Uwaga. Stosujemy pliki cookies. Więcej informacji.

Ustroń

Polska, województwo śląskie (➤ mapka)(➤ mapka)
Miasto (ponad 15 tys. mieszkańców) i gmina w południowej Polsce, na Śląsku Cieszyńskim, niedaleko granicy z Czechami, 80 km na południowy zachód od Katowic , 32 km od Bielska-Białej , 21 km od Cieszyna (➤ mapka)(➤ mapka). Znana miejscowość wypoczynkowa i uzdrowisko, w lecie dobra baza wypadowa dla turystyki pieszej i rowerowej, w zimie ośrodek narciarski.

USTROŃ
skwer obok budynku ratusza
fot. PL
Pierwsze wzmianki o Ustroniu pochodzą z początków XIV wieku. Była to jedna z najstarszych miejscowości Księstwa Cieszyńskiego, istniejącego w latach 1290-1918 i podporządkowanego początkowo, w latach 1290-1653, Piastom Śląskim, później Habsburgom. Miejscowość bardzo ucierpiała podczas wojny trzydziestoletniej: w 1621 roku została spalona przez wojska neapolitańskie, walczące po stronie katolickiej, a jej mieszkańcy, uciekając przez prześladowaniami religijnymi, a także przed zwykłymi grabieżami, zaczęli przenosić się coraz wyżej na zbocza otaczających Ustroń gór, przestawiając się częściowo z rolnictwa na gospodarkę hodowlaną.

W drugiej połowie XVIII wieku odkryto w Ustroniu rudy żelaza i wkrótce potem, w 1772 roku, zaraz po włączeniu regionu do Austrii, panujący wówczas na Śląsku Cieszyńskim książę Albert polecił wybudowanie w Ustroniu pierwszej huty żelaza, a także innych fabryk - kuźni, odlewni, walcowni, w wyniku czego dawna osada rolniczo-pasterska stała się dużym ośrodkiem przemysłu ciężkiego.

USTROŃ
park w centrum miasta, w pobliżu ratusza
fot. PL
Wkrótce jednak nastąpiła kolejna zmiana: gdy zauważono, że wody ogrzewane bogatym w związki siarki żużlem z wielkich pieców łagodzą dolegliwości reumatyczne, powstała w Ustroniu specjalna łaźnia, a gdy zaczęto zdawać sobie sprawę z panujących tu korzystnych dla zdrowia warunków klimatycznych, Ustroń zaczął się przekształcać z ośrodka przemysłowego w miejscowość wypoczynkową. Proces ten uległ przyspieszeniu w drugiej połowie XIX wieku, gdy wybudowano nową hutę w niedalekim Trzyńcu, a piece w Ustroniu zaczęto wygaszać, i gdy dodatkowo odkryto w pobliżu Ustronia pokłady borowiny i źródło wód żelazistych, co pozwoliło na otwarcie w 1901 roku Zakładu Kąpieli Borowinowych.


W 1920 roku Ustroń znalazł się w graniach Polski, rozwijając się już odtąd wyłącznie jako miejscowość wypoczynkowa i uzdrowisko - w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej, gdy uregulowano brzegi Wisły, poprawiono dojazd i wybudowano liczne domy wczasowe, sanatoria i inne ośrodki lecznicze, m.in. widoczne z daleka, stojące na zboczach Równicy budynki o charakterystycznym kształcie przypominającym piramidy. W 1956 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie, a w 1967 roku (jako jedyna na Śląsku Cieszyńskim) status uzdrowiska. Obecnie w Ustroniu leczy się m.in. choroby narządów ruchu, dróg oddechowych, układu krążenia, a także choroby układu nerwowego.

Miejscowość położona jest na północnych stokach Beskidu Śląskiego, u wylotu doliny Wisły, w otoczeniu szczytów Wielkiej Czantorii (995 m n.p.m.) , Małej Czantorii (866 m n.p.m.), Równicy (884 m n.p.m.) i Orłowej (813 m n.p.m), dzięki czemu stanowi dogodną bazą wypadową dla turystyki pieszej, a także rowerowej.

Szczególną atrakcją jest tzw. Leśny Park Niespodzianek - porośnięty bukowym lasem teren na zboczach Równicy, gdzie można spotkać żyjące na wolności dziki, jelenie i sarny, a odpowiednio poprowadzone ścieżki oferują różnego rodzaju atrakcje, w tym przeznaczone dla dzieci.

W zimie Ustroń jest popularnym ośrodkiem narciarskim. Markerem oznaczona jest dolna stacja kolei linowej, której stacja górna usytuowana jest na polanie Stokłosica , na wysokości od 770 do 850 m n.p.m., w pobliżu szczytu Wielkiej Czantorii, na grzbiecie opadającym ze szczytu w kierunku północno-wschodnim (na polanę można się też dostać wyciągiem orczykowym z polany położonej niżej).

Informacje dodatkowe
  • W Ustroniu, jak na całym Śląsku Cieszyńskim, jest stosunkowo dużo mieszkańców wyznania ewangelickiego. Katolicki kościół parafialny św. Klemensa stojący przy ulicy Ignacego Daszyńskiego (głównej ulicy miasta), w pobliżu ratusza , został zbudowany w 1787 roku; początkowo drewniany, poźniej został przebudowany (wieża powstała w 1835 roku). Markerem oznaczony jest ewangelicko-augsburski kościół apostoła Jakuba Starszego, największy obiekt sakralny w mieście, z 1835 roku, z wieżą z lat 1856-1857, stojący na miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła zbudowanego w 1785 roku.

USTROŃ
katolicki kościół św. Klemensa
fot. PL
USTROŃ
wieża ewangelickiego kościoła Apostoła Jakuba Starszego
fot. PL


Galeria zdjęć

USTROŃ
fot. AL
USTROŃ
Dom Kultury
fot. AL
USTROŃ
karczma
fot. AL
USTROŃ
fot. AL