclecia swych dziejów przeżywało okresy lepsze i gorsze - te ostatnie w związku z toczącymi się wojnami, epidemiami i pożarami. Po ostatnim z wielkich pożarów, w 1790 roku, ktory zniszczył całe miasto, zamek został opuszczony i popadł w ruinę. Odrestaurowany został dopiero stosunkowo niedawno i stał się główną atrakcją turystyczną Trenczyna.

TRENCZYN
Štúrovo námestie: z prawej synagoga, z lewej widoczne wieże kościoła pijarów, w głębi na wzgórzu Zamek
fot. AL
Dwa główne place historycznego centrum Trenczyna - to Štúrovo námestie oraz wspomniane jest wyżej Mierové námestie . Pierwszy z tych placów ma nieregularny kształt; gdy wchodzi się lub wjeżdża na Štúrovo námestie od strony ulicy Palackého , najbardziej rzucającym się w oczy budynkiem jest stojący po lewej strony charakterystyczny budynek synagogi (zbudowanej w 1912 roku, zniszczonej podczas drugiej wojny światowej, ale po wojnie odbudowanej). Przechodząc przez centralną, trójkątną część placu warto rzucić okiem na fontannę z postacią wynurzającego się z niej wodnika Valentína (atrakcja dla dzieci), a po dojściu do południowo-wschodniego krańca placu spojrzeć w lewo, w stronę zwieńczonej ośmiokątną wieżą z zegarem Bramy Miejskiej (jednej z dwu bram stanowiących niegdyś część fortyfikacji miasta), przez którą można przejść na drugi główny plac historycznego centrum Trenczyna, Mierové námestie.

TRENCZYN
Mierové námestie, szczyt kolumny Świętej Trójcy, w głębi na wzgórzu Zamek Trenczyński
fot. AL
Ten ostatni plac, przypominający bardziej szeroką ulicę, biegnie z południowego zachodu na północny wschód. W pobliżu Bramy Miejskiej, od strony północno-zachodniej, stoi jednonawowy barokowy kościół pijarów (dawniej jezuitów) pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego, z przylegającym klasztorem (Kostol a kláštor piaristov, Piaristický kostol sv. Františka Xaverského). Na środku placu stoi pochodząca z 1912 roku kolumna (morowa) Świętej Trójcy , a jego północno-wschodni koniec wychodzi na oznaczony markerem hotel, za którym znajduje się wspomniana wyżej wyryta w skale pochodząca z czasów rzymskich inskrypcja.

Głównym zabytkiem i główną atrakcją miasta jest, jak wspomniano, ogromny (trzeci pod względem wielkości w Słowacji) Zamek Trenczyński (Trenčiansky hrad), położony na wysokim skalistym wzgórzu nad centrum miasta, tworzący dziś kompletną położoną na dwóch poziomach twierdzę z murami, basztami, wieżami (z jednej z tych wież rozciąga się niezwykle rozległy i interesujący widok na Trenczyn i okolice) oraz zamkowo-pałacowymi zabudowaniami, chociaż warto pamiętać, że dzisiejszy kształt zamku jest prawie w całości wynikiem odbudowy, z zaledwie kilkoma elementami zachowanymi z przeszłości. Teren Zamku częściowo można zwiedzać indywidualnie, częściowo tylko w ramach wycieczek z przewodnikiem.

Markerem oznaczony jest położony niedaleko zamku kościół farny (Farský kostol Narodenia Panny Márie), odnowiony i przebudowany po pożarze w 1528 roku w stylu renesansowym. Koło kościoła znajduje się kaplica grobowa i ossuarium św. Michała (Pohrebná kaplnka a kostnica svätého Michala), jedyna zachowana w Trenczynie budowla gotycka. Do kościoła można dojść od Bramy Miejskiej ulicą Farną (Farská ulica) i odrestaurowanymi XVI-wiecznymi krytymi drewnianymi schodami , albo od wspomnianego wyżej hotelu ulicą Matusową .


Galeria zdjęć

TRENCZYN
okolice ulicy Palackého, widok w stronę Zamku
fot. AL
TRENCZYN
Štúrovo námestie
fot. AL
TRENCZYN
Štúrovo námestie
fot. AL
TRENCZYN
Štúrovo námestie, z prawej synagoga
fot. AL

TRENCZYN
Brama Miejska
fot. AL
TRENCZYN
Mierové námestie, widok na Zamek ponad miastem
fot. AL
TRENCZYN
Mierové námestie, widok na Zamek ponad miastem
fot. AL
TRENCZYN
Mierové námestie, widoczny szczyt kolumny Świętej Trójcy (z lewej) i fasada kościoła pijarów (z prawej)
fot. AL

TRENCZYN
Mierové námestie, widok w stronę północno-wschodniego krańca placu
fot. AL
TRENCZYN
ulica Palackého
fot. AL
TRENCZYN
ulica Palackého
fot. AL
TRENCZYN
ulica Palackého
fot. AL