Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Tykocin

Polska, województwo podlaskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasteczko (ok. 2 tys. mieszkańców) na Podlasiu, nad Narwią, ok. 25 km na zachód od Białegostoku, niegdyś będące ważnym ośrodkiem politycznym i wojskowym. Najlepszy dojazd - drogą 8 (E67) łączącą Warszawę z Białymstokiem do miejscowości Stare Jeżewo i następnie drogą 671 (➤ mapka)(➤ mapka).

TYKOCIN
rynek
fot. AL
Prawa miejskie nadał Tykocinowi w roku 1425 książę mazowiecki Janusz I Starszy. Za czasów króla Zygmunta Augusta Tykocin był siedzibą podlaskich dóbr królewskich, a zamek w Tykocinie (na północnym brzegu Narwi, niedaleko od centrum) - głównym królewskim arsenałem broni. W pierwszej połowie XVII w. starosta tykociński, Krzysztof Wiesiołowski, zbudował w Tykocinie pierwszy w Polsce alumnat - dom dla weteranów wojennych. W 1661 roku starostwo tykocińskie otrzymał Stefan Czarniecki, wybitny dowódca wojskowy; później właścicielami byli Braniccy. W 1705 roku w Tykocinie ustanowiony został przez króla Augusta II Mocnego Order Orła Białego, najwyższe polskie odznaczenie państwowe (pomnik upamiętniający to wydarzenie stoi w pobliżu rynku).

Rynek w Tykocinie, o niskiej zabudowie, ma kształt trapezu. Wschodnią pierzeję zamyka barokowy kościół Trójcy Świętej. Mniej więcej na środku tykocińskiego rynku stoi pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 roku (dłuta Pierre'a de Coudray), będący jednym z najstarszych świeckich pomników w Polsce.

TYKOCIN
odrestaurowana synagoga
fot. AL
Tykocin był niegdyś jednym z największych na Podlasiu skupisk ludności żydowskiej (bezpośrednio przez II wojną światową ludność żydowska stanowiła ok. 50% ogólnej liczby mieszkańców). Przypomina o tym zachowany układ urbanistyczny charakterystyczny dla miasteczka żydowskiego oraz duża (odrestaurowana) barokowa syngagoga z połowy XVII wieku, z wartym obejrzenia wnętrzem. W pobliżu, w dawnym domu talmudycznym, mieści się filia Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, z dużymi zbiorami judaików.

Po oryginalnym zamku Zygmunta Augusta pozostały tylko resztki fundamentów i murów przyziemia. Na początku naszego stulecia podjęto z powodzeniem próbę rekonstrukcji budowli (wcześniejsze, podjęte w II połowie XX wieku, były nieudane), z przeznaczeniem na obiekt turystyczny (noclegi, gastronomia, organizacja imprez). Na zdjęciu obok stan rekonstrukcji z roku 2004.


Galeria zdjęć

TYKOCIN
pomnik Stefana Czarnieckiego
fot. AL
TYKOCIN
wnętrze synagogi
fot. AL
TYKOCIN
wnętrze synagogi
fot. AL
TYKOCIN
wnętrze synagogi
fot. AL

TYKOCIN
wnętrze synagogi
fot. AL
TYKOCIN
wnętrze synagogi
fot. AL
TYKOCIN
zrekonstruowany zamek Zygmunta Augusta
fot. AL
TYKOCIN
wnętrze synagogi
fot. AL