Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Trogir

Chorwacja, Żupania splicko-dalmatyńska (➤ mapka)(➤ mapka)
Trogir - to liczące nieco ponad 10 tys. mieszkańców zabytkowe miasto w Chorwacji, położone nad Adriatykiem, w żupanii splicko-dalmatyńskiej, 381 km na południe od Zagrzebia , stolicy kraju, 28 km na zachód od Splitu (mapka(➤ mapka)). Miasto, z historycznym centrum wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych środkowej Dalmacji.

TROGIR
widok w stronę historycznego centrum miasta
w głębi za palmami wieża kościoła św. Dominika
fot. JD

Miasto zostało założone w III wieku p.n.e. przez kolonistów greckich. W czasach rzymskich było liczącym się portem. Od IX wieku Trogir znajdował się w strefie wpływów Bizancjum. W roku 1123 miasto zostało zdobyte i prawie całkowicie zniszczone przez Saracenów, lecz odbudowane. Od 1420 w rękach Republiki Weneckiej. Po upadku Wenecji miasto należało m.in. do Cesarstwa Austriackiego, Austro-Węgier, Królestwa Włoch, od 1944 roku Jugosławii, by wreszcie w 1991 roku znaleźć się w granicach niepodległej Chorwacji.

TROGIR
promenada miejska
fot. JD

Historyczne średniowieczne centrum miasta, uważane za jeden z najlepiej zachowanych romańsko-gotyckich zespołów urbanistycznych w Europie Środkowej, otoczone murami (z kilkoma zachowanymi bramami miejskimi), z licznymi zabytkami sakralnymi i świeckimi, a także bogatą infrastrukturą turystyczną, leży na małej wyspie połączonej mostami z kontynentalną częścią Chorwacji (Trogirski most na północy) oraz z wyspą Čiovo na południu (Čiovski most ), znanej z licznych kampingów i plaż.

TROGIR
Stare Miasto
w głębi po lewej twierdza Kamerlengo
fot. JD

Za najważniejszy zabytek Trogiru uchodzi katedra św. Wawrzyńca (Sv. Lovre), wzniesiona na ruinach wcześniejszej świątyni zniszczonej przez Saracenów. Katedra, budowana od końca XII wieku, zstała ukończona w XVII wieku. Świątynia, zawierająca elementy różnych stylów architektonicznych, słynie zwłaszcza z romańskiego zachodniego portalu, arcydzieła dalmatyńskiego XIII-wiecznego architekta Radovana. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny, kaplicę św. Jana z Trogiru (Kapela Svetog Ivana Trogiranina), patrona miasta, w XI wieku biskupa Trogiru, a także na kasetowe sklepienie świątyni.

Markerem oznaczony jest główny plac Trogiru (Trg Ivana Pavla), otoczony kilkoma budynkami zaliczanymi do najważniejszych zabytków miasta. Należa do nich, obok wspomnianej katedry św. Wawrzyńca, ratusz (Knežev dvor - Gradska vijećnica) w stylu weneckiego pałacu oraz loggia miejska (Gradska loža Trogir), której początki sięgają XIII wieku, a także stojący w pobliżu, składający się z dwóch budynków połączonych mostkiem pałac Ćipiko (Palača Ćipiko) z połowy XV wieku. Markerem oznaczona jest wenecka twierdza Kamerlengo z połowy XV wieku, a markerem ciągnący się po południowej stronie Starego Miasta szeroki bulwar, będący popularnym miejscem spacerów.


TROGIR
wieża kościoła św. Dominika
fot. JD

TROGIR
widok na południową część miasta po stronie wyspy Čiovo
fot. JD

Galeria zdjęć

TROGIR
wieża Katedry św. Wawrzyńca
fot. JD
TROGIR
widok na Stare Miasto
fot. JD
TROGIR
widok na promenadę i historyczną czesc miasta
fot. JD
TROGIR
wieża Katedry św. Wawrzyńca
fot. JD